Harmandalı Çöplüğü halkı isyan ettirdi

Giriş Tarihi:06.09.2012, 19:47 Güncelleme Tarihi:06.09.2012, 19:47

Çiğli Atatürk mahallesi sakinleri, Kocaoğlu'nun söz verdiği halde Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nı kaldırmayışına tepki göstererek, eylemde bulundu


TOLGA TEKİN (HABER MERKEZİ)

Çiğli Atatürk Mahallesi sakinleri, Harmandalı'da bulunan ve bir türlü kaldırılmayan Çöp Depolama Alanı yüzünden eylem yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, geçen sene tesisin kaldırılacağına yönelik kendilerine söz verdiğini ancak bu sözün hala yerine getirilmediğini iddia eden Atatürk Mahallesi Muhtarı Veli Aba, "Bu tesis kalkmazsa, gerekirse Büyükşehir Belediyesi önünde yatarız" diye tepkisini dile getirdi.

'SAĞLIK TEHDİDİ'
Aralarında bazı vatandaşların ağızlarına gaz maskesi taktığı yaklaşık 500 kişilik grup ellerindeki "Rahat Nefes Almak İstiyoruz", "Kokudan Ölüyoruz", "Çöp Kokusuz Yaşam İstiyoruz" gibi pankartlarla çöplüğün kaldırılmasını istedi.
Vatandaşlar adına konuşan Atatürk Mahallesi Muhtarı Veli Aba, bu bölgede yaşayan 80 bin kişinin sağlığının tehlikede olduğunu söyledi. Çöp Depolama Alanı'nın 1 yıl içinde kaldırılmaması durumunda gerekirse Büyükşehir Belediyesi önünde yatacaklarını vurgulayan Aba, "Mahalle sakinleri olarak çöp kokusundan ve foseptiğin birbirine karışmasından dolayı ağır kokular çekiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 2011'de tesisin kaldırılacağı konusunda bize söz vermişti. Biz Aziz Başkanımızı sözünü tutan Başkan olarak hatırlamak istiyoruz. Artık çöple iç içe olmak istemiyoruz"diye konuştu.
Ayrıca 8809/11 sokak ile 12 sokak arasında toprak kayması da yaşandığını kaydeden Aba, "Mahalle sakinleri olarak ha bugün ha yarın göçeceğiz diye korku içindeyiz. Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak ve Milletvekilleri de burayı bizzat yerinhde gördüler. Ama bu konuda 2010 yılından beri hiçbir çalışma yapılmadı. Çöp kokusundan toplu sağlık sorunları yaşanırsa bunun hesabını kim verecek. Çöp bizim kaderimiz değil. Çöp kokusuyla yaşamak istemiyoruz. Bizi bu durumla mahkum edenler suç işliyor. Artık canımızdan bezdik. Sorunlarımızı görsünler" dedi.

kalan karakter 1000

özkan özkan

YEMİN EDERİM BOĞAZIM ŞİŞTİ BU ÇİLEYİ BİZE ÇEKTİRENLER ALLAH BELALARINI VERSİN ZATEN BİR ŞEYİNDE DEĞİŞECEĞİ YOK, KILIÇTAROĞLU DAHA DÜN TV DEN İZMİRİN DÜNYADA GELİŞEN 4.ÜNCÜ BÜYÜK İLİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR GELİŞMEK HERYERE BİNA YAPMAK MI? İNSANLARI KANDIRMAYALIM GELİŞME BUYSA BIRAKIN ORMANDA YAŞAYALIM

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 30.09.2012 12:03
süleyman süleyman

harman dalı çöplügü kalmaz çünkü izmir il sınırları için bulunan bir çok fabrikalardan tonu35tlye atık ve çöp atılmaktadır darpane gibi para basıyor not ARAŞTIRIN

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.03.2013 04:17
murtika70 murtika70

Evet derdi çeken bilir, toplu sağlık sorunları yaşanmasına ramak kala herkes elini vicdanına koysun ve bu büyük çevre felaketi yaşanmasına son verilsin. Evler de uykuda halk yanmış çöpten çıkan zehirleri soluyor... hem de uykuda hemde hiç habersizce.... lütfen yöneticiler yaşam alanı genişleyen bu önemli bölgede artık çöp dökülmesin çöpler nerdeyse evlerin balkonuna gelecek... önemli ve hızla aksiyon alınmalıdır toplum sağlığı adına.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 07.09.2012 16:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.