Aydın Tekstil'in arazisi için kamulaştırma kararı

Giriş Tarihi:10.06.2012, 19:35 Güncelleme Tarihi:10.06.2012, 19:35
Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, fabrika kapandıktan sonra atıl kalan arazinin yeşil alan olarak kullanılacağını dile getirdi

KAZIM YÖRÜKCE (AYDIN)

Aydın Belediye Meclisi, kente yeşil alan kazandırılması için Aydın Tekstil'e ait 173 dönümlük fabrika arazisinin kamulaştırılması kararı aldı. Arazinin mülkiyetine sahip olan Tariş Pamuk Birliği ile fiyat konusunda anlaşamadıkları için kamulaştırma yoluna gittiklerini belirten Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, "Aydın Tekstil arazisi Aydın'ın elde kalan tek akciğeridir. Bu arazinin yeşil olan özelliğini koruyarak Aydın'a kazandırmayı düşünüyoruz" dedi.

FİYAT ANLAŞMAZLIĞI
Aydın Tekstil kapandıktan sonra fabrika arazisinin kaderine terk edildiğini, evsizlerin verdiği hasarın giderek arttığını belirten Çerçioğlu, daha üzücü bir olay meydana gelmeden önlem alınması gerektiğini söyledi. Çerçioğlu, "Birisi, bir ateş atsa tescilli yüzlerce ağaç kül olacak. Kentin ortasında bakımsız şekilde duran bu araziye sahip çıkmak zorundaydık. Aydın Tekstil arazisini almak için Tariş ile masaya oturduk, anlaşamadık. Biz de kamulaştırma yoluna gittik. Bu arazinin yeşil olan özelliğini koruyarak Aydın halkına kazandırmak istiyoruz" diye konuştu.

"HALKA SORACAĞIZ"

Aydın Belediyesi'nin, Aydın Tekstil'i kamulaştıracak güce sahip bir belediye olduğunu söyleyen Çerçioğlu, "Aydın Tekstil'i kamulaştırdıktan sonra ne yapılacağını halkımıza soracağız. Benim düşüncem 173 dönümlük alanın büyük kısmının yeşil alan olarak kullanılmasıdır. Zaten büyük bir kısmı SİT kapsamında. Ağaçlar tescilli. İnsanlarımızın gelip, o ağaçların altında piknik yapabileceği, dinlenebileceği, hafta sonları ailelerin çoluğu, çocuğuyla zaman geçirebileceği, bisiklet ve koşu yollarının olduğu, basketbol, voleybol sahalarının yer aldığı yani Aydın'ın nefes alabileceği bir alan olarak düşünüyoruz. Asla yapılaşmaya açılmayacak" dedi. Aydın Tekstil'in yanındaki üst sanayi bölgesi için de kentsel dönüşüm projesi düşündüklerini belirten Başkan Çerçioğlu, "Batmış bir belediyeden sonra büyük projelere imza atmaya başladık. Taşdöner Sineması ile Milli Aydın Bankası binasını da kamulaştıracağz" dedi.

"Gerekirse parayı cebimden veririm"
Bir kısım çevrelerin "Aydın Tekstil'i kamulaştıracak parayı nerden bulacaksın?" eleştirileri yönelttiğini belirten Özlem Çerçioğlu, "Aydın Belediyesi'nin parası yetmiyorsa, ben cebimden vereyim kardeşim. Bunu da yaparız. Problem değil. Aydın Belediyesi güçlü bir belediye. Bu alan gelecek nesiller için bırakacağımız en önemli miras olacak. Aydın'ın tek akciğeri orası kaldı" dedi.


kalan karakter 1000

sard68 sard68

Tariş ile belediye ortak işletme kursun ne belediyeden para çıksın ve TARİŞ DE BURADAN SÜREKLİ GELİR KASANSIN kAFASI AÇ ÇALIŞAN BİR TOPLUMUZ HEMEN KAMULAŞTIR zaten Tariş kamu malı velhasıl biz Türkler AFRİKALILARI GEÇEMIYECEĞİZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 11.06.2012 12:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.