Dokuz Eylül'den dev projeler

Giriş Tarihi:29.03.2012, 19:19 Güncelleme Tarihi:29.03.2012, 19:19
Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Tınaztepe'deki kampusüne 50 dönümlük alışveriş merkezi

Türkiye'nin ilk Elektronik Malzeme Üretim ve Uygulama Merkezi iki hafta içerisinde açılacak.

150 yataklı Nevvar-Salih İşgören Çocuk Hastanesi'nin Poliklinik Bölümü hizmete başlayacak.

Sanayi-üniversite işbirliğini sağlayacak Teknopark başvurusu tamamlandı. Yıl sonunda ruhsat alınması bekleniyor.

Tınaztepe Kampusü'ne ikinci tıp fakültesi hastanesi ve sağlık turizmine hizmet edecek özel branş hastaneleri kurulacak


ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, gerçekleştirecekleri projelerle ilgili Yeni Asır'a açıklamalar yaptı. Üniversitenin Tınaztepe'deki kampuste 50 dönüm alan üzerine alışveriş merkezi açmayı planladıklarını belirten Füzün, aynı alana ikinci tıp fakültesini de kuracaklarını söyledi. Türkiye'de ilk özelliğini taşıyan Tınaztepe Kampusü'ndeki Elektronik Malzeme Üretim ve Uygulama Merkezi ve sağlık kampusündeki 150 yataklı Nevvar-Salih İşgören Çocuk Hastanesi'ni iki hafta içerisinde açacaklarını ifade eden Füzün, açılışa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü davet edeceklerini söyledi. Sanayi- üniversite işbirliğini sağlayacak teknopark kurma başvurularını tamamladıklarını ifade eden Füzün, yıl sonuna doğru ruhsatı almayı planladıklarını bildirdi.

HEMŞİRE SIKINTISI
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü görevinde bir dönemini tamamlayan ve ikinci dönem için de aday olduğunu açıklayan Prof. Dr. Mehmet Füzün, yakın zamanda hayata geçirecekleri projelerini Yeni Asır'a anlattı. İzmir'de sadece Urla'daki Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde 'teknopark' olduğunu vurgulayan Füzün, ikinci teknoparkı kurmak için uzun süredir çalıştıklarını söyledi. Devletin daha önce İzmir'de tek bir teknoparka izin verdiğinin altını çizen Füzün, "Devlet 2011'den itibaren bu konudaki tavrını değiştirdi. İzmir'de birden fazla teknopark yapılmasına izin verecek. Biz Tınaztepe'de 17 dönümlük bir alanı, Sağlık Kampusü'nde ise 10 dönümlük iki yer tahsis ederek, teknopark için başvurumuzu yaptık. Bu yılın sonuna doğru şirketlerimizi kurup teknopark ruhsatını alacağızı düşünüyorum" dedi.
Tınaztepe Kampusü'nde Türkiye'de ilk defa Elektronik Malzeme Üretim ve Uygulama Merkezi'ni kurduklarını vurgulayan Füzün, "Nano teknolojiden yararlanılarak slikon ağırlıklı maddelerin üretildiği bir merkez kurduk. Devlet Planlama Teşkilatı'nın desteğiyle kurduğumuz merkezi 15-20 gün içerisinde açacağız. Nevvar- Salih İşgören Çocuk Hastanemiz de tamamlandı. Ancak yataklı servisi hemşire sıkıntısı nedeniyle açamıyoruz. Hastane poliklinik hizmetine birkaç gün içerisinde başlayacak. Nisan, Mayıs aylarında yapılacak kamu personel sınavından hemşire geleceğini düşünüyorum. Elektronik Malzeme Üretim ve Uygulama Merkezi ile Çocuk Hastanesi'ni aynı gün açmayı planlıyoruz. Açılışımıza Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ü davet edeceğiz" dedi.

KÜLTÜR SANAT MERKEZİ
Buca'daki Tınaztepe Kampusü'nde yeni rektörlük binası ve Hukuk Fakültesi ile Adalet Meslek Yüksekokulu binalarının temellerini bir iki ay içerisinde atmayı planladıklarını kaydeden Füzün, "Yeni rektörlük binası 2015'te bitmek üzereyken Alsancak'taki rektörlük binası alanıyla ilgili hamleler yapacağız. Buraya kültür sanat merkezli bir tesis yapmayı düşünüyoruz" dedi. Tınaztepe'de 4.5 milyon metrekare arazileri olduğunu ifade eden Füzün, şunları söyledi: "Bu arazinin büyük çoğunluğu Orman Bakanlığı'ndan eğitim amaçlı üniversitemize tahsisli. 2-B Yasası'nda düzenlemeler yapılırsa bu arsayı daha özgürce kullanabileceğiz. Şu an bu bölgeye sadece okul, fakülte binası yapabiliyoruz. Yasal düzenleme ile, 'Üniversitelerin tüm ihtiyaçları için kullanmak üzere verildi' denilirse, o zaman başka şeyler de yapabiliriz. En başta alışveriş merkezi gündemimizde. Tınaztepe'de mülkiyeti bize ait alanlar da var. Bu bölgeye İzmir'in en büyük alışveriş merkezini yapmayı planlıyoruz. Üniversitemize para girecek. Üniversitelere giren para, bilimsel araştırmalara ve eğitim için kullanacağız. Bu gerçekten çok önemli bir proje."

"Seçimde yüzde 51 oy alan rektör olsun"

Önümüzdeki Haziran ayında yapılması planlanan rektörlük seçimleri hakkında açıklamalar yapan Füzün, şunları söyledi: "İnsanlar deneyim kazandıktan sonra daha başarılı oluyorlar. 4 yıllık rektörlük görevi sürecinde sürenin yarısı süreci kavramak ve hakim olmakla geçiyor. Kalan süreçte daha etkin oluyorsunuz. Rektörlük 6 yıl ve tek dönem olmalı. Seçim olacaksa üniversitede bitmesi gerekiyor. Ama en yüksek oy alan değil, ya nitelikli çoğunluk ya da salt çoğunluğu alanın rektör olması lazım. Yüzde 51'i bulan rektör olmalı. En azından ilk turda yüzde 51'i geçen yoksa, ikinci turda son ikiye kalan aday oylanır. Ve birisi yüzde 51'i bulur. Seçim burada biter. Eğer seçim yapılıyorsa, sandık konuluyorsa o sandığın sonucuna dikkat etmek lazım. Ama şu anki haliyle değil. YÖK Yasası inşallah değiştirilir daha sağlıklı bir yasa yapılır."


kalan karakter 1000

Neytiri Neytiri

Çalışkanlığı,Vizyonu,Yüksek Hoşgörüsü ve Adaletiyle Dokuz Eylül Üniversitesi için kesinlikle çok büyük bir şanstır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır6
cevapla 30.03.2012 09:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.