Bağlama ve müzik iki vazgeçilmezim

Giriş Tarihi:07.01.2017, 17:10 Güncelleme Tarihi:08.01.2017, 19:34
Bağlamasıyla 'Meşke Dair', 'Sofar' adlı projelerde yer alan Doğu Ekin Değerli, aslında elektrik-elektronik mühendisi... Genç sanatçı, "Mesleğimi yapıyorum ama müzik hayatımda hep olacak. Daha çok beste yapıp, müzik dünyasından kopmayacağım" diyor

Her şey babasının yöneticilik yaptığı Adana Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ndeki kursta bağlama çalmasıyla başladı. Hem bir firmada mühendis yöneticiliği yapan hem de müzik alanında Meşke Dair, Bulutsuzluk Özlemi ve Sofar adlı 3 tane projede yer alan Doğu Ekin Değerli'nin müziğe olan ilgisi 12 yaşında bağlama çalmasıyla başladı. Ardından lise yıllarında dersleri iyi olduğu için mühendisliği seçti ama müzikle de bağlantısını hiç kesmedi. Bir inşaat firmasında yöneticiliğe kadar yükselip müzik adına da birçok yerde sahne alan Değerli, bu başarılarını Toroslar Belediyesi'nin vermiş olduğu plaketle taçlandırdı. Kendisiyle keyifli bir sohbet yaptık.

- Kendinizi tanıtır mısınız?

- Babamın sayesinde küçük yaşta müzikle tanıştım. Babamın yöneticilik yaptığı Adana Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nde bağlama kursuyla başladım. Müziğe olan tutkum bağlama kursundan ve türkülerden geliyor. Müziği sevdim ve bazı derneklerin düzenlediği konserlerde sahne almaya başladım. Bu sırada lise yıllarında derslerim iyi olduğu için mühendisliği tercih ettim. Üniversite yıllarında haftanın belirli günleri değişik mekanlarda sahne alıyordum. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra bazı firmalarda elektrik mühendisliği ve yöneticilik yaptım. Müzikle ilgili hiçbir maddi beklenti içinde olmadan müziği devam ettirdim.

- Müzik hayatınızda neler yaptınız?

- Kendimi geliştirdim ve erken yaşta derneklerin konserlerinde sahne almaya başladım. Zamanım sürekli konser provalar, çalışmalar ve hazırlıklar içinde geçti. Ünversite yıllarında haftanın belirli günleri Beyoğlu'nda değişik mekanlarda sahne alıyordum.

- Mühendislikten sonra neden müziğe yöneldiniz?

- Müzik, hayatımda hep vardı. Türkiye'de dilediğin müziği dilediğin rahatlıkla yani müzikten herhangi bir maddi çıkar beklemeksizin üretebilmek adına müziği de tercih ettim.

- Peki neden mühendislik okudunuz?

- Lise yıllarımda derslerimin iyi olmasından dolayı üniversitede elektrik mühendisliği okudum. Mühendislik adına ciddi çalışmalar yaptım ve şuan müzikte de mühendislikte de istediğim yerdeyim.

- Mühendislikte ciddi çalışmalar yaptım demiştiniz. Ne tür çalışmalar yaptınız?

- Sahne okulumu bitirdiğimde Siemens, Ağaoğlu gibi büyük firmalarda elektrik mühendisliği ve yöneticilği yaptım. Şu an büyük bir inşaat firmasında merkez elektrik işler müdürlüğü yapmaktayım. Müzik ise hep bir yandan devam etti.

- Yaptığınız projeler nelerdir?

- Projenin ismi " Meşke Dair" Kardeş türküler topluluğu ile harman bir projeye başladım. Eski şarkılar söyledik. Projede bulunan sahne alan sanatçılar ve düetlerimiz oldu. Ünlü isimlerle çalıştık. İlhan Seşen, Vedat Sakman, Zafer Cımbıl, Zeynep Gülmez, Alaaddin Us, Ümit Yılmaz'dır. Meşke dair projesinden sonra Bulutsuzluk Özlemi'nin ünlü gitaristi Akın Eldes üstad'la birlikte bir projeye başladık. Bu projeyi Amerikalıların yaptığı proje olan Sofar Sounds'un İstanbul ayağı konserinde sergiledik. Orada söz müziği Zafer Cımbıl'a düzenlemeleri bana ait olan bir şarkı seslendirdik.

- Plaket almışsınız...

- Evet plaket aldım. Plaketi Mersin Açık Hava Tiyatrosu'nda konserimizden sonra Toroslar Belediyesi'nin yaptırmış olduğu plaketi Musa Eroğlu geçen 6 Kasım pazar günü takdim etti.

SİMGE GÜLER

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.