İzmir Milli Kütüphane ek bina istiyor

Giriş Tarihi:16.06.2017, 16:49 Güncelleme Tarihi:16.06.2017, 16:49
Ek bina istediklerini söyleyen Vakıf Başkanı Ulvi Puğ, “Talebimiz kabul edilmezse her yıl gelen 80-100 bin eser, tozlu depolarda saklanmaya devam edecek” dedi

TANSU EDİP GÖKBUDAK

İzmir'de 1912 yılında temelleri atılan Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal Atatürk'ün çıkarttırdığı yasayla basılan her kitap, gazete, dergi, kısacası yazılı bütün eserlerin bir kopyasının gönderildiği Milli Kütüphane için tehlike çanları çalıyor. 1994'ten beri Milli Kütüphane Vakfı'nın Başkanlığı'nı yürüten Ulvi Puğ, tarihi kütüphane binasının yetersiz kaldığını söyleyerek, "Bu binada şu an için 1 milyon 200 bin eser var. Hepsi birbirinden değerli eserler var. Bu eserlerin binaya yaptığı ağırlığın yanı sıra olası bir afette hepsini kaybetme durumumuz var. Acil önlem alınmalı" diye konuştu.

VALİLİKLE GÖRÜŞME

Puğ konuyla ilgili olarak Valilikle bir görüştürme gerçekleştirdiklerini ve sonucunu beklediklerini söyleyerek, "Bu doğrultuda Devlet Opera ve Balesi'nin yanındaki binanın bize ayrılması konusunda başvurduk. Eğer başvurumuz kabul görürse birçok eseri oraya aktaracağız. Bu sayede kütüphane kısa ve orta vadede kurtulacak. Aksi durumda her yıl gelen 80-100 bin eser tozlu depolarda saklanmaya devam edecek" dedi.

MİLLİ ÜNVANLI İLK VAKIF

Türkiye'de devlet kurumu olmasının dışında bir vakıf olarak ilk defa "Milli" ünvanı alan İzmir Milli Kütüphane'nin kuruluş hikayesi de bulundurduğu eserler de oldukça ilginç. 1912 yılında İttihat ve Terakkiciler tarafından kurulan, hatta yanında kira geliri getirsin diye Elhamra Sineması binasına kurulan Milli Kütüphane, Atatürk'ün de defalarca ziyaret ettiği bir yapı. Burada sadece Cumhuriyet ve Osmanlı dönemine ait eserler bulunmuyor.
Önemli yabancı yazarların da eserleri de yen alıyor.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ ESERLER

Kütüphanede bulunan eserler ise tabiri caizse paha biçilemez türden eserler.
Aralarında Victor Hugo'nun(1802-1885) bütün eserlerini topladığı orijinal 56 ciltlik özel kataloğunun yanı sıra Fransız ünlü yazar Alphonse de Lamartine'e (1790-1869), bin yıllık Kuran-ı Kerim'den, Girit'te Yunan isyanında birkaç sayfası eksik bir şekilde kurtarılan Kuran-ı Kerim'e, Gutenberg Matbaası'nda( 1400'lü yıllar) basılan Aristotales kitabından İbrahim Müteferrika'nın Matbaası'nda basılan el yazması eserlere kadar çok sayıda değerli eseri barındırıyor. Bunların arasında en dikkat çekeni ise 1600'lü yıllarda Katip Çelebi'nin kaleme aldığı, Anadolu ve dünya coğrafyası ile astroloji hakkında önemli bilgiler içeren Cihannüma adlı eser oldu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.