Beni En Çok 'Sema' Etkiledi

Giriş Tarihi:19.05.2017, 21:52 Güncelleme Tarihi:19.05.2017, 21:52
Koreograf Ashley Lobo, “Türkiye, kültürü ve insanları ile çok sevdiğim bir ülke. Türklerin de dansı bizim gibi tutkulu. Daha önce geldiğimde bir sema gösterisi izlemiş ve çok etkilendim” dedi

Rengarenk ve gösterişli kostümleri, ritmik dansları, nağmeli müzikleriyle otantik Hint kültürünü sahnelere taşıyan A Passage to Bollywood gösterisi, koreograf Ashley Lobo'nun liderliğinde, 22 genç ve yetenekli dansçıdan oluşan Bombaylı çağdaş dans topluluğu Navdhara India Dance Theatre tarafından sahneleniyor. Evrensel beden dilinin gücüne inanan topluluğun bütün dansçıları son derece hakim oldukları Batılı dans tekniğini, yoga, meditasyon hareketleri ve Hint klasik ve halk dansları gibi yerli değerlerle birleştirilerek benzersiz bir karışım oluşturuyorlar.

ROMANTİZM VE AKSİYON

Navdhara India Dance Theatre'ın, hem eski klasik hem de yeni Bollywood şarkıları eşliğinde, dram, aksiyon, romantizm ve dansı içinde barındıran bu özel gösterisi, her şeyiyle, tam bir Bollywood geçidi! Gösteri Mumbai'ye hareket edip hayalini takip eden genç bir köy çocuğunun Mumbai'deki yolculuğunu ve rüyalarındaki kadınla zamanla kurduğu ilişkiyi anlatıyor. Klasik bir Bollywood sevgi ve dostluk hikayesinden yola çıkan gösteri, geleneksel Hint gelenekleri ve enerjik dans figürleri ile tasvir edilen Hindistan'ın gerçek canlılığını ve büyüsünü hayata geçiriyor. Navdhara India Dance Theatre muhteşem gösterileri A Passage To Bollywood ile 23 Mayıs'ta Türkiye'de ilk kez sezon kapanış gösterisiyle İstanbul ve 25 Mayıs'ta 16. Mersin Uluslararası Müzik Festivali'nde izleyici ile buluşacak. Koreograf Ashley Lobo bu harika gösteri ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

HİNDİSTAN HER YERDE

Gösteriniz bize ne vadediyor?

Gösteri aslında kıyafetleri, koreografisi ve şarkılarıyla gittiğimiz her yere Hindistan'ı taşıyor. Navdhara India Dance Theatre'ın kuruluş amacı Hindistan'ı dünyada tüm yönleriyle tanıtmak. A Passage To Bollywood ismi de buradan geliyor. Gösteri izleyenlere aşk, tutku ve eğlence vaad ediyor. 23 Mayıs'ta İstanbul'da, 25 Mayıs'ta Mersin'de ilk kez izleyicilerimizle buluşacağız.

DANSIN DİLİ EVRENSEL

Hint kültürü ve batı birbirine zıt kültürler ikisini birleştirmek zor oldu mu?

Dansın ve duyguların tüm dünyada ortak bir dili olduğunu düşünüyorum. Sadece vücudun kendini ifade ediş şekilleri farklı. Hindistan'da birçok dans grubu var. Ama Navdhara India Dance Theatre'ın yaptığı nefese odaklanarak, meditasyon ve yoga hareketlerinin de olduğu farklı bir dans tekniği yaratmak. Bunu yaparken de sadece doğu değil batı dansından da yararlanıyoruz. Zor olan bunları bir arada kullanmaktan ziyade bir dansçının kendi tarzını yaratması Navdhara India Dance Theatre ile bunu başardığımızı düşünüyorum.

Türk dans gruplarını izleme şansınız oldu mu? Hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye kültürü ve insanları ile çok sevdiğim bir ülke daha önce Türkiye'de bulundum spesifik olarak bir dans grubu ismi hatırlamıyorum ama Türklerin de dansı bizim gibi tutkulu. Daha önce geldiğimde bir sema gösterisi izlemiş ve çok etkilendim.

BAŞTAN SONA BENİM

Bollywood'un renkleri neşeli hikayeleri hüzünlü öykülerini dansa uyarlamak zor oldu mu?

Dansımızda göstermekten çok hissettirmeyi amaçlıyoruz. Dansla iç içe bir kültürden geliyoruz. Filmlerimizde de müzik ve dans çokça kullanılıyor. Yıllardır koreografi hazırlıyorum ama bu gösteri ile baştan sona içeriği, müzikleri, dansları ben belirledim. Bu da yaratıcı olabilmem için bana bir özgürlük alanı sağladı. Çok keyifli bir süreç olduğunu söyleyebilirim.

FARKLI TATLARI İÇERİYOR

Hiç Türk müziği dinlediniz mi? Nasıl buldunuz?

Türkiye'de bulunduğum zamanlarda elbette dinlediğim şarkılar oldu. Müziğinizi çok içten ve zengin buluyorum

Hint mutfağı da en az filmleri kadar meşhur. Danslarınızda Hint mutfağının etkisi var mı?

Hint mutfağı özellikle baharatları ve yemek çeşitleri ile dünyanın en zengin mutfaklarından biri. Bizim dansımız da Hint mutfağı gibi farklı birçok tadı içeriyor. Hem doğunun manevi ve sade figürleri hem de batının danslarını bir arada sunuyoruz.

Dansınızı bir yemeğe benzetseniz bu nasıl bir yemek olurdu? Tatlı ekşi ya da bol acılı?

Farklı tadda baharatların olduğu bir yemek olurdu. Hint mutfağını çok seviyorum körili Goan balığına bayılıyorum. Ama maalesef mutfakta iyi bir aşçı değilim.

YEMEKLERİNİZE BAYILDIM

Hiç Türk yemeği yediniz mi? Nasıl buldunuz?

Zeytinyağlı yemeklerinizi ve tatlılarınızı çok beğendim. Gösteri için Türkiye'ye geldiğimde tekrar tatmak için sabırsızlanıyorum.

Sizin grubunuza katılabilmek için ne gibi özelliklere sahip olmak gerekiyor?

Dansı bir hayat tarzı olarak gören, yılmadan titizlikle çalışan ve kendini bedeninin sesini bulmaya adayan dansçılarımız var. Hepimiz yeteneğin bu iş için sadece bir başlangıç olduğunun farkındayız ama sonrası kendini keşfetmek ve yıllar içerisinde farkındalığını arttırarak kendi vücut dilini bulmaya dayanıyor.

Sadece Hintli gençler mi var yoksa yabancılara da açık mı sahneniz?

Grubumuzda Hintli olmayan bir dansçımız var. Dansımız Bollywood ruhunu hisseden herkese açık.

BURCU ILGIN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.