Büyükşehir, 60 yaş kartında geri adım attı

Giriş Tarihi:15.02.2012, 18:55 Güncelleme Tarihi:16.02.2012, 11:14

ESHOT Genel Müdürlüğü, 60 yaş kartı uygulamasının iptalinin ardından gelen tepkiler üzerine yeni taslak hazırlayarak Belediye Meclisi'ne gönderdi

Buna göre 60 yaş ve üzeri vatandaşların, toplu ulaşım araçlarından sabah 10.00-16.00, akşam da 19.00-00.00 saatleri arasında yararlanması öngörülüyor

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

Sayıştay'ın gönderdiği yazı üzerine yasal dayanağı olmadığı gerekçesi ile İzmir'de 45 bin 384 İzmirlinin yararlandığı 60 yaş kartı uygulamasına 31 Ocak tarihi itibariyle son verilmesinin ardından kamuoyundan gelen tepkilere dayanamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, geri adım attı. Belediye meclisinin Bakanlar Kurulu'na gönderilmek üzere temenni kararı aldığı ve o süreçte Başkan Kocaoğlu'nun da 'Sayıştay kararları bağlayıcıdır. Uymazsak zimmet çıkar" sözleriyle savunduğu tartışmalı süreç dün noktalandı. ESHOT Genel Müdürlüğü, 60 yaş kartlarının yeniden verilebilmesine olanak tanıyan Kişiselleştirilmiş Toplu Ulaşım Kart Yönetmelik taslağını yeniden düzenleyerek Belediye Meclisi'ne gönderdi. Başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile dün öğle saatlerinde acilen toplanan ESHOT Encümeni, kamuoyundan gelen tepkileri de dikkate alarak Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce 'sosyal kart' adı altında uygulanan yönetmelik taslağını İzmir'e uyarladı. Meclise sunulan yeni yönetmelik taslağına göre 60 yaş kartından yararlanmak isteyen vatandaşlara zaman sınırlaması getirildi.

YİNE 750 KONTÖR
Yeni düzenlemeye göre 60 yaş ve üzeri vatandaşların İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen metro, otobüs, vapur gibi toplu ulaşım araçlarından sabah 10.00-16.00, akşam da 19.00-00.00 saatleri arasında yararlanması öngörüldü. Taslakta geçen dönem olduğu gibi yine 60 yaş kartlarına 750 kontör yüklenmesi ve bu karttan yararlanmak isteyen vatandaşların kart ünitelerine UKOME tarafından daha sonra belirlenecek belirli bir miktar yıllık ücret yatırmaları öngörüldü.
Büyükşehir Belediyesi'nin geri adım atması, belediye meclisinde de AK Parti ve CHP'li meclis üyeleri arasında tartışma yaşanmasına neden oldu. Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği kararı geri almasının kendilerini mutlu ettiğini belirten AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, "İzmir'de engelliye verilen kartların kısıtlanması, 60 yaş kartının Sayıştay'a gönderilmesi ve gelen öneri niteliğindeki karara göre iptal edilmesi gibi ilkler yaşıyoruz. Belediyenin bahane üretmesi bizi üzüyor" diye konuşurken Büyükşehir Belediyesi'nin kanunları uygulamak zorunda olduğunu ifade eden CHP Grup Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise, "Belediyeyi incelemeye gelen müfettiş ve denetmenler sokaktan gelmiyor. Onların da kanun, yönetmelik bilgileri var. Yıllardır gönderilen yönetmeliği onaylayan Sayıştay bu kez bir şey buldu ve 'olmaz' dedi. Kanunları yok sayamazsınız" dedi.

TOPLANTIYA YETİŞECEK

Başkan Aziz Kocaoğlu'nun yerine meclisi yöneten Belediye Başkan Vekili Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı, "Sayıştay, bizim ilk gönderdiğimiz yönetmelikte olduğu gibi durumu kabul etmez ve geri gönderirse iş çözümsüz hale gelir. O zaman Bakanlar Kurulu'nun vereceği karardan başka çıkış yolu olmaz" dedi. Konuşmaların ardından taslak oy birliği ile hukuk komisyonuna sevk edildi. Yönetmelik taslağının bugün komisyon tarafından incelenip cuma günü yapılacak meclis toplantısına yetiştirileceği, ardından da Ankara'ya, Sayıştay onayına gönderileceği ifade edildi.

"Opera binası cazibe katacak"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ı ziyaret etti. Kocaoğlu, belediye bandosu eşliğinde CHP İlçe Başkanı Adnan Alabay, belediye meclis üyeleri, Karşıyaka Kent Konseyi Başkanı Rifat Özer, bürokratlar, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş tarafından karşılandı. Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Muzaffer Tunçağ'ın da hazır bulunduğu ziyarete iki başkan projelerini anlattı, görüş alışverişinde bulundu. Kocaoğlu, Karşıyaka'da tramvay ve opera gibi önemli projeleri hayata geçirmek için yoğun çalıştıklarını belirterek, "Opera binası ilçeye ayrı bir cazibe katacak. Konuyla ilgili bir pürüz vardı. O pürüz giderildi. Türkiye'de ilk defa projelendirilmiş opera binasını yapacağız. Deniz kıyısında ilk defa böyle bir şey yapılıyor. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın da hakkını yememek lazım, araziyi bize O verdi" dedi.


kalan karakter 1000

Murat Şen Murat Şen

Sevgili arkadaşlar olay biraz ağzı olan konuşuyor şeklinde gerçekleşmiş. Öncelikle bu kart Yargıtay tarafından (Belediyeden dava başvurusu yok) yasalarda dayanağı olmadığından kaldırıldı. Belediye de bunu memnuniyetle değil, mecburiyetten kaldırdığı için özür yazısı astı her otobüse. Şimdi bu karar Ukome kararıyla etkisiz hale gelebiliyor. Onlar da görünüşe göre bu çalışmayı başlatmışlar. Öncelikle İzmir Belediye'sine yapılan baskıların arttığı bu dönemde Yargıtay'ın bu davayı tarihte bu zamana gündeme alması ne kadar tesadüfi??? Ayrıca uygulama kanuna ters ise bundan şikayet edilecek kurum Meclis'tir. Meclis bir kanun çıkarır ve bu hak her ilde kullanılabilir. Sapla samanı karıştırmayınız. Eğer hak istiyorsanız Meclis'ten kanun çıkarmasını isteyerek haklarınızı alırsınız. Üstelik bu aşamadan sonra da hiç mi hiç belediyelerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Saat kısıtlaması da gereksiz bu arada. Zaten o saatlerde pek dışarda olmaz yaşlılar; fakat trafik yükünü azaltmak için doğrudur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.02.2012 20:20
Orhan yılmaz Orhan yılmaz

Zaman kısıtlamasını desteklerim.Ama kısıtlama yaparken bu seneki 175 TL olan kart ücretine bir de zam yapmaya kalkarsanız toptan tepki alırsınız.Ücreti düşürmeniz lazım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 16.02.2012 19:46
Kudret Şener Kudret Şener

İngilizce ( RUSH HOUR) diye bir deyim vardır. Araç trafiğinin yoğun olduğu saatler demek. GÜNLÜK MESAİ BAŞLAMADAN ÖNCE sabahları saat 9'a kadar olan bölüm ve AKŞAM ÜZERİ MESAİ BİTİMİ 17,00- 20,00 SAATLERİ ARASI..Özel otolar, otobüsler, öğrenci ve işçi servis arabaları, yollarda..Traffic JUM-Tarfik reçeli.
60 YAŞ İNDİRİMLİ KARTINA MUHTAÇ KİŞİLERİN, çoğu 60 yaşın da üzerinde yaşlı, emekli hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerdir. Bunlar zaten bu saatlerde sokağa çıkmazlar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 16.02.2012 15:10
nrc nrc

tuzu kuru olanlar zaten belediye otobüsüne binmiyor. yazık yazık... herkez birgün yaşlanacak.
belediye seçimleri yaklaşıyor.. izmirde hoşgörü var diyor ya belediye.. bakalım seçimlerde
bu höşgörüyü gösterecek mi? 60 yaş sahiğleri ve bunların yakınları. bizde 6 oy var.. 66 olacak
666 olacak ........saygılarımla,

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 16.02.2012 14:25
TD TD

İlla bi zorluk çıkarcaksınız,önce zihinlerdeki kısıtlamaları kaldırmak gerek.Yapıyosan adam gibi yapacaksın,60 yaş üstü serbest diyeceksin kısılamalar ile hiçbir şey kazanamazsınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 16.02.2012 13:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.