Otoyol güzergahı, en uygun yerden geçecek

Giriş Tarihi:09.10.2009, 16:17 Güncelleme Tarihi:09.10.2009, 18:44
rma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İzmir Otoyolu ile ilgili taleplerin artması üzerine, “Bütün kasabalardan geçirmeye çalışırsak, bu yol otoyol olmaktan çıkar” dedi
ZAFER ŞAHİN (ANKARA)

Gebze-İzmir otoyolundan sonra Ankara-İzmir otoyolunun geçeceği güzergah da tartışma konusu oldu. Yolun kendi seçim bölgelerinden geçmesini isteyen milletvekillerin taleplerinden bunalan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Zaman zaman kamuoyunda 'otoyol niye Afyon'dan geçmiyor, niye Kütahya'dan geçmiyor' gibi tartışmalar oluyor. Ne Afyon'un ne Kütahya'nın endişe edeceği bir husus var. Çalışmalar sonucunda, aklın yolu birdir, Ankara-İzmir otoyol güzergahı kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bütün kasabalardan bu yolu geçirmeye çalıştığımızda bu yol otoyol olmaktan çıkar" dedi.
Çalışmalar sonucunda Ankara-İzmir otoyol güzergahının kendiliğinden ortaya çıkacağını kaydeden Bakan Yıldırım, "Bütün şehirlerden, kasabalardan bu yolu geçirmeye kalktığımızda bu yol otoyol olmaktan çıkar. İlleri, ilçeleri birbirine bağlayan bir yol haline gelir. O da otoyol mantığına aykırı bir durum yaratır. Kimsenin endişe etmesine gerek yok. Güzergah şu anda Afyon'dan yahut Kütahya'dan geçiyor diye bir durum söz konusu değil. Çalışmalar devam ediyor" diye konuştu.

İKİLİ İHALE
Yap-işlet-devret modeliyle yapılması planlanan Ankara-İzmir otoyolu koridorunun belirlenmesi için ön proje ve fizibilite çalışmalarının devam ettiğini, Ankara-Afyon-Kütahya ve Afyon-Kütahya-Manisa etaplarının iki kesim halinde ihale edildiğini anlatan Bakan Yıldırım şöyle devam etti:
"Otoyolun proje müşavirlik hizmetleri, danışmanlık alım ihalesi çalışmaları henüz tamamlanmadı. Müşavir firma ihale şartnamesine göre Ankara'dan İzmir'e olan güzergah boyunca 100 kilometrelik bir koridorda güzergah çalışması yürütecek. En uygun kamulaştırma bedeli, coğrafi zorluklar ve çevre yerleşim yerlerine bağlantı bakımından en doğru güzergah bu çalışmadan sonra ortaya çıkacak"
Bakanlıktan otoyol ile ilgili kararını verirken objektif davranmasını beklediklerini kaydeden MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Ankara-İzmir otoyolu için en kısa ve uygun güzergahın Kütahya ve ilçeleri olduğunu savundu. Bakanlığın hiçbir ili küstürmemek adına rasyonel olmayan bir güzergah belirlemesinden endişe duyduklarını söyleyen Işık, "Mantıklı olanı en kısa ve engebesiz yolun seçilmesiyse adres Kütahya'dır. 'Afyon'u küstürmeyelim, Uşak'ı küstürmeyelim' mantığıyla yolu uzatmak ülke ekonomisine zarar verir" diye konuştu.

100. yıla kadar tamamlanması öngörülüyor
Toplam uzunluğu 549 kilometrekare olacak Ankara-İzmir Otoyolu, Ulaştırma Bakanlığı'nın Cumhuriyetin 100'üncü yılına kadar tamamlanması öngörülen 12 otoyoldan birini oluşturuyor. Ankara'dan başlayıp Eskişehir üzerinden devam edecek otoyolun, geçeceği güzergahtaki il ve ilçelerin ekonomisine ciddi katkılar sağlaması beklendiği için Ankara'ya baskı artıyor. Milletvekilleri dışında heyetler de Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile irtibata geçip yolun kendi şehirlerinden geçmesi için lobi faaliyeti yürütmeye çalışıyor.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.