İzmir'in 'kimlik' ihalesi ikinci kez iptal edildi

Giriş Tarihi:11.08.2011, 20:02 Güncelleme Tarihi:11.08.2011, 20:02

İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) marka kent hedefiyle gerçekleştirdiği, "İzmir Görsel Kimliği, Kurumsal Kimlik Kılavuzu ve Marka Mimarisi" konulu ikinci ihale de iptal edildi. İZKA yönetimi, yönetmelikler gereği ihaleye katılan firmalardan en az 3'ünün teknik değerlendirmeye katılma zorunluluğu bulunduğu ancak bu sayının 2'de kalması nedeniyle ihalenin iptal edildiğini belirtirken, turizmciler karara tepki gösterdi. Destination İzmir Hareketi Sözcüsü Bülent Tercan, iptal kararının marka kent sürecini geciktirdiğini ve turizme zarar verdiğini söyledi. İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can ise, ihaleyi kurallar gereği iptal etmek zorunda kaldıklarını, gecikme olmadığını ifade etti.

"TURİZM KAYIPTA"

İhalenin iptaliyle turizmde kayıplar yaşandığı belirten Tercan, "Marka kent olmak için daha önce de ihaleler yapılmıştı. Bu ihalede 300 bin lira civarında para verildi. Bu para niye verildi? O iş anket ihalesine döndü. İhalenin karşılığı yerine getirilmedi. 2010'daki ihalenin üstünden bir yıl geçti. Şimdi yeni bir ihale daha yapıldı, bu da iptal edildi. Geç kalıyoruz. Bu konu EXPO kadar önemli. Ben haticeye değil, neticeye bakıyorum. Netice ortada. İnsanlar somut şeyler görmek istiyor" dedi.

3 FİRMA GEREKİYOR

Antalya ve Sakarya'da marka kent stratejik planı hazırladıklarını belirten Muhterem İlgüner ise, marka kent konusunda gerekenin yapılmadığını öne sürdü. Can da, "Biz yönetmeliklere göre hareket eden bir kurumuz. İhalenin iptal edilmesini biz de istemezdik. Ancak kurallar belli. En az 3 firmanın sunuma gelmesi gerekiyor. 2 firma sunuma katılamayacağını bildirince, ihale otomatikman iptal oldu. Biz, 'Geç kalındı', 'O yaptı, bu niye yapmadı' gibi konulara girmedik, girmeyeceğiz de. Kanunlar, yönetmelikler neyi gerektiriyorsa o şekilde hareket edeceğiz. İhalenin yenilenmesi için çalışmalara başladık, muhtemelen aynı ihaleyi Eylül başında tekrarlayacağız" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.