Atatürk Devlet, Katip Çelebi Tıp Fakültesi oldu

Giriş Tarihi:21.06.2011, 19:29 Güncelleme Tarihi:21.06.2011, 19:29

Yeni kurulan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 100 öğrenciyle ders başı yapacak. İmzalanan ortak kullanım protokolü ile hastanede sağlık hizmeti verilmeye devam edilecek
ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

İzmir'in en büyük eğitim ve araştırma hastanesi olan İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yeni kurulan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi bünyesinde bir tıp fakültesi oldu. Sağlık hizmeti vermeye devam edecek hastanede Eylül ayından itibaren 100 tıp fakültesi öğrencisi eğitim almaya başlayacak.

PROTOKOL İMZALANDI

Rektörlük binası Çiğli'de bulunan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi bir yandan öğretim üyesi kadrosunu oluşturmayı bir yandan da fakültelerin kuruluş ve teşkilatlanma çalışmalarını sürdürüyor. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan ile İzmir Valisi Cahit Kıraç arasında seçimlerden önce imzalanan protokolle Yeşilyurt'taki İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 'Katip Çelebi Üniversitesi'nin tıp fakültesi olarak kullanılması kararlaştırıldı. Protokol kapsamında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin lisan ve lisansüstü eğitim ve araştırma hizmetleri İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülecek. Protokolle yeni oluşturulan kurumun ismi "Sağlık Bakanlığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi" oldu.

ORTAK KULLANIM

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Sağlık Bakanlığı ve üniversiteleri tarafından "ortak kullanılacağını" belirten İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof.Dr. Galip Akhan, "Hastaneyi tıp fakültesi olarak kullanmaya başladık. Hastanede görevli bazı doktorlarımız üniversitemize geçti. Eğitim konusunda hastanede çalışan şef, şef yardımcılarından faydalanacağız. Üniversitemizin hastaneye gelir olarak katkısı olacak. Devlet üniversitelere araştırma için para aktarıyor. Hastanedeki araştırmalara da katkı sağlayacağız. Önümüzdeki eylül ayında 100 tıp fakültesi öğrencisi eğitime başlayacak" diye konuştu.

4'üncü tıp fakültesini Şifa kuruyor
İzmir'e bir tıp fakültesi de Şifa Üniversitesi kazandıracak. İzmir'in 9. üniversitesi olarak kurulan Şifa Üniversitesi, Eylül ayından itibaren eğitim öğretime başlıyor. İlk etapta 250 öğrenci ile eğitime başlayacak Şifa Üniversitesi Türkiye'nin ilk tematik üniversitesi olacak. Üniversite, Bornova'daki eski vergi dairesinde yaklaşık 7 bin 500 metrekarelik alan üzerinde eğitime başlayacak. ıÜüTıp, diş hekimliği ve sağlık bilimleri fakültelerinin yer alacağı Şifa Üniversitesi, sağlık konusundaki tecrübesini üniversite için kullanacak. Bornova'daki Şifa Hastanesi de üniversitenin eğitim ve araştırma hastanesi olarak eğitim verecek. 200 yataklı Şifa Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 55 akademik kadrodan oluşacak. Şifa Üniversitesi bu yıl tıp fakültesine 50, diş hekimliğine 20, sağlık bilimleri fakültesinin hemşirelik bölümüne 60, beslenme ve diyetik bölümüne 60, fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümüne 60 olmak üzere 250 öğrenci alacak.

"Protokol kimsenin haberi olmadan imzalandı"
İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Akhan arasından imzalanan protokolün Sağlık Bakanlığı'nın 18.02.2011 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan "Sağlık Bakanlığı'na Bağlı Sağlık Tesisleri İle ve Üniversitelere Ait İlgili Birimlerin Birlikte Kullanımı ve İşbirliği Usul ve Esasları" isimli yönetmeliğe aykırı olduğu savundu. Yönetmeliğe göre nüfusu 850 binin altındaki illerde üniversite ve eğitim ve araştırma hastaneleri arasında ortak kullanım protokolü imzalanabileceğini belirten Dr. Özer, "İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan bir çok doktor, protokolü imzalandıktan bir ay sonra duydu. Bu hastanenin 160 yıllık öyküsü var. Ama tüm yetki Katip Çelebi Üniversitesi'nin dekanına verilmiş. Kendileriyle konuştuk, protokolde bir revizyon yapacaklarını söylediler. Protokole göre asistanlar ne olacak, hastane bu işten nasıl etkilenecek kimse bilmiyor. Duyduğum kadarıyla hastane üniversite hastanesine dönüştüğü için yeşilkartlı hastalar da kabul edilmiyorumuş" diye konuştu.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.