"Dünyanın en büyük mermer fuarını düzenleyeceğiz"

Giriş Tarihi:15.03.2012, 13:37 Güncelleme Tarihi:15.03.2012, 13:37
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir ilçesindeki yeni fuar alanı için 19 Nisan'da ihaleye çıkılacağını, bu alanın tamamlanmasıyla birlikte dünyanın en büyük doğaltaş fuarının İzmir'de düzenleneceğini belirtti. MARBLE 2012 - İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'yla ilgili Kültürpark Fuar binasında basın toplantısı düzenleyen Kocaoğlu, 21-24 Mart arası açık kalacak fuarın 201 bin 500 metrekare alanda düzenleneceğini, yaklaşık 12 bin ton taşın sergileneceğini, fuara 42 ülkeden 265'i yabancı olmak üzere toplam bin 163 firmanın katılacağını, 28 ülkeden de alım heyetlerinin geleceğini ifade etti.

Fuara İtalya'dan 87, Çin'den 33, Hindistan'dan 22, ABD'den 15 ve Almanya'dan 13 firmanın katılacağını, dünyaca ünlü mermer firmaları olan İspanyol Levantina ve İtalyan Edilgraniti'nin de bu yıl ilk kez fuara katılacağını ifade eden Kocaoğlu, bu yıl fuarı 5 bini yabancı 55 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiğini dile getirdi. Fuarın kurulduğu günden bu yana aritmetik olarak büyüdüğünü ancak yer sıkıntısı nedeniyle son yıllarda bu büyümenin durduğunu ifade eden Kocaoğlu, Gaziemir'de kurulacak yeni fuar alanı projesinin ihale aşamasına geldiğini, bu projenin tamamlanmasıyla İzmir fuarlarının 1,5-2 kat büyüyeceğini, ''geometrik büyüme çağına gireceğini'' ifade etti.

Yeni fuar alanının ihale süreciyle ilgili de bilgi veren Kocaoğlu, 19 Nisan'da yapılacak ihale sonrası hemen temel atma sürecine başlanacağını, toplam 240 bin metrekare inşaat alanı içinde 7 holden oluşan 110 bin metrekarelik kapalı fuar alanı yapılacağını, 70 bin metrekarelik bir alanın ileride kullanılmak üzere rezerv olarak tutulacağını kaydetti. Kocaoğlu, 42 bin metrekarelik alanda da kentin ihtiyaçlarına göre kongre merkezi ve otel yapılacağını ifade etti. Proje için 30 milyon lira kamulaştırma bedeli ödendiğini, bu süreçte çok sıkıntı çektiklerini anlatan Kocaoğlu, ''Umuyorum başarılı, işini bilen bir müteahhitle kısa zamanda yeni fuar alanına kavuşuruz'' dedi.

METRO AÇILIŞI 30 MART'TA

İzmir'de düzenlenen fuarların kent ekonomisine yıllık 400 milyon dolar katkı sağladığını, yeni fuar alanıyla bunun katlanarak artacağını dile getiren Kocaoğlu, yeni fuar alanının tamamlanacağı tarihin belirlenmesiyle Kültürpark'taki mevcut fuar binalarının da restore edilerek Türkiye'nin en büyük kongre merkezi haline dönüşeceğini, iki projenin birlikte tamamlanmasını hedeflediklerini kaydetti.

MARBLE fuarının halen dünyanın üç büyük fuarı arasında yer aldığını, yer sıkıntısı nedeniyle büyüyemeyen fuarın önemli bir potansiyeli değerlendiremediğini kaydeden Kocaoğlu, ''Yeni fuar alanının tamamlanmasıyla dünyanın en büyük mermer fuarı da İzmir'de yapılmış olacak. Sadece metrekare büyüklüğü değil iş bağlantılarıyla da en büyük fuar olacak. Bu da İzmir'i gururlandıracaktır'' dedi. Kocaoğlu ayrıca 30 Mart'ta Bornova Metrosu'nun açılış törenini gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

EŞMELİ EŞMELİ

AZIZ BASKAN BU KACINCI IHALE SOZU BUGUNE KADAR SOYLEDIGIN HIC BIR TARIHTE SOZUNU YERINE GETIREMEDIN SOZ DEDIGIN AGIZDAN BIR KERE CIKAR VE YAPILIR BOYLE GIDERSE IZMIRLILER SANA KIRKYALAN DIYEBILIRLER BUSEFER SOZUNU TUT

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 15.03.2012 14:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.