• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Alsancak’ta 20 kat gitti tartışma bitmedi

İzmir’in ünlü Özgener, Gürel ve Aliberti ailelerinin 28 katlık rezidans yapmak için aldıkları Alsancak’taki araziyle ilgili imar planlarına yapılan itirazlar bir türlü bitmedi. Aileler Danıştay’ın 2 kez planlarını iptal ettiği araziye 8 katlı bina yapmayı kabul ederken, Büyükşehir’in son planına da çifte itiraz geldi.

Alsancak’ta 20 kat gitti tartışma bitmedi

4.5.2021

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve iş dünyasının önde gelen ailelerinden Gürel ve Alibertiler'in Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan 2009'da 14 milyon 750 bin liraya aldıkları Alsancak'taki 7 bin 699 metrekarelik eski tütün deposu arsası ile ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. ÖİB'ten 28 kat imar izniyle rezidans yapmak için alınan arsanın ÖİB tarafından hazırlanan imar planları Danıştay tarafından iptal edilmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi arsayla ilgili yeni plan hazırladı. Yeni planda yükseklik 8 kata düşürülüp inşaat yoğunluğu da yüzde 20-25 azaltılmasına rağmen askıya çıkan plana Büyükşehir Meclis Üyesi avukat Taner Kazanoğlu "rant" iddiasıyla itiraz etti. Kazanoğlu, itirazı kabul edilmezse dava açacağını söyledi.

Arazi 2009 yılında Özelleştirme İdaresi'nden 14 milyon 750 bin liraya satın alınmıştı.


Taner Kazanoğlu

Özcan Türkoğlu


SON KARAR YARGIDA
Öte yandan ÖİB'in daha önce hazırladığı planları iptal ettiren Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İzmir Şubesi de, plana dava açacağını duyurdu. İşadamlarının kurduğu Artıüç Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin avukatı Özcan Türkoğlu ise, Yeni Asır'a yaptığı açıklamada son imar planıyla Danıştay'ın iptaline gerekçe olan yüksek yapı izninin ortadan kalktığına dikkat çekti. Alım şartları göz önüne alındığında müvekkillerinin mağdur olduğunu ifade eden Türkoğlu, "Burada yüzde 32 ile Alsancak bölgesinin en yüksek kamuya terki yapıldı. Yani yeni plan, 2009'daki ilk şartlardan yüzde 20-25 arasında daha az bir inşaat alanı ile çıktı. Danıştay'ın iptal gerekçeleri ortadan kalktı. Dava açılırsa bir sorun olacağını düşünmüyoruz. Ama son kararı yargı verecek" dedi.

Mahru Gürel Ağdanlı İlhan Gürel

Mahmut Özgener Ricardo Aliberti Enrico Aliberti

'EMSALE GÖRE YAPILSIN'
ŞPO İzmir Şubesi'nin açtığı davalar nedeniyle arsayla ilgili hazırlanan imar planları Danıştay tarafından iki kez iptal edildi. İptal gerekçesini ise, buraya yüksek katlı imar verilemeyeceği oluşturdu. En son ÖİB'e verilen 5 yıl boyunca imar planı yapabilme yetkisinin de süresi dolunca alan imarsız kaldı. Yetki Büyükşehir ve ilçe belediyelerine geçmiş oldu. Artıüç Yapı Sanayi ve Ticaret şirketi de Büyükşehir'e başvurdu. İşadamları, satın alırken kendilerine verilen 28 kat hakkından da vazgeçti ve planların çevredeki emsallere göre hazırlanmasını istedi. Bu çerçevede belediyenin hazırladığı imar planında kat yüksekliği 8'e düştü. Bu düşüşün ardından işadamlarının arsayı aldıkları zamanki inşaat alanı hakkı yüzde 20'den fazla azaldı. Planlar, CHP'li Başkan Tunç Soyer'in de desteğiyle Büyükşehir Meclisi'nde geçtiğimiz günlerde kabul edildi.

Erhan GÜLENÇ

Alsancak’ta 20 kat gitti tartışma bitmedi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.