Sesle ilgili yetkililerden net bir ses gelecek mi?

Giriş Tarihi:17.06.2017, 21:14 Güncelleme Tarihi:17.06.2017, 21:14

Bu yaz Çeşme sezonunu 15 gün önce açtım, şöyle bir değerlendirmem gerekirse, herkes ama herkes Ramazan Bayramı'nı bekliyor desem yalan olmaz... Belli mekanlar iş yaparken, bazıları sinek avladı 15 gündür. Bayram gelse de sezon açılsa diyor herkes. Bence haftaya sezon tam gaz başlar ve 10 Eylül tarihine kadar devam eder. Başlığımızın konusuna gelirsek eğer, tahmin ettiğiniz gibi konu, eğlence mekanlarının ses konusundaki saat sınırlaması elbette... Geçtiğimiz hafta İzmir İl Emniyet Müdürü, Çeşme Belediye Başkanı, ilçe yöneticileri ve eğlence mekanı temsilcileri ile bir toplantı yapmış. Bu toplantıda mekanların gece saat kaça kadar müzik yapacağı tartışılmış. İddialara göre bu yaz Aya Yorgi Koyu'nda bulunan mekanlar saat 03.00'a Alaçatı'daki eğlence mekanları ise saat 01.00'a kadar müzik yayını yapabilecekmiş. Şimdi buradan bazı sorular sormak istiyorum bende merak ediyorum çünkü. Cevap gelir, gelmez benim işim sormak.

Saat sınırlaması kuralına uymayanların cezai yaptırımını kim uygulayacak?
Ses denetim yetkisi Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nde mi?
Çeşme Belediyesinde mi?
İzmir Büyükşehir Belediyesinde mi?
Poliste mi? Yani Kimde?
Son beş yıldır Çeşme'de ses kuralına uymayan mekan ve işletmelere kesilen para cezalarının yüzde kaçı tahsil edilebildi?
Bu soruların cevabını hiçbir yetkiliden net bir şekilde alamadığım için buradan tekrar sordum? Yetkililerden (Şu anda kim ya da kimler net bilen yok) ses gelecek mi bakalım?


Doğa komşusundan rahatsız mı olmuş?

Doğa Rutkay, yaz aylarının tamamını Çeşme'de geçiriyor. Mütevazılığı ve adı gibi doğallığı ile halk tarafından tartışılmaz bir saygınlığı da var. Ancak geçtiğimiz günlerde bir sohbete kulak misafiri oldum biraz şaşırdım. İddialara göre Doğa Rutkay'ın evinin karşısına bir aile taşınmış. Yeni komşunun evinin bahçesi Rutkay'ın havuzlu bahçesine bakıyormuş ve Doğa hanım bu durumdan rahatsız olup paravan çeksinler demiş. Tabi ki eve taşınan alile ne demek paravan dedikten sonra bu talebi ciddiye bile almamış. Duyduklarım bu. Sonra ne olmuş soruşturup öğreniriz...

Hande Yener, sonunda Çeşme'de mekan açıyor

İki yıl önce Çeşme'de bir mekan açma sözü veren ünlü popçu Hande Yener, sonunda bu sözünü tutma kararı almış. Tek başına bir mekanı sıfırdan oluşturmak yerine bir beach clup içinde dükkanını hizmete açacakmış. Adı Sebastian olmayacakmış. Yener, birkaç gün önce geldiği Çeşme'de hazırlıklara başlamış bile, bayrama yetiştirme telaşı yaşıyormuş. Hayırlısı olsun...

Reşat beyden bir ilk daha

Yarım asra yakın bir süredir Çeşme'nin vazgeçilmez lezzet durağı olan Dost Pide yine bir ilke daha imza attı. Markanın sahibi Reşat Akbaykal, deniz mahsullü pide yaparak İtalya'nın deniz mahsullü lezzetlerine Çeşme'den yanıt verdi. Yerli ahtapot, yerli kalamar, kaya levreği, yerli karides ile yaptığı deniz mahsullü pidesine bir de Alaçatı kelle peyniri lezzetini katarak, deniz tutkularına pide ile lezzet sunumu yaptı. Akbaykal, özel sipariş üzerine yaptığı deniz kokan pide ile Çeşme'nin ayrı bir lezzetini daha literatüre eklemiş oldu.

Asayiş uygulamaları artacak mekan güvenlikleri denetlenecek

Mevcut toplantıda konuşulan bir diğer konu ise Çeşme'nin güvenliği, otoparklar ve mekanların güvenlik görevlileri olmuş. Bana fısıldananlara göre İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın bayram tatili ile birlikte geçtiğimiz yaza göre Çeşme'deki polis sayısını iki katına çıkartacakmış. Mekanlarda bulunan otoparklar sıkı takibe alınacak ve görev yapan güvenlik görevlilerin yasalarda belirtilen kimlik kartı olup olmadığına bakılacakmış. Bunlar güzel haberler yaşayıp göreceğiz...

Özerk'ten Avrupa müjdesi

Tuğba Özerk, zor günler geçirdi ancak çabuk aştı. Tuğba Özerk'e önceki gün Çeşme'de halk plajında rastladım. Önce şaşırdım ünlü bir popçunun ne işi var dedim, yanına gittim annesi ile birlikte Küçük Ilıca Plajında şezlonguna uzanmış keyif yapıyordu. Hoş geldin dedi. İlk olarak bir yaşındayken girdiği plajmış meğerse. Biraz sohbet ettik ve müjdeyi verdi. "İngilizce tek şarkı bir şarkı yapıyorum Avrupa'dan geldi teklif sınırları aşıyoruz inşallah başaracağım" dedi. Başarır elbet de olsa İzmir kızı...

Kaçak konaklamanın önüne geçilmeli

Bu yıl Emniyet Müdürlüğüne bildirim yapmayan otellere uygulanan para cezası 4 bin lira olmuş. Tekrarlarla otelin kapanması bile söz konusu. Bu kurala kayıtlı oteller elbette uyacak.

CEZALAR CAYDIRICI AMA...

Cezalar caydırıcı. Peki kayıtlı olmayanlar? Hiçbir şekilde ruhsatı olmadan oda, ev, villa kiralayanlar nasıl tespit edilecek. Kimler konaklıyor buralarda, polis nasıl bilecek.

KİM DENETLEYECEK?

Terörist mi?, Tetikçi mi? Kaçak mı? Aranan bir suçlu mu? Kim nasıl denetleyecek kaçak konaklama yapılan bu ev, küçük otel ve villalarda konaklayanları? Ben bilmem yetkililer bilir.

KAHRAMAN DURAK

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.