İzmir'de Cumhuriyet coşkusu

Giriş Tarihi:28.10.2014, 19:29 Güncelleme Tarihi:28.10.2014, 19:50
En büyük bayram, İzmir'de coşkuyla kutlanıyor. Dün protokol üyeleri Anıt'a çelenk koydu; bugün ise resmi geçit, halkoyunları gösterileri, fener alayı ve konserlerle Cumhuriyet coşkusu kente yayılacak
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Türkiye'ye armağan ettiği Cumhuriyet'in 91'inci yıldönümü bugün tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve İzmir'de coşkuyla kutlanacak. Cumhuriyet, bugün 91'inci yıldönümü kutlayacak. Dün öğle saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başlayan törenler kapsamında İzmir'de çok sayıda etkinlik gerçekleşecek. Fener alayı ve bando gösterileriyle renklenecek etkinlikler kapsamında dün ilk olarak Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.
İzmir Valisi Mustafa Toprak, Anıt Şeref Defteri'ni imzaladı. Toprak Anıt Şeref Defteri'ne şunları yazdı: "Cumhuriyetimizin 91'inci yıldönümünü coşku, heyecan ve gururla kutladığımız bu büyük bayramda, modern bir ülkenin özgür bireyleri olarak; seni bir kez daha sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anmak üzere huzurundayız. Modernleşme ve aydınlanma projesi olan Cumhuriyet'i, hayat tarzı olarak benimsedik ve yaşattık. Başta Cumhuriyetimiz olmak üzere, ilke ve inkılapların sayesinde eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda büyük atılımlar gerçekleştirerek, bize hedef gösterdiğin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma idealimize ilerliyoruz. Milli mücadeleyi zaferle noktaladığın, Cumhuriyetimizin temellerini attığın İzmir'de, aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhun şad olsun."

Halkoyunları gösterisi

Kutlamaların resmi ayağında ise bugün saat 10.00'da İzmir Valisi Mustafa Toprak tebrikleri kabul edecek. Saat 10.30'da ise Vali Toprak, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgenaral Galip Mendi ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu halkın ve törene katılanların bayramını kutlayacak. Halkoyunları gösterisinin yanı sıra şiirlerin de okunacağı kutlamalar Vali Toprak'ın konuşmasının ardından geçit töreniyle sona erecek. Vali Toprak, akşam saat 19.30'da ise Balçova Termal Otel'de Cumhuriyet resepsiyonu verecek.

TOBAV Çocuk Korosu
İzmir Büyükşehir Belediyesi ise saat 20.30'da fener alayı düzenleyecek. İzmirliler Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na kadar fener alayı eşliğinde yürüyecek. Fener alayı boyunca, 'Işıklı perküsyon ritim grubu' yürüyüşe eşlik edecek. Gündoğdu Meydanı'nda saat 21.00'den itibaren ateş gösterileri, TOBAV Çocuk Korosu, Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Gençlik Korosu sahne alacak. Kutlamalar saat 21.00'de ünlü sanatçı Edip Akbayram konseri ve havai fişek gösterileriyle devam edecek.
Ege Üniversitesi Cumhuriyet ve Atatürk Günleri kapsamında hazırlanan "Genç Cumhuriyet'in Kadınları" defilesi ise EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar-MÖTBE Kültür Merkezi'nde 31 Ekim Cuma günü saat 20.00'de düzenlenecek. Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu ile Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı tarafından hazırlanan defile ile 1920'li yılların modası kampuse taşınacak.

19.23'te 1923 kişi zeybek oynayacak

Kutlamalar çerçevesinde Bayraklı Belediyesi 29 Ekim'i farklı bir etkinlikle kutlayacak. Bugün Symrna Meydanı'nda saat 19.23'te toplanacak olan 1923 kişi hep birlikte zeybek oynayacak. Zeybek oyunun ardından sahneye çıkacak olan ünlü şarkıcı Murat Boz şarkılarını seslendirecek.
Törenler Bostanlı Demokrasi Meydanı'nda saat 18.00'de Cumhuriyet Yürüyüşü ile başlayacak. Saat 19.00'da ise 2014 efe, Bostanlı Rekreasyon alanında aynı anda zeybek oynayarak rekor denemesi yapacak. Daha sonra Suavi sahne alacak. 31 Ekim Cuma günü saat 20.00'de ise Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi'nde 'Cumhuriyet Özel' konseri düzenlenecek.

CHP Gündoğdu'da kutlayacak
CHP İzmir İl Örgütü, Cumhuriyet'i bu yıl Gündoğdu Meydanı'nda kutlayacak. Saat 15.00'te teşkilat üyeleri hep birlikte Atatürk Anıtı'na çelenk bırakacak. Ardından Cumhuriyet İçin Güçbirliği Platformu üyeleri saat 16.00'da 'Birlik Bütünlük Mitingi' yapacak.
Pop şarkıcısı İrem Derici bugün saat 21.00'de ENKA Salonu'nda Aliağalılarla buluşacak. Ücretsiz olarak izlenebilecek konserde İrem Derici'ye ünlü tenor Hakan Aysev ve Cumhuriyet Oratoryosu eşlik edecek.

İzmir'e özel kutlama

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Cumhuriyet'in kuruluşunun 91'inci Yıldönümünde İzmir'e özel mesaj yayınladı. TBMM'de milletvekili olma gururunu ve vatandaşlara hizmet etme onurunu yaşadığını belirten Yıldırım, "İzmirli hemşerilerimin Cumhuriyet coşkusunu özel olarak kutluyor, tüm hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlıyorum" dedi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle İzmir'e ve İzmirlilere özel mesaj gönderen Yıldırım, "Cumhuriyetimiz hepimizin yükselen sesi, gurur vesilesi; birlik ve bütünlüğümüzün harcıdır" dedi. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan Cumhuriyetin 91'inci yılını kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını aktaran Yıldırım, "Cumhuriyet Türk milletinin bir olma ve sonsuza kadar birlik içinde yaşama iradesinin en güzel ifadesidir. Cumhuriyet, varlığımızın ve dirliğimizin teminatıdır. Geçtiğimiz yüzyılda tarihten silinmek istenen bir milletin var olma mücadelesini kazandıktan sonra emperyalizme verdiği en önemli cevap Cumhuriyet'tir. Bu sebeple dünyadaki birçok millete de örnek olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, Türk milletinin tacı, gelecek umudu ve dünya tarihine vurduğu mührüdür" dedi. Yaşanılan tüm zorluk ve sıkıntılara karşı inanç ve kararlılık örneği olarak kazanılan zaferin, Cumhuriyet rejimini armağan ettiğini sözlerine ekleyen Yıldırım, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyet mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili olma gururunu ve hizmet etme onurunu yaşadığım İzmirli hemşerilerimin de Cumhuriyet coşkusunu özel olarak kutluyor, tüm hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlıyorum" diye konuştu.

İzmir'in en büyük bayrağı EBSO'dan

Ege Bölgesi Sanayi Odası, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91'inci yıldönümünde İzmir için anlamlı bir çalışmaya imza atarak en büyük bayrağı binasına astı. EBSO binasının Birinci Kordon olarak adlandırılan Atatürk Bulvarı'na bakan yüzü, 15 metre eninde, 22.5 metre boyundaki Türk Bayrağı ile kaplandı. Toplam alanı 337.5 metrekareyi bulan Türk Bayrağı, İzmirli bayrak imalatçıları tarafından gerçekleştirildi. Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı kaplayan Türk Bayrağı, Bostanlı'dan bile görüldü. Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın Cumhuriyet Bulvarı'na bakan yüzüne de 10 metre genişliğinde 15 metre yüksekliğinde bayrak asıldı.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.