Vapur ihalesinde iki firmanın teklifi incelemeye değer bulundu

Giriş Tarihi:30.04.2012, 20:01 Güncelleme Tarihi:30.04.2012, 20:10

4 firma teşekkür mektubu verirken Özata Tersanecilik ve Sanayi Limited Şirketi ile Norveçli Brodrene AAAS Firması'nın teklifleri incelemede geçerli sayıldı

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 15 yolcu vapuru ile 28 ünite yedek parça alımına ilişkin ihalesi dün gerçekleştirildi. Saat 14.00'te gerçekleştirilen ihale, Çetin Emeç toplantı salonunda yapıldı. İlk ihalede olduğu gibi ikinci ihalede de komisyon başkanı olarak görev yapan Destek Hizmetleri Daire Başkanı Aysel Özkan, 15 firmanın dosya satın aldığını, 11 firmanın istekli olabileceğini, yasal süresi içinde ise 6 firmanın teklif sunduğunu söyledi. İdarece belirlenen yaklaşık maliyetin 304 milyon 612 bin 523 lira 52 kuruş olduğuna dikkat çeken Özkan birinci oturumda belge kontrolü yapacaklarını belirterek, "İlk oturumda teminat ve teklif mektuplarını inceleyeceğiz. İkinci oturum ise basına kapalı olarak gerçekleşecek. Bu oturumda detaylı belge incelemesine geçilecek. Ondan sonra da ihaleyi sonuçlandıracağız" dedi. Özkan, 6 teklif zarfının dış yüzlerinin dış zarf teklif mektubu koşullarına uygun olduğunu söyledi. Ardından teklif zarflarını açılmasına geçildi.

TEŞEKKÜR MEKTUPLARI

6 firmadan 4'ü teşekkür mektubu verirken Özata Tersanecilik ve Sanayi Limitet Şirketi ile Norveçli Brodrene AAAS Firması'nın teklifleri komisyon tarafından yapılan incelemede geçerli kabul edildi. Özata 117 milyon euro teklif verirken (270 milyon 855 bin lira) Brodrene AAAS ise 149 milyon 428 bin 628 euro (345 milyon 927 bin 274 lira) teklif sundu.
26 Aralık'ta gerçekleştirilen ihalede tek geçerli teklifi sunan Damen Ship Yards Garinchem-Sirena Marin Denizcilik Ortak Konsorsiyumu, bu kez ayrı ayrı teklif zarfı sundu. Her iki firma da teşekkür mektubu verdi. Geçtiğimiz ihaleye de katılan ve sipariş yoğunluğu nedeniyle teşekkür mektubu veren İndeks Makine Enerji Firması bu ihalede de aynı gerekçeyi göstererek teşekkür mektubu sundu.
Avusturyalı Austal PTY Limited Şirketi, ilkinde olduğu gibi bu ihalede de teşekkür mektubu verdi. Firma yetkilisi Murat Birecik, teşekkür mektubundaki gerekçenin okunmasını istedi. Bunun üzerine komisyon başkanı Özkan, mektubu okudu. Mektupta, "Austal Firması, dünya çapında öncü ve en büyük alüminyum feribot imalatçısıdır. Hali hazırda Büyükşehir Belediyesi'yle 15 gemi ihalesi ile ilgili 4 ay önce iletişime geçtik. Geride kalan 3 yıllık süreçte İzmir'de gerçekleşen birçok toplantıda gemi gövdeleri için alüminyumun avantajlarını, kompozitin dezavantajlarını sunduk. Bu toplantılarda hem alüminyum hem kompozit gemi gövdesi kullanımında tecrübeli ve başarılı olan Avrupa'daki feribot operatörlerinin deneyimlerinden yaralandık. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ikinci ihalede kompozi gövde opsiyonunun dikkate alındığını gördük. Şartname alternatif olarak alüminyum gemi gövdelerinin sunulmasına olanak vermemektedir. Biz bu durumu anlamıyoruz. Şöyle ki, ihalenin amacı İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin fiyat ve verimlilik açısından en iyi sonucu alması ve rekabeti teşvik etmesidir. Alüminyum kullanılması, diğer tekne malzemeleri ile mukayese edildiğinde daha iyi performans, bakım ve fiyat avantajı sağlayacaktır. Dünya çapında hızlı feribot operatörlerinin yüzde 95'i alüminyumu tercih etmektedir. Kamu ihale Kurumu'na şikayet başvurusu yapma hakkımızı saklı tutuyoruz" dendi. Komisyon Başkanı Özkan, komisyonun geçerli teklif zarflarındaki belgelerle ilgili basına kapalı olarak ikinci bir toplantı gerçekleştirileceğini belirterek ihalenin sona erdiğini söyledi.

Bekbölet: Katılmanın anlamı yoktu

İptal edilen ilk ihalede geçerli tek teklifi veren Damen Ship firmasının Türkiye temsilcisi Çetin Bekbölet ihaleye katılmama nedenlerini teşekkür mektubunda açıkladıklarını söyledi. Bekbölet, "İptal edilen ilk ihaleye göre ikinci ihalede en ufak bir değişiklik olmadı. Kabul edilemeyen şartları tek tek teklifimizde belirttik. Ticari ve teknik şartlar bizce karşılanabilecek şartlar değil. Birinci teklifimizi iki sayfalık bir mektupla reddettiler. Yapılan toplantıda da bu hususların neden olmayacağını izah ettik. Yine değiştirilmeyeceği için ihaleye katılmamızın bir manası yoktu" dedi.

Gür: Görüşlerimiz dikkate alınmadı"
Sirena Marin Firması Kompozit Bölüm Müdürü Levent Gür, birinci ihaleden sonra öngörülerini idareye ilettiklerini hatırlatarak, "İkinci ihale için hazırlanan şartnamede evet bir takım değişikliklere gidildi ama bu değişiklikler işin gerçekleşmesi için yeterli şartlar değil. Onun için görüşümüzü belirtik ve çekildik" diye konuştu. Bir önceki ihaleye Damen firması ile birlikte konsorsiyum oluşturarak girdiklerini bu sefer ise ayrı ayrı katıldıklarını belirten Gür: "Komisyona verdiğimiz teşekkür mektubunda gerekçelerimizi tek tek belirttik."diye konuştu.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.