• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘596 konut ve 145 işyeri teslim edilecek’

İzmir’de geçtiğimiz yıl yaşanan büyük depremden etkilenenler için yapılan deprem konutlarının teslimatı bugün Başkan Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak. Tören öncesi konutları inceleyen Bakan Kurum, “Evleri teslim edene kadar gerek kira gerek taşınma yardımını devam ettireceğiz” dedi

‘596 konut ve 145 işyeri teslim edilecek’

26.11.2021

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile birlikte Bayraklı'da depremin ardından inşa edilen konutları yerinde inceledi. Biten binaları ve yapımı devam eden yerlerin şantiyelerini gezen Bakan Kurum, çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün 596 konut ve 145 işyerini İzmirli depremzedelere teslim edeceğini söyleyen Kurum, 5 bin 39 bağımsız bölümden oluşan İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesini başlattıklarını ifade etti. Rezerv alanda 369 konutu yılsonu itibariyle tamamlayacaklarını, diğer konutların da etaplar halinde teslim edileceğini kaydeden Kurum, "O gün acılarını paylaştığımız kardeşlerimize, evlerini bir yıllık süreçte teslim ediyoruz. AFAD'dan hak sahibi olanları AFAD'dan vereceğiz. Yine aynı bölgede, AFAD'dan hak sahibi olamayan vatandaşlarımızı da mağdur etmemek adına kentsel dönüşüm bünyesinde, bakanlığımız bünyesinde süreci yürütüyoruz" dedi.

'ENKAZDA SABAHLADIK'
İzmir'de nerede enkaz varsa, nerede depremden hasar görmüş bir alan varsa enkaz alanlarında sabahladıklarını ve hep birlikte dua ettiklerini söyleyen Bakan Kurum, "Enkazdan bir vatandaşımız, bir yavrumuz daha sağ çıksın diye dua ettik. 91 saat sonra Ayda bebeğimize ulaştık. Birçok yavrumuzu enkaz altından kurtardık. Vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını gidermek zorundaydık. Depremden zarar gören her vatandaşımıza gerek gıda, gerek taşınma, kira yardımı, barınma yardımı olmak üzere birçok yardımı devletimiz vatandaşımızla beraber olma suretiyle yaptı. Evleri teslim edene kadar vatandaşlarımıza gerek kira gerek taşınma yardımını devam ettireceğiz. Anahtarlarınızı alana kadar da bu süreç devam edecek" ifadelerini kullandı.

BAYRAKLI'DAKİ TÖRENE ERDOĞAN KATILACAK
BAŞKAN Recep Tayyip Erdoğan, bugün İzmir'e gelecek. Erdoğan'ın günlük ziyareti kapsamında depremzede konutlarının teslim töreni ve toplu açılış törenine katılacak. Kente saat 13.00 sularında gelmesi beklenen Erdoğan, Cuma namazını İzmir'de kılacak.

KONUT TESLİMİ
14.00'te Bayraklı'daki deprem konutlarının anahtar teslim törenine katılacak olan Erdoğan, ardından Menemen'e geçecek ve buradaki Cumhuriyet Meydanı'nda bir miting gerçekleştirecek. Alsancak Stadı'nın da aralarında bulunduğu birçok projenin toplu açılışını gerçekleştirecek olan Erdoğan, Menemen Tarihi Taş Han'da engellilerle büyük bir buluşma da gerçekleştirecek.

TÜRKOLOJİ ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ AÇILDI
AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Moğolistan Ulusal Üniversitesi iş birliğiyle kurulan "Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü"nün hizmete alınması nedeniyle üniversitenin Çiğli Yerleşkesi'nde düzenlenen "Türkiye, Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları" konferansına katıldı. Türk dünyasının Adriyatik'ten başlayıp Sarı Irmak'a kadar uzanandığını vurgulayan Yıldırım, "Milyarlarca mağdur ve masum insanın da hakkını ve hukukunu gözetmek gibi bir sorumluluğumuz var. Amacımız bölgesel huzursuzlukları ortadan kaldırmak" dedi. Yıldırım, önceki gün vefat eden Türk denizcilik sektörünün önde gelen isimlerinden Altay Altuğ'un Bostanlı'daki cenaze namazına da katıldı.

İZMİR STADINA KAVUŞUYOR
İZMİR'İN yenilenen Alsancak Stadı tamamlandı. Stadın, bugün kente gelecek olan Başkan Erdoğan'ın katılımıyla açılması bekleniyor. Başkan Erdoğan'ın Alsancak Stadı'na İzmir'in efsane ismi ve şu anda Altay'ın teknik direktörlüğünü yapan Mustafa Denizli'nin ismini vermesi de gündemde.

MERT ALPDÜNDAR

‘596 konut ve 145 işyeri teslim edilecek’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.