‘İzmir artık sanatta bir numara’

Giriş Tarihi:15.02.2017, 16:44 Güncelleme Tarihi:15.02.2017, 16:44
Swiss Otel Büyük Efes Sanat Yöneticisi Meriç Aktaş, “İzmir’in evrensel bakış açısının olması hem yaratım hem de yatırım süreçlerindeki sanatçılar, sanat aktörleri ve sanata destek veren kurumlar açısından olumlu sonuçları beraberinde getirdi. İzmir sanatın beşiği oldu” dedi

Son bir aydır İzmir sanatın her alanında kendini gösteriyor. Arkas, Folkart, Yaşar Grubu, Ekol Sanat, Mahall Bomonti, Point Bornova, onlarca sanat galerisi hepsi İzmir'i sanatla buluşturdu. Şimdi ise yılın erken finali olacak. Büyük Efes Sanat Günleri tam 300 sanat eserine ev sahipliği yapacak. 2 gün sürecek sanat günlerinde deyim yerindeyse yok yok.

DÜNYADA İLK

Paneller, söyleşiler, sergiler hatta Freywille'nin "Hundertwasser Imperial" kolleksiyonu da dünyada ilk defa İzmir'de görücüye çıkacak. İyi de tüm bunlar nasıl oluyor. Sanatçılar nasıl oluyor da rotayı İzmir'e çevirdi. Tüm bunları sanata destek veren kurumlar ile sanatçılar arasında köprü görevi gören ve Türkiye'nin ilk sanat yönetimi oluşumunu başlatan kişi olan Swiss Otel Büyük Efes Sanat Yöneticisi Meriç Aktaş'a sorduk. Aktaş, İzmir'in son 5 yıldır büyük yol aldığını belirterek, "İzmir sanatın beşiği oldu" dedi.

EĞİTİM GEREKİYOR

Sanat yöneticiliği zor bir iş. Çünkü işin doğasında sanatçılar var. Nasıl başladınız bu işe?

Her işte olduğu gibi önce işi sevmek gerekiyor. Hemen ardından da eğitim gerekiyor. Okurken çalışmaya başladım. Uzun bir dönem sanat galerisi yöneticisi ve müzayede genel koordinatörü olarak profesyonel çalışma hayatım devam etti. Ardından sanata destek verenler ile sanatçılar arasındaki boşluk dikkatimi çekti. Türkiye'nin ilk sanat yönetimi oluşumunu başlattım. Yani bu konuda bir şirket kurdum.

Sanatı destekleyen kurumlar ile sanatçılar arasında köprü görevi görüyorsunuz. Neden bu köprüyü ihtiyaç var?

Sanatın üretim sürecinde olmak ile yarattığınız sanat eserlerinin pazarlama ve tanıtım süreçlerini yönetmek çok farklı kulvarlar. Destek veren sanat kurumları ticari bir yapıya sahip olması nedeni ile sanatçının üretim sürecindeki yaşadığı duyguyu anlamakta, sanatçı da ticari süreci kavramakta zorlanıyor. İşte tam bu noktada sanat yöneticisine çok görev düşüyor. Her iki tarafın istek ve ihtiyaçlarını belirleyerek oluşturduğu farklı diyaloglar ile bir köprü oluşturabiliriz. Bu köprü ne kadar sağlam olursa İzmir de sanatta o kadar ileri gider.

Genç sanatçılara destek verilmesinde gözetilen kriter nedir?

Tecrübe, bilgi ve göz eğitimi bizim sektörde çok önemli. Genç sanatçıları destek sürecinde farklı kriterler ile değerlendirme olduğundan sonuçlar da farklı çıkabiliyor. Genç sanatçılardaki çok çalışma, araştırma ve sanatını geleceğe taşıyabilme inancı aslında ona destek verilmesinin de önemli bir kriteri.

Zor bir hayatın tam kalbinde olan sanatçılara nasıl bir yol haritası önerirsiniz?

Eğitim ve öğrenim süreçlerinin hiç sonlanmaması, kültür ve sanat seyahatleri ile beslenmeleri, sürekli kendilerini geliştirerek ifade şekillerini güçlendirmeleri gerekiyor. Tüm bu süreçlerle oluşturacakları karakteristik sanatsal ifadeleri onların imzasını oluşturacaktır.
İzmir son dönemde sanat alanında atağa geçti.

İş dünyasının yanında birçok galeri de açıldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İzmir kültür ve sanata destek ve değer veren bir şehir. Evrensel bir bakış açısına sahip olması, sanat alanındaki hem yaratım hem de yatırım süreçlerinde sanatçılar, sanat aktörleri ve sanata destek veren kurumlar açısından olumlu sonuçları beraberinde getirdi.
Son beş yılda gerek sayısı artan sanat galerileri, gerek artan sanatsal etkinliklerin içerik zenginliği ve çeşitliliği de aslında bu bakış açısının sonucu. Diyebilir ki İzmir bu açıdan sanatın beşiği oldu.

SANAT ZİYAFETİ

Büyük Efes Sanat Günleri'nde katılımcı kurumlar arasında hangileri var?

Aslında yok, yok diyebiliriz. Arkas Sanat Merkezi, Asay Sanat, ECN Art Gallery, Ege Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği, Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Fransız Kültür Merkezi, Frey Wille Pure Art, Galerim Sanat Galerisi, Güzelyalı Kültür Merkezi Sanat Galerisi, No2 Sanat, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı / Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi katılımcı kurumlarımız arasında.

Sanat günleri ziyaretçisine, gelmeden önce tavsiyeniz nedir?

Sanatla dolu geçecek bu iki günü öncelikle ajandalarına not etmelerini rica ediyoruz. Etkinlik süresince de bu sanat ziyafetinin her anını kaçırmamalarını öneriyoruz.


Yerli yabancı sanatçılar

Tüm etkinliklerin ücretsiz olacağı etkinlikte Akın Yıldırım, Ayhan Taşkıran, Devrim Erbil, Duygu Ebru Öngen Corsini, Evren Sarptunalı, Feriha Tuğran, Füsun Özpulat, Gülperin Sertdemir, Hülya Canbaz, Mahmut Karatoprak, Meral Öztürk, Bedri Karayağmurlar, Varol Topaç, Müslüm Teke, Nafi Çil, Nazım Mehmet, Nedret Yaşar, Nesrin Önlü, Çiğdem Sebik, Burak Erim, Hasan Rastgeldi, Ülkü Ünal, Lale Temelkuran, Nizam Orçun Önal, Nurdan Karasu Gökçe, Oktay Değirmenci, Pınar Baklan Önal, Hatice Keten, Serpil Kapar, Şenol Tilki, Ümit Yiğit, Ayla Koçer, Gözde Çiçek, Maged Zaky Hassan, Gregory Lasserre & Anais met den Ancxt gibi sanatçıların eserleri yer alacak.

İki gün

Etkinlikte ayrıca 4 panel de gerçekleşecek. İlk etkinlik 24 Şubat Cuma günü saat 14.00'de "Yerel Yönetimler ve Kültür/Sanat Politikaları" konu başlığını taşırken aynı gün saat 16.00'da "Kültürler Arası Symbiosis ve Yeni Mimarlık" konusu üzerine Ankara Atakule'nin mimarı Y. Mimar Ragıp Buluç ile İzmir'in önemli mimarları arasında yer alan Y. Mimar Arda Işık konuşmacı olacak. 25 Şubat Cumartesi günü saat 14.00'de Doç. Dr. Zuhal Özel Sağlamtimur'un "Yeni Medya ve Fotoğraf" üzerine gerçekleştireceği söyleşinin ardından, saat 16.00'da Küratör Nail Özsoylu, Sanatçı/Küratör Tahir Ün, Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Ümit Atabek "Efes Uluslararası Video Programı Gösterimi ve Çağdaş Sanat Formu Olarak Video Sanatı" üzerine bir sunum gerçekleştirecek.

NİHAN YARKENT

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.