İcradan satılık köy!

Giriş Tarihi:18.12.2016, 23:07 Güncelleme Tarihi:18.12.2016, 23:07
Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı Düzkışla mahallesinde banka ve kooperatiflere olan kredi borçlarını ödeyemeyen köylüler, icralık oldu. Borçları faiziyle birlikte 2 milyon lirayı geçen köylüler, devletten yardım istedi

Uşak'ın Banaz ilçesine bağlı Düzkışla mahallesinde banka ve kooperatiflere olan kredi borçlarını ödeyemeyen köylüler, icralık oldu.
Ev, tarla, traktör ve diğer tarım araçgereçleri icradan satılmaya başlanan köylüler, özel bankalardaki borçlarının devlet bankalarına geçirilip faizleri affedilirse, taksitlendirip ödeyebileceklerini söyledi.

EN DÜŞÜK BORÇ 27 BİN TL

Banaz'a 24 kilometre uzaklıktaki 36 haneli, 115 nüfuslu Düzkışla Köyü'nde yaşayan köylülerin büyük bölümü hakkında banka ve kooperatiflerden çektikleri kredileri ödeyemedikleri için icra takibi başlatıldı. Borçlarını ödeyemeyenlere kefil olanlarla birlikte köyde neredeyse hakkında icra takibi başlatılmayan kalmadı. Toplam borcun faizleriyle 2 milyon lirayı geçtiği, köylülerin en az 27 bin, en çok 250 bin lira arasında değişen borçları olduğu belirtildi. Düzkışla Muhtarı Alpay Duman, "Milletvekilleri seçimde geliyor, derdimizi dinliyorlar. Ancak gidince unutup bir daha ilgilenmiyor. Durumuza çare bulunmasını istiyoruz. Biz borçlarımızı inkar etmiyoruz, ancak devletten yardım bekliyoruz. Özel bankalardaki borçlar devlet bankalarına geçirilip, faizleri affedilirse taksitlendirip öderiz. Başka türlü ödememiz mümkün değil" dedi.

ÖLENİN BORCU KEFİLE KALDI

Düzkışla Muhtarı Alpay Duman, icralar nedeniyle köylülerin zor durumda olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Önceki yıllarda çeşitli bankalardan kredi aldık, hayvancılık ve tarım yapmak istedik. Ancak ürünlerimiz para etmedi. İşlerimiz kötü gidince de kredileri ödeyemedik. Birbirimize kefil olduğumuz için de icralar peş peşe geldi. Mesala köyümüzün eski muhtarı Adem Koca geçen yıl öldü. Onun borcu da kefil olduğumuz için bize kaldı. Sigortası borçlarını karşılamayı kabul etmedi. Kendi borçlarımızı ödeyemezken, üzerine bir de bu borç yükü bindi."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.