2 üniversite ve bakanlık onaylı kentsel dönüşüm

Giriş Tarihi:12.02.2017, 00:48 Güncelleme Tarihi:12.02.2017, 00:48

İzmirli işadamı Timincioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Timincioğlu, kentsel dönüşüm alanında önemli bir model oluşturdu. Şirketlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Türkiye genelinde riskli yapıların tespiti için lisans alan yetkili kuruluşlardan biri olduğunu belirten Timincioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Timincioğlu, "Kentsel dönüşüm için ürettiğimiz projeleri, üniversite ve Bakanlık onayları alındıktan sonra çözüm ortağımız olan banka ile bir bütün olarak teslim ediyoruz" dedi.

Timincioğlu'nun kurduğu İzmir Kentsel Dönüşüm A.Ş, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladı. Denizbank'la da işbirliğine giden Timincioğlu, riskli yapılardaki yenileme için hızlı çözüm üreten bir model uyguluyor.

Yapılan anlaşmayla 'riskli yapıları' tek tek analiz ettiklerini belirten Timincioğlu, "Kentsel dönüşüm çalışmalarımızı, ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın istediği formatlarda gerçekleştiriyoruz. İzmir'de bir ilk olarak Katip Çelebi Üniversitesi ile yaptığımız protokolle, üniversitenin Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nün riskli yapı analizi ve raporlama işlemleri hizmetlerini veriyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Türkiye genelinde riskli yapıların tespiti, etüd proje ve danışmanlık, teknik uygulama, laboratuvar ve yapım için lisans aldık" diye konuştu.

Riskli alan tespiti

Timincioğlu, İzmir Kentsel Dönüşüm A.Ş ile; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü ile birlikte riskli alan tespit çalışmalarına başlayarak Türkiye'de bir ilke imza attıklarını belirtti.

Timincioğlu, teknik çalışmalarını İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Ar-Ge projelerini İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile yürütmekte olan İzmir Kentsel Dönüşüm A.Ş'nin, Türkiye'de iki üniversite ile birlikte çalışan ilk ve tek kurumsal firma olma özelliğini taşıdığını açıkladı.

'7 milyon konut riskli'

Timincioğlu, "Türkiye'de yaklaşık 19 milyon konut bulunuyor. Bu konutlardan 2000 yılından sonra yapılan 5 milyon konut haricindeki 14 milyon konutun 6-7 milyonu afet yönünden risk teşkil ediyor. İzmir'deki yapıların ise yaklaşık %65 'i riskli" dedi.

kalan karakter 1000

Izmirli Izmirli

Yapılacak iyi birseyse aziz başkan hemen karşı çıkar :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 12.02.2017 17:11
adil adil

Manzaraya bak arkadaş her yer beton ama çürük beton

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2017 14:53
yazık yazık

Bucanın hali içler acısı oldu. kentsel dönüşüm yüzünden planlanmadan nüfus arttı, trafik yoğunlaştı. alt yapı zaten yoktu daha beter oldu. iki katlı iki haneli ev yerine beş katlı on daire ev kondu. sokaklarda araç koyacak yer kalmadı. otobüsler tıklım tıkış. bu mudur kentsel dönüşüm. bu sadece rantsal dönüşümdür.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2017 13:57
rasyonel rasyonel

Kentsel dönüşüm için kaliteli bir kent yaşamı olmalı mesela Buca cezaevi şehir dışına taşınmalı mesela Alsancak limanı sadece kruvaziyere çevrilmeli gündelik yaşamda konteynırlar tırlar denir yığınları olmaz mesela Buca ya en kalabalık ilçeye metro bir an önce başlamalı mesela İzban Bergama ya uzatılmalı bir an önce.mesela Buca seyfi Demirsoy hastanesi bahçesi çok geniş alanı var orası kent hastanesine çevrilmeli kentsel dönüşüm ile beraber İzmirin bu altyapılarıda gelişmeli mesela Aliağa lojistik köy ilan edilmeli ve kent merkezee çok

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2017 12:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.