Yeni kent merkezine İMAR ENGELİ

Giriş Tarihi:10.01.2017, 23:07 Güncelleme Tarihi:10.01.2017, 23:07
İzmir Yeni Kent Merkezi İmar Planlarında 2013’te yapılan değişiklikler imar krizi yarattı. Yapılan itirazla Konak’taki turizm-ticaret-kültür plan notuyla ilgili değişikliğin yürütmesi durduruldu. Yeni kent merkezinde inşaat ve ruhsat izni verilemiyor

İzmir Yeni Kent Merkezi İmar Planlarında 2013'te yapılan plan notu ve lejant değişiklikleri imar krizine dönüştü. Konak'taki turizm- ticaret-kültür plan notuyla ilgili değişikliğin yürütmesi durdurulduğundan yatırımlar için inşaat ve ruhsat krizi ortaya çıkan yeni kent merkezinde, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı son plana Mimarlar Odası itiraz etti. Şehir Plancıları Odası da iptal davası açma kararı aldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2013 yılında İzmir'in Turan-Alsancak arası kıyı kesimini kapsayan yeni kent merkezinin 1/5000'lik planı notları ve lejantlarında değişiklik yaptı. Yeni düzenlenen "turizm ve ticaret" ile "turizm, ticaret ve kültür", "merkezi iş alanı" tanımları mahkeme tarafından 2015'te iptal edildi.

'Turizm-ticaret' planı değişti

Meslek odalarının açtığı davalar sonunda Büyükşehir Belediyesi mahkeme kararı doğrultusunda 2016 yılı başında plan notlarındaki "turizm-ticaret" tanımını değiştirdi. Kullanımlar arası transfere olanak sağlayan bölüm çıkarıldı. Merkezi iş alanlarında da transfer olanağı kaldırıldı. Yeni plan notlarını içeren 1/5000 ölçekli plan Büyükşehir Belediyesi'nde onaylanmasının ardıdan Bayraklı ve Konak Belediyeleri de 1/1000 ölçekli plan notu değişiklerini yaptı. Böylece yeni kent merkezinin Bayraklı kesiminde bu nota uygun yatırımların önü açıldı.

Revizyon yapıldı

Büyükşehir Belediyesi Ekim 2016'da "turizm-ticaret-kültür" tanımıyla ilgili 1/5000 ölçekli değişikliği de yaptı. Plan notlarında, "Kullanımlar arası transfer yapılabilir. Bu durumda bir parselde anılan kullanımların bir veya birkaçı yer alabilir. Kültür kullanımına ayrılan alanlarda daha sonra fonksiyon değişikliği yapılamaz" ve "Yapılaşma hakkının 1/3'ü konut kullanımına ayrılabilir. Konut kullanımının yer alması durumunda ortaya çıkan donatı ihtiyacı imar planlarında gösterilecektir" kararları yer aldı. Buna uygun olarak Konak Belediye Meclisi'nde ise Ekim 2016 tarihinde gündeme gelen 1/1000 ölçekli plan tartışma yarattı. CHP Grubu'nun bölünmesi nedeniyle önergeler onaylanmadı. Plan notu 21 oyla reddedildi. Karar yeniden görüşülmek üzere Meclis'e iade edildi. Komisyondan çıkacak karar Şubat ayı Meclisi gündemine girecek.

Konak ruhsat veremeyecek

Plandaki yeni düzenlemelerin CHP Grubu içindeki bölünme nedeniyle sürüncemede kaldığı Konak Belediyesi, İzmir 5. İdare Mahkemesi'nin kararıyla şok yaşadı. Şehir Plancıları İzmir Şubesi'nin açtığı davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararla Konak Belediyesi, ilçe sınırlarında bu plan notlarına göre ruhsat veremeyecek. Mahkemelik olan planların yapılmadan önce geçerli planlara göre ruhsat alan ve inşaatı bitmiş yatırımlar oturma ruhsatı alabilecek. Ancak bu planlar geçerliyken ruhsat alan ve devam eden inşaatlarla ilgili kritik bir süreç yaşanacak. Konak Belediyesi, bu binaların seviye tespitlerini yaparak durdurabilecek.

Mimarlardan itiraz, plancılardan dava

Konak sınırları içindeki bu ruhsat krizinin çözümü için yeni 1/5000 ölçeğindeki plana uygun, yeni 1/1000 ölçekli planın onaylanması için Şubat ayı beklenirken bu kez de askı sürecinde olan Büyükşehir'in 1/5000 ölçekli plan değişikliğine Mimarlar Odası itiraz etti. Gerekçe olarak da parsel bazında yapılan uygulamaların kentlerin plansız gelişmesine neden olduğuna dikkat çekildi. İtirazda, "Plan notu değişikliği ile plan ana kararlarında getirilen değişiklik yapılaşma koşulları açısından ciddi sakıncalar barındırmaktadır. Bu değişikliğin kamu yararına, planlama esaslarına ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu kanaatiyle itiraz etmekteyiz" açıklamasına yer verildi. Öte yandan 1/1000 ölçekli planın yürütmesini açtığı davayla durduran Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, 1/5000 ölçekli yeni planın iptali için de dava açma kararı verdi.

kalan karakter 1000

ksk ksk

izmir bıktı artık şu itirazcılardan icraat yok ,itiraz çok bu ne bee..itiraz yetkileri alınsın ellerin den

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 11.01.2017 11:57
keçi keçi

imar ı hepsi çıkarılır 25 yıl aynı kalır ahmete mehmete göre imar yolsuzluktur

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 11.01.2017 10:51
izmirli izmirli

geçen gün bakanın dediği şu imar konusu bir an önce gelmeli ki belediyeler şu çalıp çırpma işine giremesin gerçi başka şey çıkarırlar. belediye başkanları siyasetciler ve birinci derece yakınları her yıl mal beyanı verme mecburiyeti olmalı ve nereden buldun denmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 11.01.2017 08:33
Boşnak Boşnak

İzmir'deki şehir plancıları odası itiraz dan başka ne iş yapar?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 11.01.2017 08:33
camdibili camdibili

iyice abarttılar. izmir'in gelişmemesi için ellerinden geleni yapanları gördükçe içim sızlıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 11.01.2017 00:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.