Levantenler, köklerinin olduğu kentte buluşacak

Giriş Tarihi:02.11.2010, 19:05 Güncelleme Tarihi:03.11.2010, 11:52

"Levantenler Geçmiş-Bugün-Gelecek" sempozyumunun önemini anlatan İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, "Levantenleri "öteki" değil, "biz" olarak görüyoruz" diye konuştu


İzmir Ticaret Odası'nın (İTO), Ege Seyahat Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alex Baltazzi ile düzenlediği "Levantenler Geçmiş-Bugün- Gelecek" sempozyumu bugün gerçekleştiriliyor. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, sempozyumu İTO'nun 125'inci kuruluş yıldönümünde düzenlemenin ayrı bir önemi ve anlamı olduğunu belirterek, "Çünkü İzmir'in ekonomik tarihinde Levanten tüccarların çok önemli bir yeri var. Odamızın geçmişinde de çok hizmetleri olmuş. Levantenler gururla bahsettiğimiz İzmir'in hoşgörülü, modern, batıya açık kimliğinin oluşmasındaki en önemli unsurlardandır" dedi.

ÖZEL SEVGİ
Yüzyıllar boyunca Levanten (Doğu Akdeniz'de yaşayan Avrupa kökenliler)tüccarların, İzmir ticaretine yön verdiğini, kentte önemli bir sermaye birikimi oluşmasına neden olduğunu dile getiren Demirtaş, "İzmir'de Levantenlerin çok önemli mimari eserleri var. İzmir, tarihindeki pek çok ilk ile levantenler sayesinde tanıştı. Hıristiyanı, Müslümanı, Yahudisi komşu oldu; İtalyan'ı, İngiliz'i, Fransız'ı, Türk'ü birlikte iş yaptı. İşte bu içiçe geçmiş yaşam tarzı, hoşgörü anlayışı İzmir'in sokaklarına, İzmirlilerin zihnine silinmeyecek bir şekilde kazındı" diye konuştu. Bir zamanlar 15 bini bulan levanten nüfusun sayısının bugün yaklaşık bin kişiye kadar düştüğünü belirten Demirtaş, "Dünyanın pek çok ülkesine dağılan levantenlerin İzmir'e karşı çok özel bir sevgileri ve ilgileri var. Dünyaya yayılan İzmirli levantenlerin, yine kentimize gelmelerini istiyoruz. İzmir'e yatırım yapmalarını, kentle bağlarını güçlendirmelerini bekliyoruz" diye konuştu.

SÜREKLİ BAĞLANTI
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş, "Kentimizde yüzyıllardır yaşayan levanten ailelerin kentimize yaptığı katkı, İzmir aşkının en güzel örneği. Bugün dahi sayıları azalmış olsa da levantenler kentimiz sosyal hayatının ayrılmaz parçası olmayı sürdürüyorlar. Levanteleri "öteki" değil, "biz" olarak görüyoruz. İzmir'deki kökleri yüzlerce yıldır süren, çoğu dostum olan levantenlerin, benim kadar hatta benden daha çok İzmirli olduklarını biliyorum. Bu yüzden levantenleri, nostaljik bir hatıra olarak değil, kentimize bugünkü kimliğini kazandıran en önemli İzmirli topluluklardan biri olarak görüyoruz. Onlarla yeniden sürekli bir bağlantı oluşturmak istiyoruz. Sempozyumun, bu amaca büyük katkı yapacağına inanıyorum" dedi.

Yurtdışından özel konuklar
İTO Meclis Salonu'nda tüm gün boyunca sürecek sempozyuma yurtdışından Livio Missir, Dr. Philip Mansel, Achilleas Chatziconstantinou, Anthony Wynn, George Poulimenos, Williem Daniels, Craig Encer ile Türkiye'den Eda Kaçar ve Ahmet Efendioğlu, levantenlerin tarihi, İzmir'deki aileler ve kentin tarihindeki yerleri ile ilgili bildiriler sunacak. Ünlü tarihçi Dr. Phillip Mansel'in yeni hazırladığı "Levantines" isimli kitabı da ilk defa sempozyumda tanıtılacak. Ayrıca sempozyumla birlikte İTO Sergi Salonu, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İzmir İtalyan Kültür Merkezi'nde levantenlerle ilgili fotoğraf ve resim sergileri açılacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.