Yamaç paraşütünün Formula-1’i Denizli’de

Giriş Tarihi:11.09.2010, 17:02 Güncelleme Tarihi:11.09.2010, 17:02

30 ülkeden 120 sporcu, Pamukkale Dinamit Deposu Mevkii, Tavas ilçesi Nikfer Beldesi ve Çökelez dağında final atlayışları yapacak

Etkinlikte, yamaç paraşütünün efsaneleşmiş 10 pilotu da özel davetle atlayış yaparak, ilin ve Türkiye'nin tanıtımına destek verecek


HASAN DURNA (DENİZLİ)

Denizli, Yamaç Paraşütü Dünya Şampiyonası Süper Finali'ne ev sahipliği yapacak. 30 ülkeden 120 sporcunun katılımıyla Pamukkale Dinamit Deposu Mevkii, Tavas ilçesi Nikfer Beldesi, merkez Göveçlik Mahallesi ve Çökelez dağında final atlayışları yapılacak. Finalde, yamaç paraşütünde efsaneleşmiş 10 pilot da özel davetle atlayış yaparak, Denizli'nin tanıtımına destek verecek. Yamaç Paraşütü Dünya Şampiyonası Birliği (PWCA) Başkan Yardımcısı Semih Sayır, "Türk basketbol takımının başarısıyla birlikte dünya Türkiye'yi konuşuyor. Spor aracılığıyla yapılan tanıtım, en etkili tanıtımdır. Denizli'deki paraşüt dünya şampiyonası sayesinde Türkiye yeniden gündeme gelecek. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekir" dedi.

MİLLİ TAKIM KAPTANI

Denizli'de 22 Eylül-2 Ekim 2010 tarihleri arasında yapılacak olan Yamaç Paraşütü Dünya Şampiyonası Süper Finali ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Semih Sayır, etkinliğin ilin olduğu kadar Türkiye'nin de tanıtımına büyük katkısı olacağını savundu. Denizli Adrenalin Derneği Yamaç Paraşütü Komisyonu Üyesi Şuayip Erkuş ve Genel Sekreteri Mazhar Taşkın Arıcı ile birlikte şampiyonayı anlatan Sayır, aynı zamanda Yamaç Paraşütü Türk Milli Takımı'nın kaptanı olduğunu belirtti. Sayır şunları söyledi: "Yamaç Paraşütü Dünya Kupası'nda dünyanın en iyi pilotları yarışacak. Bu kupaya, yamaç paraşütünde en üst düzeyde olan sporcular katılıyor. Geçen sene Pamukkale'de Yamaç Paraşütü Dünya Kupası'nın Avrupa ayağını gerçekleştirmiştik. Bu sene, daha büyük bir organizasyona imza atıyoruz. Bu sene yapılacak Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Süper Finali'nde geçen sene Denizli'de yapılan 7 yarışın en iyi pilotları yer alacak."
Sayır, Denizli'de yapılacak süper final yarışlarının, otoritelerce yamaç paraşütünün "Formula 1"i olarak kabul edildiğine işaret ederek, bu organizasyonun finalinin Türkiye'ye getirilmesi için 2 seneyi aşkın bir süredir çalıştıklarını söyledi. Sayır, Yamaç Paraşütü Dünya Şampiyonası Süper Finali öncesinde, 15 Eylül'de, Yamaç Paraşütü Rusya Açık Şampiyonası'nın da Denizli'de yapılacağını belirtti. Sayır, "Bazı ülkelerin iklim şartları yamaç paraşütüne uygun olmuyor. Rusya da bunlardan biri. O yüzden Rusya Açık Şampiyonası da Denizli'de yapılacak" dedi.

Sponsor arıyorlar
Denizli'nin yamaç paraşütü için uçuş şartları, konaklaması ve kalkış alanlarının çok iyi olduğunu belirten Semih Sayır, "Meksika, Brezilya, ABD, Avustralya ve İtalya ile mücadele ederek, Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Süper Finali'nin burada yapılmasını sağladık. Bunda Denizli'nin yamaç paraşütü için çok iyi şartlara sahip olmasının yanı sıra, Denizli Adrenalin Derneği'nin çabaları ve benim Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olmam etkili oldu. Bu çok önemli bir organizasyona destek bekliyor, sponsor firmalar arıyoruz. Finalde kullanılacak telefonlar, arabalar ve yemek gibi şeyler için sponsorların desteğine ihtiyacımız var" diye konuştu.

İnternetten izlenebilecek
Dünyada ilk kez bu şampiyonada, pilotların bulundukları mevkilerin internet üzerinden isteyen herkese açık olarak sunulacağını ifade eden Semih Sayır, "Pilot nerede, kim önde, pilotların hataları neler internetten anında görüntülenebilecek" dedi. Sayır, Pamukkale'deki Kocaçukur Mevkisi'nin şampiyonanın genel merkezi olacağını ve gösteri, konser, ikram, açılış, kapanış, ödül töreni gibi etkinliklerin burada düzenleneceğini, bölgeye seyyar ofis kuracaklarını söyledi. Sayır, "Bu etkinlik, Kocaçukur'un da canlanmasını sağlayacak" diye konuştu.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.