İzmir'de 60 yaş kartı izdihamı

Giriş Tarihi:02.05.2012, 18:46 Güncelleme Tarihi:02.05.2012, 18:46
60 yaş kartları için belirlenen yıllık 50 liralık kullanım bedelini yatırmak isteyen vatandaşlar, bankaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 60 yaş kartları için yıllık 50 lira ücret belirlemesinin ardından dün banka şubelerinin önünde uzun kuyruklar oluştu. 50 liralık kart bedelini yatırmak için kuyruğa giren 60 yaş ve üzeri vatandaşlar izdihama yol açtı. Bazı vatandaşlar baygınlık geçirirken zaman zaman banka görevlileri ile vatandaşlar arasında tartışma yaşandı.
30 Nisan'da belediye meclisinin kart bedeli olarak 50 lira belirlemesinin ardından 1 Mayıs'ın resmi tatil olması, banka şubelerine uygulamayla ilgili talimat gitmesinde sıkıntı oluşmasına neden oldu. Şubelere giden vatandaşların 50 liralık kart bedelleri önce talimat gelmediği için alınmadı. Ardından sıkıntının ESHOT Genel Müdürlüğü'ne iletilmesi üzerine Vakıflar Bankası Bölge Müdürlüğü ile yeniden irtibata geçildi. Sabah saat 09.00 itibariyle bankalar yıllık 50 liralık kart bedellerini almaya başladı.

TATİL NEDENİYLE

ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri araya 1 Mayıs tatilinin girmesi nedeniyle böyle bir sıkıntının yaşandığını ancak hemen banka yetkililerine gerekli uyarıların yapıldığını belirtti. 60 yaş kartları ile ilgili sıkıntı bununla da sınırlı kalmadı. Sabah erken saatlerde banka önlerinde uzun kuyruklar oluşturarak kart bedelini yatıran vatandaşlar bu sefer de ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sokulan kart ünitelerinde büyük sıkıntı yaşadı.

'ÜNİTELER YETERSİZ'
Özellikle Konak'ta katlı otopark altında hizmet veren ESHOT Genel Müdürlüğü'ne ait kart üniteleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Nüfus cüzdanı, banka dekontu ve geçen sene kullandığı 60 yaş kartı ile kart ünitelerine, kartını kullanıma açtırmaya giden vatandaşlar büyük sıkıntı yaşadı. Bankadan sonra kart ünitesi önünde de saatlerce beklemek zorunda kalan vatandaşlar, belediyenin yeterince hazırlıklı olmamasından yakındı. Mevcut kart ünitelerinin yetersiz kaldığını, en azından önümüzdeki 1 haftalık süreçte kart ünite sayısının artırılmasını isteyen vatandaşlar, belediye yetkililerinin duruma bir an önce el atmasını istedi.
Öte yandan kart bedellerinin sadece Vakıflar Bankası'na ait şubelere yatırılıyor olması vatandaşların tepkisine neden oldu. Vatandaşlar banka önlerinde uzun kuyrukların oluşmaması için belediyenin başka bankalarla da anlaşma yapmasını, kart bedellerini diğer bankalara da yatırılmasına olanak tanınmasını istedi. ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri ise Karşıyaka Vapur İskelesi ile Konak'taki katlı otopark altında vatandaşların kartlarını kullanıma açtırabileceklerini, buralarda personel takviyesine gidildiğini söyledi. Sayıştay'ın onayladığı taslağa göre 60 yaş ve üzeri vatandaşlar, sabah 10.00-16.00 ile akşam 19.00-00.00 saatleri arasında toplu ulaşım araçlarından indirimli olarak yararlanabilecek. 3 aylık gecikme ile 2 Mayıs Çarşamba gününden itibaren resmen başlayan uygulama, yıl sonuna kadar devam edecek.

"Kullanıcı sayısı artabilir"
Geçtiğimiz yıllarda metroda ve Buca'da da kart ünitesi açtıklarını ancak ilgi görmeyince kapatmak zorunda kaldıklarını belirten yetkililer şu an aktif olarak çalışan Karşıyaka Vapur İskelesi ile Konak Katlı Otopark altındaki kart ünite sayılarını artıracaklarını, yoğunluğa göre de önümüzdeki günlerde ilave tedbirler alabileceklerini söyledi. ESHOT yetkilileri ayrıca, dün sabah itibariyle uygulamanın başlamasını izleyen ilk 1 saat içerisinde daha önce kart sahibi olmayan 200 vatandaşın uygulamadan yararlanmak için başvuruda bulunduğunu belirterek, "Daha önce 45 bin kişinin yararlandığı 60 yaş kartlarının sayısını daha da artacağını düşünüyoruz" dedi.


kalan karakter 1000

seda seda

bence haberde yazılan çok normal

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.06.2012 21:50
s.sırrı  kervan s.sırrı kervan

kent kart gibi dolumu düşünmedinizmi bir düşünün neden olmasınki.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 03.05.2012 14:07
s.sırrı  kervan s.sırrı kervan

biz 60 yaş gurubu kişilerin seyahatinde, indirimli olarak kent kart gibi dulum yaparak seyahat lerimize devam edebilmemiz için ilgililerin bu konuyu irdelemesini rica ederim. hemde bizleri bedavacı olarak görmezler

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 03.05.2012 13:47
vedat tatlıdil vedat tatlıdil

izdihama maruz kalan bu insanlar haklı olarak belediye’ye kızıyor.. daha önce 4-5 merkezde açtığın kart doldurma ünitelerini niye faaliyete geçirmedin diye millet burnundan soluyor.bu izdihamı önceden göremiyorsan niye oturuyorsun o koltukta diye soruyor kuyruktaki vatandaş..!mesala üçkuyulardaki üniteyi niçin aktif hale getirmedin..vatandaşın izdihamından zevk mi alıyorsun yoksa yaşlılardan intikam mı alıyorsun..!?

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 03.05.2012 12:55
Ulviye ASLAN Ulviye ASLAN

Hem kart alalım ücretsiz seyhat edelim deniyor, hemde hiç bir sıkıntı çekmeyelim diyorsunuz. Elbette bazı sefalara cefa çekilerek ulaşılacak. Bir kaç saat beklenir ama 9 ay para ödemeden seyahat edilecek. Hemen belediyeyi suçlayalım. İsyan etmeyelim. Kartlar kaldırılınca neden isyan etmediniz. Niye sokağa dökülmediniz. Lütfen arkadaşlar neredeyse Türkiyede tek kalmış Sosyaldemokrat, modern, gerici olmayan şu belediyemizi suçlarken biraz vicdanlı olalım. Biraz sahip çıkalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.05.2012 12:57
SERHAT ATMACA SERHAT ATMACA

ASLINDA BAKTIĞIN ZAMAN İSTANBULDA OLDUĞU GİBİ PASO GETİRSİNLER 100 TL KARŞILINDA HERKES KULLANSIN SOSYAL DEVLET BUNU GEREKTİRİR

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır3
cevapla 03.05.2012 12:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.