Ballıkuyu diken üstünde

Giriş Tarihi:25.02.2012, 18:34 Güncelleme Tarihi:25.02.2012, 18:34
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 500 konutu tahliye ederek ağaçlandırma yaptığı Altay mahallesinde meydana gelen toprak kayması nedeniyle Ballıkuyu sakinleri tedirgin
Cuma gününden bu yana, kaymanın meydana geldiği alanda kamyonlarla toprak taşıyan belediye yetkilileri, yağışlarla birlikte daha büyük sıkıntı yaşanmaması için çalışıyorERTAN GÜRCANER/KADİR KEMALOĞLU

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Ballıkuyu'daki Altay mahallesinde yaklaşık 500 konutun tahliye edilerek yıkılması ve bu alanın yeşillendirilmesi, olası bir felaket yaşanmasını önledi. Son yağışların ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ağaçlandırma yaptığı bölgede yaklaşık 20 dönümlük bir alanda toprak kayması meydana geldi. Kayma nedeniyle Hacı Ali Efendi Caddesi'nin alt kısmındaki istinat duvarında da patlama meydana geldi. Toprak kaymasının bölgede oluşturduğu etki bununla da sınırlı kalmadı. Daha önce araç trafiğine kapatılan Hacı Ali Efendi Caddesi'nin yol gövdesinde de kabarmalar oluştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki son durum hakkında İzmir Valiliği'ni bilgilendirdi. Valilik de bölgede teknik elemanlar tarafından inceleme başlatılması kararı aldı. Valiliğin yapacağı inceleme sonucunda, heyelan bölgesinin alt kısmında yer alan Topaltı İlköğretim Okulu ile o bölgede yer alan bazı konutların da tedbir amaçlı olarak boşaltılmasının gündeme gelebileceği öğrenildi.

SEFERBERLİK İLANI

Geçmiş yıllarda Kadifekale'nin Ballıkuyu semtinde meydana gelen toprak kayması, son yağışların ardından yeniden bölgede yaşayan vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Geçtiğimiz hafta İzmir ve çevresini etkisi altına alan ve aralıksız olarak devam eden sağanak yağışlar nedeniyle Ballıkuyu'da Büyükşehir Belediyesi tarafından ağaçlandırılan alanda toprak yeniden kaymaya başladı. Önümüzdeki hafta İzmir'de etkili olması beklenen sağanak yağış nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi kayan kitlenin rahatlatılması ve Altay mahallesinde daha büyük bir sıkıntı yaşanmaması için adeta seferberlik ilan etti.

50 BİN METREKÜP

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı 24 kamyon, 7 iş makinesi ve 75 personel, cuma gecesinden itibaren zemin yükünün hafifletilmesi için çalışmalarını ara vermeden sürdürürken cuma günü ve dün kaymanın meydana geldiği yaklaşık 20 dönümlük alandan 3 bin kamyona yakın toprak taşındığı öğrenildi. Kayan kitlenin aşağıdaki istinat duvarını patlatması üzerine Büyükşehir Belediyesi bölgedeki son durum hakkında İzmir Valiliği'ne de bilgi verdi.

İNCELEME BAŞLATILACAK

Büyükşehir Belediyesi'nce verilen bilgi doğrultusunda Valilik de bölgede teknik elemanlar tarafından inceleme başlatılması kararı aldı. Yapılacak çalışma sonucunda tedbir amaçlı olarak kayan bölgenin alt kısmında yer alan ve eğitim-öğretime açık bulunan Topaltı İlköğretim Okulu ile o bölgede, içinde vatandaşların oturduğu bazı konutların boşaltılmasının da gündeme gelebileceği belirtildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, önümüzdeki günlerde İzmir'i etkisi altına alacak yağışlı hava nedeniyle çalışmaların gece gündüz demeden aralıksız olarak sürdürüldüğünü belirtti. İş makineleri ile zeminden alınan ağır toprak yükünün kamyonlarla taşınarak bölgenin rahatlamasının sağlandığına dikkat çeken belediye yetkilileri, ilk iki günde yaklaşık 50 bin metreküp toprağın bölgeden uzaklaştırıldığını, çalışmalar tamamlandığında bu rakamın 100 bin metreküpü bulabileceğini belirtti.

"TEDBİR AMAÇLI"

Çalışmaların tedbir amaçlı olduğunu hatırlatan belediye yetkilileri, kayma meydana gelmeden önce aşağıdaki konutları emniyet altına almak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından bir istinat duvarı çalışmasının hazırlıklarına da başlanmış olduğunu söyledi. Belediye yetkilileri, bölgeden toprak taşımakla, kayması muhtemel toprak kitlesinin miktarını da azaltmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

1978 yılında afet bölgesi ilan edildi

Bölge, 1978'de Bakanlar Kurulu Kararı ile 'afete maruz bölge' ilan edilmişti. 1978 yılındaki Bakanlar Kurulu kararıyla "afete maruz bölge" ilan edilen Kadifekale'de 42 hektar alan üzerindeki İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1. Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinde 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı. Heyelan bölgesinde bulunan bin 968 yapı için 2007'de başlayan yıkımlar kapsamında şu ana kadar bin 863 yapı yıkıldı.


kalan karakter 1000

halil ibrahim çanlı halil ibrahim çanlı

kayan yerdeki yerin altıdaki suyu blunnki kayma dursun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.02.2014 12:20
halil ibrahim çanlı halil ibrahim çanlı

kayan ballıkuyu yolunda kamyonlar dağı taşıyor olacak iş değil ben cahilim ama taşımakla olacak gibi değil önce alttan gelen suyu bulunki kayma dursun halen kavakların berisinden su akıyor o su ya kaledeki depoda patlak belki olabilir depo olmadan önce oralarda kayma yok idi saygılarımla.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.02.2014 12:17
serdar serdar

Ayip yaa mudale etsin bu devlet artik !

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.06.2013 18:27
ballıkuyu ballıkuyu

hacı ali efendisinde ki istinat duvarı kayması yağışlardan değil orda çalışma vardı ve yer altı boruların duvarın üstün de olduğu için ağırlığından dolayı kaydı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.05.2013 22:58
?mer ?mer

ne zaman ballıkuyu yıkımı gercekleşecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 04.03.2012 10:56
birgul birgul

Bizim evler ne zaman yikilcak ya yikilmasini istiyorum ben hemen yikilsin ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.12.2014 22:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.