Yol katılım bedeli artık alınmayacak

Giriş Tarihi:03.01.2013, 18:39 Güncelleme Tarihi:03.01.2013, 18:39
İzmir'in öncülüğünde Meclis'e gelen sorun çözüme bağlandı. Belediyeler artık cadde ve sokak düzenlemelerinde vatandaştan 'katılım bedeli' almak zorunda kalmayacak
ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

Başta İzmir olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında belediyelerin kendi sorumluluk alanları içindeki cadde ve sokaklarda yaptığı düzenlemeler sonucu vatandaştan almak zorunda kaldığı yol katılım bedeli, İzmir'in yaptığı öncülük sayesinde tarihe karıştı. Geçtiğimiz aylarda İzmir'den yükselen ses Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde karşılık buldu. Belediye ile vatandaşı karşı karşıya getiren yol katılım bedelleri İzmir'den yükselen çığlık sayesinde geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile isteğe bağlandı. Artık belediyeler sokaklarda yaptıkları yol ve kaldırım düzenlemelerini vatandaştan tahsil etmek zorunda kalmayacak.
Belediye Gelirleri Kanunu'nda yapılan değişiklikle vatandaştan yol katılım bedeli alınıp alınmaması hizmeti yapan belediyenin insiyatifine bırakıldı. Kanunda yapılan değişiklik vatandaşla sorun yaşayan belediyelerin de rahat nefes alması sağladı. Sayıştay denetçilerinin rutin denetimler sırasında belediye bürokratlarına vatandaştan bu payların alınmaması durumunda zimmet olarak çıkardığı katılım bedelleri büyük sıkıntıya neden olurken sık sık vatandaşla belediye arasında tartışma yaşanmasına neden oluyordu. Yeni düzenleme ile birlikte 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren Mali yönden sıkıntısı olmayan belediyeler, meclisinde alacağı kararla bu bedellerin vatandaşa yansıtılmaması yönünde karar alabilecek. Böylece vatandaş belediye tarafından kendisine çıkartılan ağır faturalar karşısında ezilmeyecek. Yasal düzenleme 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak. Geçmiş yıllarda belediyelerce vatandaşa tahakkuk ettirilen bedelleri kapsamayacak. Eskiden tahakkuk ettirilen bedeller vatandaştan tahsil edilecek.

Kanun teklifi Yüksel'den

Türkiye Büyük Millet Meclisine verdiği kanun teklifi ile yasada değişiklik yapılmasını sağlayan CHP İzmir milletvekili Alaattin Yüksel, bu talebin İzmir'deki tüm belediye başkanlarından geldiğini söyledi. Belediye başkanlarının yasadaki düzenlemenin kendilerini halkla sık sık karşı karşıya getirdiğinden yakındıklarını belirten Yüksel şunları söyledi: "Belediyeler Sayıştay denetçilerinin tuttuğu raporlar nedeniyle eskiden yapılmış yol ve kaldırımların bedelini bile vatandaştan istemek zorunda kalıyorlardı. Ama, yasa bu yönüyle eksik kaldı. Yeni düzenleme belediyelerin vatandaşa daha önceden gönderdikleri, tahakkuk ettirdikleri ödeme emirlerini kapsamıyor. İzmir'de de ödeme emri gönderilen bir çok vatandaşımız bulunuyor. Bu haliyle bu vatandaşlarımız kendilerine tahakkuk ettirilen bu bedelleri ödemek zorunda kalacaklar. Bu da Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırılık oluşturmakta. Önümüzdeki günlerde bu eksikliğin giderilmesi için bir kanun teklifi vereceğim"dedi.
AK Parti İzmir milletvekili Aydın Şengül, "AK Parti olarak biz de destek verdik ve teklif yasalaştı. Böylece sorun da çözülmüş oldu" diye konuştu. Şengül, yasal düzenlemenin geçmişi de kapsaması için Ak Parti milletvekilleri olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi. Şengül; "Arkadaşlarımızla görüşür gerekli desteği veririz" diye konuştu. Yasal düzenleme ile zorunluluğun ortadan kalktığını belirten Şengül; "Daha önce belediye bu bedeli vatandaşa yansıtmadığı takdirde zan altında kalıyordu. Dolayısı ile belediye başkanına ve bürokratlarına tahsil edilmeyen bu rakamlar zimmet olarak çıkabiliyordu. Yeni düzenleme ile bu zorunluluk kalktı, uygulama meclis kararına bağlandı. Bunda böyle belediyeler meclislerinden karar çıkartmaları halinde bu bedeller vatandaştan tahsil edilmeyecek" diye konuştu.

'Çağrımızı duymaları güzel'

Konak Belediye Meclisi Başkanı Hakan Tartan, konuyla ilgili yaptıkları çağrının Ankara'da da ses bulduğunu, yasada yapılan değişiklikle vatandaşla belediyeyi karşı karşıya getiren uygulamanın isteğe bağlandığını söyledi. "Herkesin konuştuğu, herkesin tartıştığı bir konu tüm partilerin uzlaşısı ile çözüme kavuştu" diyen Tartan, "Ben devlet tecrübeme dayanarak İzmir'den gerekli çağrıyı yaptım. Bu çağrıyı yaptığımda daha 7-8 aylık belediye başkanı idim. Bu işin çözümünün parlamentoda olduğuna işaret ettim. Sağ olsunlar bizim bu çağrımıza İzmir milletvekillerimiz Alaattin Yüksel, Aytun Çıray, Musa Çam, Erdal Aksünger, İlknur Denizli ve Aydın Şengül destek verdiler ve benim sesime Ankara'da ses oldular. Konak Belediyesi olarak ilçe sınırları içinde hizmet götürdüğümüz vatandaştan bu parayı tahsil etmeyeceğiz" diye konuştu.
Belediyelerin inşaat ruhsatı verirken vatandaştan yol katılım bedeli ve ruhsat harcı aldığını hatırlatan Şengül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Belediyeler ruhsat aşamasında bu paraları neden alıyorlardı vatandaşın otopark, yol ve altyapı gibi ihtiyaçlarını karşılamak için alıyorlardı. Fakat alınan bu paralar başka amaçla kullanıldığı için tekrar yol ya da kaldırım yapıldığında vatandaşa ciddi maliyetler çıkıyordu. Bu da belediyeler ile vatandaşı karşı karşıya getiriyordu. Yasal düzenleme ile vatandaş da belediye de rahatladı. Herkese hayırlı, uğurlu olsun" dedi.
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak da, "Yeni düzenleme, 'bugüne kadar tahakkuk ettirilenlerin tahsilatını bitireceksin, bundan sonrakiler için de meclisinde karar alacaksın' diyor. Bu konuda en çok mağdur olan belediyeyiz. Henüz yasal düzenlemenin ayrıntılarını incelemiş değiliz" diye konuştu. Durak, "Orada meclis kararı ile cüzzi bir miktar para alınabilir ya da hiç alınmayabilir. Yüksek bedelleri vatandaşın sırtına yüklemek doğru değil. Belediye olarak zaten bozulan yol ve kaldırımları tamir etmek, yeniden düzenlemek bizim asli görevimizdi. Bu görevimizi de zaten yerine getiriyorduk. Bu yol katılım bedellerinden ötürü geçmişte çok üzüldük. Ama şimdi bu yasal düzenleme ile telafisi mümkün olabilecek" diye konuştu. Düzenlemenin 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacağını geçmişte tahakkuk ettirilen bedelleri kapsamadığını belirten Durak, "Geçmişle ilgili düzenleme yapma şansımız yok. Vatandaşa yeni tahakkuk ettireceğimiz bedellerle ilgili yeniden düzenleme yapacağız. Ama uygulamaya geçmeden önce bununla ilgili bir kurul oluşturup uygulama esaslarını belirlemek gerek diye düşünüyorum" dedi.
Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı da, "Bugüne kadar Buca Belediyesi olarak biz her açıdan halkın cebinden para çıkmaması için uğraştık. O nedenle bu tür hizmetleri belediye olarak kendi imkanlarımızla yapıyorduk, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Yaşanan bu ekonomik darboğazda halkımızın cebine ek yük getirmek bir yana vatandaşı ekonomik olarak rahatlatmak için çalışıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz" diye konuştu.

'Gayet memnuniyet duyduk'

Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır ise, Sayıştay ilamı nedeniyle 2007 ve 2008 yıllarına ait yol katılım bedellerinin tahakkuklarını yapmak zorunda kaldıklarını belirterek, "Düzenlemeden gayet memnunuz. Bunun sosyal devletin bir gereği olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. Göreve geldiği günden bu yana kendi döneminde yapılan yol ve kaldırım düzenlemelerinin hiçbirini vatandaşa tahakkuk ettirmediklerini belirten Sındır;"Bu bedellerin vatandaştan tahsil edilmesini kesinlikle doğru bulmuyorum. Bu konudaki sıkıntılarımızı Sayın Yüksel'e iletmiştik. O da sağ olsun bizim sesimize kulak verip birlikte hazırladığımız kanun teklifinin yasalaşmasını sağladı. O süreçte bazı dostlar, arkadaşlar 'Belediyeler bu bedelleri almayabilir. Niye alıyorlar ki' gibi sözler saf etti. Öyle bir şey söz konusu değil. Kanun bize neyi emrediyorsa biz onu yapmakla mükellefiz. Şimdi yeni düzenleme bu kararı meclise bırakıyor. Önümüzdeki günlerde meclisimizden geçireceğimiz kararla bu bedeli almayacağız. Yasal düzenlemeden son derece memnunuz" diye konuştu.


kalan karakter 1000

ertug ertug

büyüksehir belediyesi bayraklıdaki evimizin önündeki kaldırım ve yol düzenlemeleri için para istemektedir.ödenmemesi durumunda yasal işlem yapacaklarını belirtiyorlar.herkesin bilgisine.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.11.2014 21:24
nida nida

SÜPERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR........

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.03.2013 19:50
can can

İzmir büyükşehir belediye başkanından hiç ses yok herşeyden vergi alıyosunuz e bi zahmette kaldırımlarıda yapın sen kaynaklarını düzgün kullanmıyorsan bunun acısını vatandaştan çıkarmak doğrumu 880 lirayı kazanmak için 1 ay çalışıyoruz yazıklar olsun böyle zihniyete ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 05.01.2013 00:02
Osman E. Osman E.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Girne Bulvarı kaldırım düzenlemesi için 25.Aralık.2012'de katılma payı tahakkuk ihbarnamesi tebliğ etti, yani kanun yürürlüğe girmeden 1 hafta önce! Yılbaşında kanun çıkacak bir daha alamayacağız diye acele ettiler herhalde!

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 04.01.2013 15:20
Metin metin Metin metin

Büyükşehir belediyesi yangınmad mal kacırırcasına 31 aralık 2012 de ödeme belgelerini tebliğ etti. bunlar ne olacak.
ben ödemeyi düşünmüyorum. 1 gün ile 830 bin lira vermem gerkeiyor bu durumda.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 04.01.2013 13:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.