KAHVE TUTKUSU İÇLERİNDEKİ GİRİŞİMCİYİ UYANDIRDI

Giriş Tarihi:14.12.2016, 17:25 Güncelleme Tarihi:14.12.2016, 17:25
Kahve tutkunu enişte ve baldız aradıkları kahveyi İzmir’de bulamadı. Ufuk Türkeli ve Sibel Başeğmez diğer kahve sevdalılarına gerçek kahveyi sunmak için 3. dalga kahveyi İzmir’e getirmenin hayalini kurdu ve başardı

Finans dünyasının iki ismi Ufuk Türkeli ve Sibel Başeğmez, hepimizin tutkunu olduğu kahve sevdalarından vazgeçmedi. Çalıştıkları kurumun da merkezini İzmir'den Bursa'ya taşımasını fırsat bilen iki lezzet avcısı, işi bırakıp kahvede 3. dalganın peşine düştü.
Hemen ipucu vereyim. 1. dalga su ile karıştırılan kahveler, 2 dalga ise hani gittiğinizde oturacak yer bulamadığımız marka zincirlerinde o içtiğiniz latte ya da espresso gibiler için kullanılıyor. 3. dalganın ne olduğunu merak ettiniz değil mi? Şöyle anlatayım, eğer bir tiryakiyseniz ve kahve içtiğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.
Enişte ve baldız olan Türkeli ile Başeğmez, girişimci kimlikleriyle Bostanlı'da Uggla Cafe Roastery'i açtılar. İsveç dilinde Baykuş anlamına gelen Uggla, kahvede 3. dalga ya da 3. nesil olarak bilinen akımın en önemli temsilcisi oldu. Kısa sürede ise lezzet düşkünlerinin beğenisini kazanan Ufuk Türkeli ve Sibel Başeğmez ile hepimizin her gün tükettiği kahvenin, gerçek kahve olup olmadığını, faydalarını ve 3. dalganın farkını konuştuk.

ARADIĞIMIZ LEZZETİ BULAMADIK

İkinizin de sağlam işi varken son derece riskli olan bu kahvecilik de nereden çıktı. Üstelik sokak başı her yerde varken?

Sibel Başeğmez: İkimiz de finans sektöründe çalışıyorduk ve İzmir'de girip çıkmadığımız kafe kalmamıştı. Çünkü ikimiz de kahveyi seviyorduk ama bir türlü aradığımız lezzeti bulamıyorduk.
Ufuk Türkeli: Sadece kahve değil ikimiz de tatlı düşkünüyüz ve aynı sorun onda da vardı. Dost sohbetlerinde bir gün şöyle bir yer açalım da insanlara gerçek kahvenin gerçek tatlının nasıl olduğunu gösterelim diyorduk. Çalıştığımız yer merkezini İzmir'den Bursa'ya taşıyınca bunu bir fırsat olarak değerlendirdik.

HAYALİMİZİN PEŞİNDEN GİTTİK

Gitseydiniz ya Bursa'ya siz de. Bu kadar emek vermişsiniz?

Sibel Başeğmez: Evet gidebilirdik, bizi de çağırdılar ancak hayalimizin peşinden koşmayı tercih ettik. Bir diğer neden ise gelecek girişimcilikte ve o da ancak hayalinizle başlıyor. Biz önce hayal ettik ardından fizibilite çalışmasını yaptık ve sonrasında da bunu uygulamaya koyduk.

KALİTENİN SANATLA İŞLENMESİ

Hayaliniz hatırı 40 yıl olan kahve miydi?

Ufuk Türkeli: Kesinlikle. Bir düşünün, her yerde var ama içtiğiniz, gerçekten de içmek istediğimiz kahve mi? Eğer bunun iyisini, güzelini, sunarsanız hem sevdiğiniz işi yapmış olursunuz hem de başarılı bir yatırım olarak kayda geçer.

Nedir kahvede 3. dalga?

Sibel Başeğmez: Aslında kısa bir tanımlaması yok ama anlaşılır bir tanımı var. O da yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinin ticari madde olarak değil de sanatsal bir gıda maddesi olarak değerlendirilmesi ve bunun sunumu.

3. DALGA KAHVE

Biraz daha uzun anlatmak gerekirse?

Ufuk Türkeli: 3. dalga kahve akımının temelini, kahvenin hangi ülkeden geldiğiyle birlikte hangi çiftlikten geldiği, nasıl üretildiği, nasıl kavrulduğu ve en iyi aroma için nasıl demlendiği konusu oluşturuyor. Burada önemli olan kahvenin yalnızca kendisi değil demleme tekniklerinin de değiştiğini bilmek lazım.

Yani latteler, cappucinolar gitti mi?

Sibel Başeğmez: Hayatımızda Aeropress'ler, Chemex'ler, V60'lar, Syphonlar var. Kahvede 3. dalga demek kahvenin en müthiş hali demek.


İŞİ GÜCÜ BIRAKTIK

İzmirlinin tepkisi nasıl oldu?

Ufuk Türkeli: Girişimciliğin ilk kuralı şudur. Yapacaksan iyisini yapacaksın.
İzmirlilerin damak tadı çok gelişmiş.
Zaten biz de bu yüzden bu yola çıktık. Damak tadımıza uygun bir lezzet bulamadığımızdan işimizi gücümüzü bırakıp 3. dalga kahve için gece gündüz çalıştık. Sonuç, bir gelen hep geliyor.

İYİ KAHVE İYİ TATLI İLE GİDER

İyi kahve tatlıyla gider mi?

Sibel Başeğmez: Kolombiya, Etiyopya, Guatemala, Kenya, El Salvador, Burundi, Nikaragua, Brezilya Rwanda Colombia, Ruanda'dan getirdiğimiz kahveleri magnolya, tiramisu, chesecake, incirli cevizli keklerle deneyenler, "Gayet iyi gider" diyor.
Ufuk Türkeli: Elbette olay yalnız kahve, yalnız iyi tatlı değil. Biz başka yerde bulunamayacak bir kahve deneyimini kahve severlerle paylaşıyoruz. Bunun için öncelikle tedarikte uzun ve detaylı bir ön çalışmanın ardından karar verdiğimiz, sadece tadından ve kaynağından emin olduğumuz kahvelerin satın alımını gerçekleştirip demlemelerini yapıyor ve aynı zamanda ev yapımı tatlılarımızla birlikte sunuyoruz.

BİR FİNCAN SAĞLIK

Peki kahve faydalı mı? Ufuk Türkeli: Faydalı olmaz mı?

Bilim adamları diyor ki bir fincan kahvede, günlük alınması tavsiye edilen B2 vitamininin yüzde 11'i, B5 vitamininin yüzde 6'sı, manganez ve potasyumun yüzde 3'ü, magnezyumun yüzde 2'si bulunuyor. Ayrıca antioksidan içerir. Bunun anlamı da daha sağlıklı bir hayat demektir.

kalan karakter 1000

Hakan Hakan

Bu ürün grubu için franchising ile yeni bir mekan kurulumu mümkün mü, bilgi almak isterim. Teşekkürler Twitter.com/hayka

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.01.2017 02:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.