Belediyenin yeni imar yönetmeliği yargıya taşındı

Giriş Tarihi:08.01.2013, 18:30 Güncelleme Tarihi:08.01.2013, 18:30
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı yeni imar yönetmeliği davalık oldu.
İzmirli Mimar Rafet Yacan, yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması için dava açtığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin çıkardığı 5 Kasım 2012 tarihli yönetmelik ile sektörün kilitlendiğini iddia eden Yacan, "İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürürlüğe konan 'İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği', 3194 sayılı İmar Kanunu'nda belirtilen şekil şartına uyulmadan çıkartıldı. Yönetmelik, dayanağı olan yasalara ve yönetmeliklere de aykırı hükümler içeriyor. İlgili yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiş yetki sınırlarlarını aşan hükümlerinin bulunması nedeniyle, hukuka aykırılık oluşturmaktadır" dedi.

"Bürokrasi azaltılmıyor"
Bürokrasinin azaltılmasına ilişkin Bakanlık tarafından yapılan mevzuat değişikliklerinin de İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği'nde büyük ölçüde göz ardı edildiğini savunan Yacan, açmış olduğu dava neticesinde yürütmeyi durdurma kararının en kısa sürede verileceğine inandığını kaydetti.
İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Levent Bendeş ise yönetmelikten sonra iş yapamaz hale geldiklerini, bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önlem almasını beklediklerini belirterek, bu konuda bir çalışma yapılmadığı için mimar bir arkadaşlarının dava açtığını söyledi. Bendeş, "Biz belediyemizi dava etmek istemezdik. Ama hiçbir adım atılmadığı için mecbur kaldık. 2 aydır hiçbir iş yapamıyoruz. Kilitlendik. Yönetmelik zaten üst yönetmeliklere aykırı. Belediyemiz sorunları çözen bir adım atarsa, arkadaşımız davasından da geri çekilebilir" dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gelen tepkiler üzerine, "Biz iş yapmak için buradayız, Problem çıkarmak için belediye başkanlığı yapmıyoruz. Aksaklık varsa gideririz" diye konuşmuştu. MURAT ŞAHİN

kalan karakter 1000

abbas temürer abbas temürer

bizlerde arsa sahibi olarak çok mağduruz.cephede 12 m kararını kınıyor .hiç bir belediyeciliğe yakışmıyor.davanızın arkasındayız .

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.03.2013 00:14
malkocoglu malkocoglu

umarim en kisa zaman da yeni imar kanundaki cephe ve derinlik problemini hallederler

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 14.01.2013 13:46
deniz avcıman deniz avcıman

GÜZELBAHÇEDE 4 YILDIR HALK KAN KUSUYOR İMAR YÜZÜNDEN NE BÜYÜK ŞEHİRİN NEDE CHP.NİN UMRU DEĞİL BU BELEDİYE HALKA HİZMET İÇİN DEĞİL EZİYET İÇİN VAR. SEÇİM ZAMANI BİNDİKLERİ DALI KESTİKLERİNİ ANLIYACAKLAR AMA GEÇMİŞ OLSUN...EY CHP. YÖNETİMİ SAĞIR SULTAN DUYDU GÜZELBAHÇE HALKINA YAPILAN ZULMÜ SİZ DUYMAZDAN GELİYOSUNUZ.. DUYUN ARTIK BU HALKI KURTARIN BU ZULÜMDEN BİZİ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 10.01.2013 00:18
mesut ince mesut ince

bu yönetmelik değişikliği müteahitleri zengin etmek için mi.yapıldı anlamıyorum.kendi arsamıza inşaat yapamıyoruz.en kısa zamanda bu yanlıştan dönerler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 18.02.2013 17:20
Bucalı Bucalı

İZMİRLİNİN Canına ot tıkadınız artık yeter,Memurlar sanki ağa paşa gibi vatandaşı çemkiriyor,
Ben bilirim havasından geçiniliyor.
Belediye başkanlarına gidiyoruz şikayet için ama onlarda birşey yapmıyorlar
BİR EVRAK SADECE İMZADAN 25 GÜNE ÇIKIYORSA GERİSİNİ SİZ DÜŞÜNÜN

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 09.01.2013 21:02
adalet istiyorum adalet istiyorum

sayi kocaoglu bende itiraz ediyorum,cünkü menderesteki resmi tapulu arazim, oranin baskani tarafindan kanunsuzca gasp edilip elimden alindi,üzerindeki isletmeyide dozerlerle yerle bir etti ne kamulastirdi,nede bir kurus istimlak bedeli ödedi,buradan yetkili bakanimada sesleniyorum lütfen buna el atin ve beni bu magduriyetten kurtarin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 09.01.2013 16:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.