Bodrum’a giderken sağa bakın, bunları göreceksiniz

Giriş Tarihi:16.03.2017, 17:09 Güncelleme Tarihi:16.03.2017, 17:09
Bodrum yolu üzerinde bulunan Boğaziçi köyü, Tuzla Sulak Alanı 250 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. 10 bin flamingonun yaşadığı, pelikanların aylarca konakladığı Boğaziçi’nin bir yanı Tuzla, bir yanı ise Güllük Körfezi

Muğla'nın Milas ile Bodrum ilçeleri arasında bulunan ve 2001 yılında dünyaca "Önemli Kuş Alanı" kabul edilen Tuzla Sulak Alanı'nın bulunduğu Boğaziçi, hem barındırdığı onlarca kuş türü hem de konumuyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

DOĞAL YAŞAM BURADA

Milas'tan Bodrum'a doğru giderken yolun sağ tarafındaki sulak alanda başta flamingo ve pelikan olmak üzere, kartpostalı andıran binlerce kuş görürsünüz. Doğal yaşamın en yoğun olduğu yerlerden biri olan burası, Milas'ın Boğaziçi köyü. Yaklaşık 250 kuş türüne ve diğer canlılara ev sahipliği yapan Tuzla Sulak Alanı, Güllük Körfezi'ne kadar uzanır. Geçmişte çeşitli sebeplerle kirliliğin yoğunlaştığı, yakın zamanda ise bazı kurumların ortak çalışmasıyla kısmen kirliliğin önüne geçildiği sulak alanda flamingo ve pelikanlar daha uzun kalmaya başladı. Tuzla Sulak Alanı'ında artık yılın her zamanı kuşları yakından görmek mümkün. Doğa severler ve fotoğraf sanatçılarının uğrak yerlerinden biri olan Tuzla, 380 hektarlık alana sahip.

250 KUŞ TÜRÜ

2001'de "Important Bird Area" (IBA), yani "Önemli Kuş Alanı" olarak tanımlandı. Tuzla'da kuşların yaşamsal besin kaynağı olan balık, deniz yosunları ve küçük canlılar barınıyor. Bölgede dalmaçyalı, flamingo, beyaz pelikan, balık kartalı, gri balıkçıl, kaz türleri, ördek türleri, karabağ martısı, ispinoz, büyük akbalıkçıl, kılkuyruk, kaşıkgaga, fiyu başta olmak üzere 250 tür kanatlı hayvanın yanı sıra su kaplumbağası, çeşitli yılan türleri, yaban domuzu, porsuk, tilki, oklu kirpi gibi yaban hayvanları da yaşıyor.

TEMİZLENDİ

Boğaziçi köyünün sulak alanla Güllük Körfezi'nin buluştuğu noktada olduğunu hatırlatan muhtar İbrahim Köksal, son yıllarda yapılan düzenlemelerle sulak alanın nefes aldığını, genellikle Mart sonunda giden flamingoların da bu yüzden kalmayı tercih ettiğini söyledi. Tuzla Sulak Alanı'nda 10 bine yakın flamingo olduğunu kaydeden Köksal, "Bilindiği gibi sulak alanda yoğun bir kirlilik vardı. Önceki yıl ilgili kurumlardan izin alarak, sulak alanda su sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlemeler yaptık. Bu sayede sulak alan nefes aldı. Flamingolar da temizliği sevdi ve burayı terketmedi. Hatta, daha önce görmeye alışık olmadığımız türler de geldi. Yaptığımız çalışma olumlu sonuç verdi" dedi ve aynı zamanda, sulak alanın üreme alanı haline geldiğini, balık ölümlerinin de önüne geçildiğini belirtti.

NE YENİR, NEREDE KALINIR?

Balıkçılıkla geçinen bir köy olduğu için taze balık yiyebileceğiniz lokantalar bulunuyor. Kalacak yer konusunda ise Bodrum veya Güllük'ü tercih edebilirsiniz.

NASIL GİDİLİR?

Boğaziçi köyüne, Bodrum yolundan sağa saparak, sulak alanın ortasından geçen dolgu yol ile ulaşılabiliyor. Yolun her iki tarafında kuşlar size eşlik ediyor.

ADEM ÜLKER

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.