Bu yol Buca’yı ‘uçuracak’

Giriş Tarihi:09.11.2012, 18:43 Güncelleme Tarihi:09.11.2012, 18:43
Büyükşehir Belediyesi, Buca'da trafiği rahatlatacak 'Uçan Yol'un ilk harcını döktü. 34 milyona mal olacak yol, Yeşildere caddesini kullananların trafiğe girmeden kentten geçmelerini sağlayacak
ERTAN GÜRCANER

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca ilçesinin trafik sorununa çözüm olacak 'Uçan Yol' projesinin temelini attı. Yaklaşık 34 milyon liraya mal olacak viyadük ve köprünün temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 30-40 yıldır konuşulan bu projenin hayata geçmesiyle, Buca'nın trafik sorununun çözüleceğini belirtti. Kocaoğlu, Uçan Yol projesinin Karayolları Müdürlüğü'nün yürüttüğü Konak Tüneli projesine rakip olmadığını, aksine her iki projenin birbirini tamamladığını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi'ne 'viyadük' ile bağlanarak Buca üzerinden Otogar'a bağlantı sağlayacak 7.5 kilometrelik 'ekspres' güzergahın Onat caddesine kadar olan 1.3 kilometrelik bölümünün temelini törenle attı. Törene CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, Karayolları 2'nci Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

ÜSTTEN GİDECEK
İzmir'in ana ulaşım akslarından Mürselpaşa caddesini ve Karabağlar istikametinden gelen trafiği 7.5 kilometrelik bir güzergahla önce Otogar'a ve devamında çevreyoluna bağlayan projenin ilk etabını gerçekleştirmek üzere temel attıklarını dile getiren Kocaoğlu, projenin Ankara Asfaltı'nı ve kentin çıkışını rahatlatmak, kent içinde ayrı bir aks açmak ve Yeşildere'deki yoğunluğu azaltmak üzere yapıldığını söyledi. İlk etapta Menderes Caddesi'ndeki sıkışıklığı gidermek üzere Buca'dan Yeşildere'ye oradan de kent merkezine ulaşılacağını dile getiren Başkan Kocaoğlu, projenin hayata geçirilebilmesi için kamulaştırmaya 17 milyon 600 bin lira harcadıklarını, 17 milyon 300 bin ihale bedeli ile birlikte yaklaşık 34 milyon liralık bir maliyeti göze aldıklarını açıkladı.
Kocaoğlu, projenin bir taraftan Meles Çayı ve İZBAN hattını, diğer taraftan Menderes caddesini üstten geçip trafiği rahatlatacağını belirterek, "Hedef 6.5 kilometrelik kısmı da tamamlayarak çevreyoluna ulaşmaktır. Burada yaklaşık ihale beledi 75-80 milyon liradır" diye konuştu.

BAĞLANTI YOLLARI
Büyükşehir'in ulaşım ve trafik sorununun çözümü adına yıllardır pek çok adım attıklarını dile getiren Kocaoğlu, yapımı biten yeni bulvarları sıralayarak, Yüzbaşı İbrahim Hakkı caddesi, Yavuz caddesi, Doğançay-Bayraklı bağlantı yolu, Evka 5-Egekent bağlantı yolu, Evka 2-Egekent bağlantı yolu, Altındağ-Buca arası Toros Çamkule bağlantı yolu, Uzundere Toplu Konutları yolu, Otoban-Çiğli bağlantı bolu, Otoban-Körfezköy bağlantısını sağlayan Bülent Ecevit Bulvarı, Sasalı-Çiğli bağlantısını sağlayan Ahmet Pirişina Bulvarı, Erdal İnönü caddesi (Narbel yolu), Örnekköy-Yeni Girne bağlantı yolu (Bülent Ecevit caddesi), Bostanlı-Şemikler-Girne bağlantı yolu, Koyundere-Ulukent-Harmandalı bağlantı yolu gibi projelerin hizmete açıldığını söyledi. Başkan Kocaoğlu, Ayakkabıcılar Sitesi-Kemal Paşa caddesi bağlantı yolunun ise tamamlandığını belirterek, önümüzdeki cuma günü yapılacak açılışa İzmirlileri davet etti.

HAYAL DEĞİL GERÇEK
Törende konuşan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ise çok önemli bir gün yaşandığını belirterek, 'Uçan Yol' projesi, Hasanağa Bahçesi'nin düzenlenmesi, Kasaplar Meydanı Projesi, Şirinyer Projesi gibi yıllardır dile getirilen bir çok projenin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirildiğini söyledi. "Büyükşehir Belediyesi'nin başında hayal kurmayan bir belediye başkanı olduğunu dile getiren Tatı, "Ne mutlu bizlere ki, onun peşinden giden ilçe belediye başkanlarıyız. Hayal etmiyoruz, gerçekleştiriyoruz" dedi. Tatı, Seyhan Karabağlar bağlantı yolu için kamulaştıma kararının Mart'ta 5 yıllık imar planına alındığını ifade etti.

35 metre yüksekten geçecek
Toplam 33.9 milyon lira maliyetle yaşama geçirilecek olan viyadük ve köprü 360 günde tamamlanacak. Proje kapsamında 80 metre uzunluğunda karayolu köprüsü ile yer yer 35 metre yüksekliğe çıkacak 185 metre uzunluğunda viyadük yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Konak Tünelleri projesiyle önceki proje üzerinde bir revizyon gerçekleştirmişti. Yeni düzenlemeye göre, Büyükşehir'in yapacağı viyadük, Yeşildere caddesi üzerinde Karayolları'nın yapacağı kavşakla bağlantı sağlayacak.
Viyadük yüksekliği nedeniyle 'Uçan Yol' olarak adlandırılan projeye göre, Yeşildere Caddesi'nin paralelindeki Meles Çayı ve raylı sistem, Menderes Caddesi'nden Onat Caddesi'ne kadar köprülü kavşak ile aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanacak. Yeşildere Caddesi'nden Onat Caddesi'ne kadar oluşturulacak katlı kavşak ile hem Buca'ya giriş yapılıp üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca'dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek. Buca ilçesinin yıllardır özlemini çektiği alternatif yol, bu çalışma sayesinde yaşama geçirilmiş olacak. Projenin Otogar'a kadar uzanacak diğer kısımları için de yeni imar yolları oluşturmak üzere proje çalışmaları sürüyor.

Trafik rahatlayacak
-Kent merkezi ile Bornova ve Karşıyaka yönünden Yeşildere Caddesi'ni kullanarak Buca'ya gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi'ndeki trafik yoğunluğuna girmeden "kestirmeden" Menderes Caddesi-Şirinyer-Gürçeşme-Ufuk ve İşçievleri üzerinden Evka-1 ve İZKENT'e ulaşabilecek.
-Yine Buca'dan Bornova ve Karşıyaka ile kent merkezine ulaşmak isteyen vatandaşlar, açılacak yeni güzergah üzerinden Yeşildere Caddesi'ne çıkarak istedikleri istikamete gidebilecek.
-Bu güzergah üzerinde bulunan Çamlık-Mehtap ve İsmet Paşa mahallelerine de ulaşım kolaylaşmış olacak.
-Buca'ya giriş- çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes caddelerindeki trafik yükü hafifleyecek.
-Buca, Çamlıkule bağlantı yolundan sonra ikinci bir alternatif güzergah kazanmış olacak.
-Buca-Şirinyer üzerinden Karabağlar ve Gaziemir istikametine gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi'ni kullanmak zorunda kalmadan, yeni yol üzerinden Yeşildere Caddesi'ne çıkarak istedikleri yere gidebilecekler.
-7.5 kilometrelik güzergah tamamlandığında hem Buca'dan hem de Gürçeşme, Eşrefpaşa, Yeşilyurt, Bozyaka, Eskiizmir, Karabağlar ve Yeşildere gibi semtlerden Otogar'a ulaşım kolaylaşmış olacak.


kalan karakter 1000

mardinli mardinli

uçan yol projesi harika olmuş ellerinize sağlık

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 07.11.2013 17:30
VESTSON VESTSON

Baskanımız Aziz Kocaoglu'na güvenimiz tamdır elindeki imkanlarla ve onca engellemelere ragmen İzmir'in hem borçlarını Ödedi hemde hizmetten ödün vermedi birde iktidar chp olsaydı siz düşünün gerisini yatırımlar istanbul yerine izmir'e akardı

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 09.05.2013 09:52
izmirli izmirli

akpli belediye olmadığı için metro bitmedi.inşallah uçan yolda aynı olmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 07.05.2013 15:55
uckaya53 uckaya53

allah aşkina dalga geçmeyinr lutfen izmirin yakasini birakin sov yapmayin

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır5
cevapla 10.11.2012 13:03
Erol Baş Erol Baş

Metro ne zaman açılacak?

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır3
cevapla 10.11.2012 10:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.