Ege'de balık avı tartışması

Giriş Tarihi:23.04.2010, 18:18 Güncelleme Tarihi:23.04.2010, 19:01
Uluslararası sularda avlanmanın 15 Haziran'a uzatılmasına, balıkçılar "Şimdi yavrulama zamanı" diye karşı çıktı. Eker, “Yasak erken başladı, geç bitiyor" diye konuştu
ZAFER ŞAHİN/ANKARA

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın, Ege'nin uluslararası sularında av mevsimini 15 Haziran'a kadar uzatması balıkçıları ikiye böldü. Gırgırlarla uluslararası sularda avlanma iznini alan kimi balıkçılar sefere çıkmaya hazırlanırken, bir kısım balıkçılar ise uygulamanın denizlerdeki balık varlığını tehlikeye sokacağı endişesiyle karara tepki gösterdi. Ege'nin coğrafi yapısı nedeniyle kimi bölgelerde uluslararası suların neredeyse kıyıların dibinde başladığını ve balıkların geçiş hattı olduğunu kaydeden balıkçılar, "Bu karar, lüfer, palamut, torik, orkinos da dahil Ege, Marmara ve Karadeniz arasında gezen tüm balık türlerinin neslinin tükenmesine yol açacak" uyarısında bulundu.

TALEPLER GELDİ
Balıkçılık sektöründe tartışma yaratan kararı Yeni Asır'a değerlendiren Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, av yasağı konusunda sektörün istekleri doğrultusunda hareket ettiklerinin altını çizdi. Türk karasularında av yasağının başladığını, uluslararası sularda ise 15 Haziran 2010 tarihine kadar avlanmanın serbest olduğunu hatırlatan Bakan Eker, "Bu konuda balıkçılardan bize ulaşan iki talep oldu. Bir grup, balıkların yavrulama dönemi olduğu gerekçesiyle yasağın hemen başlamasını istiyordu. Onların talebini yerine getirdik. Avlanma yasağı bu yıl, geçmiş yıllara göre 15 gün önce başladı. Bir diğer grubun ise denizlerde avlanmanın devam etmesi yönünde istediği vardı. Onlara da uluslararası sularda avlanma imkanı tanıdık. Böylece iki grubun da istekleri karşılanmış oldu" diye konuştu.
Ege'nin uluslararası sularında av mevsiminin devam etmesine balıkçılık sektörü şartlı onay veriyor.

TÜKENİYORLAR
Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP) Başkanı Ramazan Özkaya, Türk balıkçılarının uluslararası sularda avlanmasına karşı olmadıklarını, ancak av mevsiminin 15 Temmuz'dan sonra başlamasını istediklerini ifade etti.
Ekonomik çıkmazdaki balıkçılık sektörünün günü kurtarmak için uluslararası sulara yöneldiğine kaydeden Özkaya, "Aklınıza gelebilecek tüm balıklar şu anda yumurtlama döneminde. Bırakalım bu hayvanlar yumurtalarını döksün. Ondan sonra avlanma başlasın. Denizlerimizde lüfer ve kofana kayboldu, böyle giderse çinekop da kalmayacak. Hükümet balık yetiştiricisine kilo başına destek veriyor. Aynı desteği balıkçılara da verse, hem sektördeki kayıt dışılık azalır hem de kimse gözünü yumurtlama dönemindeki balıklara dikmez" açıklamasında bulundu.

NEDEN KARŞI ÇIKIYORLAR?
- Nisan-Mayıs dönemi balıkların havyarlı, yani yumurtalı zamanı.
- Palamut, torik gibi balıklar, Ege'den Karadeniz'e geçiyor.
- Ege'nin coğrafi yapısı nedeniyle kimi bölgelerde uluslararası sular, neredeyse kıyıların dibinde başlıyor.
- Ege'nin uluslararası sularında Yunan balıkçılar da avlanıyor. Ancak onlarda balık avı AB kriterlerinde yapılıyor ve Yunan balıkçılık sektöre bize göre çok küçük.
- Yunan balıkçılar uluslararası sularda akü ile balık avlarken, Türk balıkçıları 8 bin watt ışık kullanıyor.
- En büyük Yunan balıkçı teknesinin boyu 31 metreyi geçemiyor ve ancak 120 metreye kadar balık avlayabiliyorlar. Ülkemizde ise herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

'Uluslararası sular kıyılara çok yakın'
Ege'nin uluslararası sularında balık avı süresinin uzatılması tartışmasına CHP İzmir Milletvekili ve MYK Üyesi Mehmet Ali Susam da katıldı. Ege'de uluslararası suların kıyıya çok yakın olduğunu hatırlatan Susam, "Çeşme ve Sakız arası ile Ayvalık ve Midilli arasındaki mesafe 7-8 kilometre civarındadır. Bodrum'la Kos Adası arası 5 kilometre'ye, Kuşadası'yla Sisam adası arasında ise 2 kilometreye kadar düşer. Bu koşullarda kıyıdan çok kısa mesafede uluslararası sular başlıyor. Avlanma alanını uluslararası sular olarak belirlemek yerine kıyıdan itibaren 3 kilometre içinde avlanma yasağı getirilmelidir" diye konuştu.
Balık avı mevsiminin Ege Denizi'nde 15 gün erken başladığını, bu düzenlemeyle uluslararası sularda 15 gün geç biteceğini hatırlatan Susam, "Özellikle Karadeniz'de avlanan büyük teknelerin bir bölümü sezonun açılmasına yakın Ege'ye gelerek yoğun biçimde avlanıyor, ilave bir kazanç elde etmeye çalışıyorlar. Şimdi aynı durum sezonun kapanacağı tarihlerde de yaşanacak, sezon sonunda da Ege balıkları normalin üzerinde avlanmaya başlanacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.