“Tek amacım geleceğe bir iz bırakabilmek”

Giriş Tarihi:17.03.2017, 17:40 Güncelleme Tarihi:17.03.2017, 17:40
Yunus Koç, “Alın Teri serisini hem ustaları hem meslekleri hem de kendi adımı gelecek nesillere taşımak için yaptım” dedi

Ortaokulda fotoğraf ile tanışan Yunus Koç, hayatını idame ettirmek için büyük şirketlerde yöneticilik yaptı ama fotoğraftan hiç kopmadı.
Bir araba parası değerindeki ekipmanı ile en güzel ışığın en unutulmaz anın peşinden koştu. Önce İnsan ve Türkiye'den esintiler adlı iki kitabın ardından Alın Teri isimli kitap serisi ile unutulmaya yüz tutmuş meslekleri fotoğrafladı. Sanatçı şu anda hem fotoğraf eğitimleri veriyor hem Alın Teri'nin üçüncüsünü çıkarmak için fotoğraf çekmeye devam ediyor. Yunus Koç ile fotoğrafı ve Alın Teri projesini konuştuk...

ŞANSLI BİR ÇOCUKTUM

Rizelisiniz. Oradaki doğanın güzelliği mi sizi fotoğrafa yöneltti?

Çocukluğum İstanbul'da geçti. 1 yaşındayken Rize'den ayrıldım. Doğayı çok seviyorum. Ağırlıklı olarak da insan ve doğa fotoğrafları çekiyorum.
Şanslıyım ben. Ortaokul 1.sınıfta bir devlet okulunda fotoğrafçılık dersimiz vardı. Fotoğrafçılık dersini 1 yıl gördük. Fotoğrafı amatörce ufak ufak okulda öğrendik. Zaman içerisinde, nasıl müzisyenler normal insanların duymadığı tınıları duyuyor ben de kendimde birçok kişinin görmediği daha detaylı görme yeteneğini keşfettim. Görsel sanatlara da yeteneğim vardı. Yıllar içerisinde devam ettim. Uluslar arası firmalarda çalıştım, yöneticilik yaptım ama fotoğraftan hiç kopmadım. Artık hem fotoğraf çekiyorum hem de fotoğraf eğitmenliği yapıyorum. Özel eğitimler veriyorum.

DEVAMI YOK

Alın Teri serisi üzerinde çalışırken en çok ilginizi çeken ne oldu?

Alın Teri 2'de var. Tokat Zile'de Aynalı Çarık ustası vardı. Malesef rahmetli oldu. Ben onun belgeselini çektim. Türkiye'nin tek ustasıydı.
Hatta kitaptaki aynalı çarığı kendisinden satın aldım. Atölyemde şu an. Kendisi şeker hastasıydı. Devamı yok birçok ustanın. Türkiye'de bu konu üzerine en detaylı çalışan benim.

SATIŞI TEMSİLİ

Neden sadece tek kitabevinde satılıyor?

Oradaki satışı da sembolik zaten. Ben bu çalışmayı gelecek kuşaklara bir tortu bırakabilmek amacıyla yapıyorum. Hepimiz ölüp gideceğiz ama günün birinde Yunus Koç adında fotoğraf sanatçısı vardı diye anılsın istiyorum. Sağolsun İzmir'de Çiftbağcı Alışveriş Merkezi basımı ve dağıtımıyla ilgili maddi boyutunu karşılıyor. Kitabım Paris'teki kaybolan meslekler müzesinde var

Eserlerinizi Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlamışsınız.

Başka ülkelerde var mı?

Paris'te kaybolan meslekler ile ilgili müze var. Bizim ülkemizde malesef yok. Çalıştığım Fransız şirketinin dünya başkanı gelmişti iki tane Fransa'daki müzeye götürdü. İki dilde evrensel olsun diye yaptık. Türkiye'de de sadece Yakın Kitabevi'nde satılıyor

"Son bir yılda 45 bin kilometre yol yaptım"

4 kitabınız var. Önce İnsan, Türkiye'den Esintiler ve Alın Teri serisi... Son 12 yıldır Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri fotoğraflıyorum. Alın Teri serisinin ikinci kitabını bastık. Şimdi ise 3. kitap için çalışıyorum. Son 1 yılda 45 bin kilometre yol yaptım. Bu hafta Karadeniz'e gidiyorum. 1 buçuk ay yokum. Orada 2 tane sergi açacağım ayrıca söyleşi ve seminerim olacak.

BURCU ILGIN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.