İmar yönetmeliğinde "5 MADDE" krizi

Giriş Tarihi:13.04.2013, 17:59 Güncelleme Tarihi:13.04.2013, 17:59
Büyükşehir'in bakanlıkça onaylanmayan imar yönetmeliğinin iptalinin ardından eski yönetmelik 5 madde eklenerek kabul edildi
AK Parti grubu bu maddelerin İzmir'de kaosa neden olacağını savunurken CHP grubu hataların yeniden gözden geçirilebileceğini söyledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onaylanmayan imar yönetmeliğinin iptalinin ardından, eski yönetmelik 5 yeni madde eklenerek kabul edildi. İş dünyasında büyük sevinç yaratan iptalin ardından eski yönetmeliğe Meclis İmar ve Bayındırlık Komisyonları tarafından eklenen 5 madde ise tartışma yarattı. AK Parti grubu bu maddelerin İzmir'de kaosa neden olacağını savunurken, CHP grubu hataların yeniden gözden geçirilebileceğini ifade etti. Sektör temsilcileri eklenen 5 maddeyle yapılarda iptal edilen yönetmeliğin getirdiği, sıkıntı yaratan 12 metre cephe şartının ortadan kalktığını ancak "inşaatta yola çıkma" ile ilgili maddenin büyük sorun teşkil ettiğini kaydetti. İzmir Ticaret Odası Meclisi Üyesi Levent Bendeş, "İmar Yönetmeliği eklenen maddelerle yoruma açık hale getirildi. Belediyelere ikna turlarına başlayacağız" dedi.

'Uygun hale getirdik'
Önceki akşam yapılan Meclis toplantısında konuşan CHP Grup Sözcüsü Murat Bakan, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ülke genelinde büyükşehir belediyelerine yazı yazarak mevcut imar yönetmeliklerinin Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne aykırı olduğunu bildirdi ve bu durumun ortadan kaldırılmasını istedi. Biz de bu yazıya uyarak sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve sektör ortaklarıyla bir araya geldik, yeni bir imar yönetmeliği yaptık. İmar yönetmeliğimizi bakanlığın istediği Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne uygun hale getirdik. Ancak bakanlık yazı yazarak yönetmeliği onaylamadığını, bu nedenle eskiye dönmemizi, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne aykırı olan maddeleri de uygulamamamızı istedi. Yönetmeliğe komisyonlar tarafından 5 madde eklendi ve bu şekilde kabul edildi" dedi.

'Yoruma açık oldu'
AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, 5 Kasım'dan önceki imar yönetmeliğine eklenen 5 maddenin İzmir'de kaos yaratacağını belirterek, "İmar Yönetmeliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın meclise gönderdiği şekilde değil. Yönetmelik çözüm üretmekten uzak, bürokratların istediği şekilde oylandı. Mevcut imar yönetmeliği Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne uygun hale getirilseydi sorun en aza inecekti. Bürokratların müdahalesi ve ilave 5 madde, kenti kaosa sürükleyecek" dedi. Çakar, "Eski yönetmeliğe 5 madde eklerseniz uygun olmayan diğer maddeler olumlu gibi algılanır. Peki ilçe müdürlükleri uyumsuz maddeleri gördüklerinde ne yapacak? Bu önerge imar konularını yoruma açık hale getirildi. İlçelerin uygulamaları da farklı olacak. İzmir'de yeni imar sorunları yaşanacak" dedi.

'Kabul oyu verdik ama...'
Yusuf Kenan Çakar, "Bakanlıktan gelen açık ve net. Yeni maddeler eklemek şüphe yaratır. Bakanlık, '2012'nin 5. ayından önceki yönetmeliğe geri dönün, orada planlı alanlar tip imar yönetmeliğine aykırı hususları uygulamayın' diyor. Oylamada kabul oyu verdik. Bunun nedeni, CHP'nin 'Biz sizi rahatlatmak istiyoruz ama AK Parti ret oyu veriyor' demelerinin önüne geçmektir" dedi.
Konuşmaların ardından AK Parti'nin yönetmeliğin görüşülmek için gündemde kalması önerisi oy çokluğuyla reddedildi. Yönetmelik komisyon raporu doğrultusunda oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.

Oy birliğiyle kabul edildi
Kararın meclisten geçmesinin ardından açıklama yapan İTO Meclis Üyesi Levent Bendeş, "Kabul edilen yönetmelikte yer alan 5 madde, yola 12 metre uzunluğunda ve 18 metre genişliğinde cephe şartını ortadan kaldırıyor. Bu durum sektöre rahat nefes aldıracak. Bahçe masafesi olarak yoldan itibaren 5 metre bırakılmasının (yola çıkma) Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne uygun hale getirilmesi, İzmir özelinde sorun yaratacak" dedi. FATİH ABACIOĞLU


kalan karakter 1000

Küçük yatırımcı Küçük yatırımcı

sayın Yeni asır yöneticileri sizlerden ricamız, Basmane dünya ticaret merkezi(Utanç çukuru)'ni tekrardan gündeme getirebilirmisiniz! teşekkürler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 14.04.2013 18:25
SAHIN SAHIN

Tesekkurler yeni asir haklinin yaninda ve tarafsiz haberciliginiz icin tesekkurler BU HABERI SUREKLI GINDEME GETIRDINIZ bu kanun bizi cok rahatlatti izmire hayirli olsun..........

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 14.04.2013 12:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.