Esnafın "bit pazarı" isyanı

Giriş Tarihi:18.02.2013, 21:12 Güncelleme Tarihi:18.02.2013, 21:12
Daha önce Yeşildere'de yer alan Bit Pazarı'nın Yenişehir'deki Gıda Çarşısı'nda faaliyet göstermeye başlaması, bölgedeki esnafı isyan ettirdi. Geçtiğimiz pazar günü çarşıda kurulan Bit Pazarı, Gıda Çarşısı esnafının endişelerini haklı çıkardı. Önceki gün Gıda Çarşısı'nın olduğu bölgede büyük bir kaos ve trafik sıkıntısı yaşandı. Çarşılarında Bit Pazarı istemediklerini belirten çarşı esnafı ise Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'dan randevu istedi.

"Önemli markalar"
Yenişehir'de hem Ege'nin gıda merkezi olan çarşının hem de alanlarında en büyük inşaat firmalarının faaliyet gösterdiğini belirten çarşı esnafı, "Biz çarşımıza yeni bir imaj kazandırmaya çalışıyoruz. Hem inşaat hem gıda alanında çok önemli markalar çıkaran bir bölgeyi canlandırmak istiyoruz. Ama bu yönde çaba gösterirken imajımız yerle bir olur. Burası 2 binin üzerinde işyerinin faaliyet gösterdiği ve binlerce insanın çalıştığı bir yer. İzmir ekonomisinin kalbini Bit Pazarı kurarak hançerlemeyelim" dediler.

"Tezgahlar satılıyor"
Önceki gün açılan Bit Pazarı'nda sadece İzmir'den değil Balıkesir, Denizli, Manisa, Uşak'tan da gelenlerin tezgah açtığını öne süren esnaf, tezgahların da bazı şahıslar tarafından 20-70 lira arası fiyattan satıldığını savundu. Esnaf, zabıtanın hiçbir kontrol yapmadığını da söyledi. Çarşılarının Bit Pazarı ile özdeşleştirilmesinin kendilerine büyük zarar vereceğini dile getiren esnaf, "Biz Bit Pazarı'nın burada olmasını istemiyoruz. Kemeraltı'nda Bit Pazarı nasıl olmazsa, Gıda Çarşısı'nda da olmaz. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'dan acilen randevu istedik" diye konuştular.
SİNAN DOĞAN


kalan karakter 1000

melek melek

Zenginle fakirin rekabet edebildiği bit pazarları,fakirin umudu.Zengin hep daha zengin olmak ister gariban ise bugün rızkım çıksın diye çabalar.Fakiri düşünen bir toplum için destekliyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.06.2016 14:29
huseyin huseyin

bnde zamanında bit pazarında tezgah açmış birisiyim, hem geri dönüşüm anlamında, hemde işsiz güçsüz kalan insanların elinde avucunda ne varsa satıp ekmek parasını çıkardığı, bu anlamda hırsızlığın, suçun önlenmesindede çok olumlu katkısı olan bir yerdir, ne yazıkki aciz belediye yıllardır yer gösteremedi bu garibanlara, ordan oraya sürdü durdu, kesinlikle gidilip gezilmesi 1 lirada olsa alışveriş yapılıp ordaki garibanların para kazanması sağlanmalı,,,,,

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 05.01.2014 00:26
murat murat

Sadece pazar günleri,dükkanlar kapalı iken açılan bit pazarı esnaflara zarar vermez.Onlar geri dönüşümleri sağlayan,hayırlı iş yapan insanlardır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 09.07.2013 19:14
hakan hakan

bit pazarı nerede kuruluyor kesin bilen var mı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.05.2013 19:55
Üstü kapalısını istiyoruz. Üstü kapalısını istiyoruz.

Bit pazarı denilen bu kültürün yaşatılmasından yanayım bu yüzden 7 yaşındaki oğlumla beraber gidiyoruz. Dünyanın her geçen gün dahada kirlendiğinden yakınıyoruz fakat tüketmekten asla ödün vermiyoruz. Pit pazarları bu anlamda geri döndürebilenler için tam bir maden. Son olarak bu konuyu aziz başkan çözemezse çözecekler çıkar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 26.04.2013 22:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.