Denizin ve tarihin buluşma noktası

Giriş Tarihi:15.07.2017, 23:01 Güncelleme Tarihi:15.07.2017, 23:01

Arkaik, Roma ve Helenistik dönemlerin en önemli ticaret kentlerinin başında gelen Teos, Prof. Dr. Musa Kadıoğlu'nun başkanlığında sürdürülen kazılarla hayranlık uyandıran arkeolojik bir açık hava müzesine dönüşüyor. Bu süreç elbette kolay değil. Zira ciddi emek ve finansal destek gerektiriyor. Teos kazılarının bireysel destekçilerinden olan Lüksemburg İzmir Fahri Konsolosu Feyhan Yaşar'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen resepsiyonda davetlilere sürdürülen çalışmalarla ilgili bilgi verildi. Lüksemburg Milli Günü vesilesiyle düzenlenen resepsiyona Ankara Büyükelçisi Georges Faber ve eşi Barbara Faber'in yanı sıra iş, akademi, sanat ve medya dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Etkinlikte Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası tarafından dinleti de sunuldu.

LİMAN KENTİ

Lüksemburg İzmir Fahri Konsolosu Feyhan Yaşar'ın bireysel destekçileri arasında bulunduğu Teos Antik Kenti'nde devam eden kazılar, Anadolu'daki tarihi mirasımızın zenginliğini gösteren en önemli örneklerden. Antik çağlardaki deniz ticaretinin önemli geçiş noktalarından biri olan Teos'a yönelik arkeolojik kazılara sağlanan maddi katkılar iş dünyasının kültürel duyarlılığının önemli bir göstergesi. Bu nedenle Feyhan Yaşar başta olmak üzere tüm destekçilere teşekkür ediyorum. 1990 yılında Türkiye-Bulgaristan-Yugoslavya- Macaristan-Almanya güzergahını takip ederek Zeus Sunağı'nın Bergama'dan Berlin'e kaçırılışının öyküsünü yazan bir gazeteci olarak Teos Antik Kenti'nde yapılan çalışmaları son derece önemsiyor ve destekliyorum. Çünkü kadim uygarlıkların beşiği olan Anadolu'ya ait bütün eserlerin kıymetli olduğuna ve ait oldukları topraklarda bilinçle korunması gerektiğine inanıyorum. 5 Temmuz Çarşamba akşamı antik tiyatroda Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası'nın seslendirdiği eserleri dinlerken adeta yanı başımızda duran Seferihisar Körfezi'nin insanı kendisine çeken derinliğine dalıp gittim.

BİLGİ SUNULDU

Kuzenim Tayfun Erkul'la birlikte o mavilikleri dümen suyumuzda bırakıp Sadun Ağabey'i (Boro) andığımız nice hatıralar gözümün önünden geçti. Denizin ve tarihin iç içe olduğu Teos'un bu topraklara sunulmuş mucizevi güzelliklerden biri olduğuna yeniden şahit oldum. Türkiye'de deniz arkeolojisi alanında 1980'lerin başlarında Bodrum'da atılan adımların İzmir'in çevresinde taçlandırılabileceğine yönelik inancım daha da pekişti.
Seferihisar Teos Antik Kenti Ören Yeri'nde Lüksemburg İzmir Fahri Konsolosu ve Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar'ın ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona iş, diplomasi, sanat, medya, akademi dünyasından isimler katıldı. Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yaşar Topluluğu CEO'su Mehmet Aktaş, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Rektör Prof. Dr. M. Cemali Dinçer, önceki dönem rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, Yaşar Holding ve Yaşar Üniversitesi'nin üst düzey yöneticilerinin de katıldığı etkinlikte Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa Kadıoğlu tarafından kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi sunuldu.
Uluslararası arkeoloji literatüründe adından en çok söz edilen antik kentlerin başında gelen Teos, kıyısında bulunduğu Seferihisar Körfezi nedeniyle deniz ve tarihin kıyı Ege'deki görkemli bir örneği. O gece kendine has ihtişamıyla bütün davetlileri bir kez daha etkilediğine tanık oldum. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı'nın ve bakanlık bürokrasisinin değerli katkılarıyla sürdürülen bu tür başarılı faaliyetlerin ülkemizin geleceğini daha da aydınlık kılacağına inanıyorum.

ZİYARET EDİN

Tarih, doğa ve deniz severlerin Teos'u ziyaret etmelerini özellikle tavsiye ediyorum. Sürdürülen kazı çalışmalara sağladıkları destek için Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Lüksemburg İzmir Fahri Konsolosu Feyhan Yaşar başta olmak üzere tüm destekçilere tekrar teşekkür ediyorum. Zira yaptıkları son derece önemli bir toplumsal hizmettir. Sevgili deniz dostları, sizlerde ilk fırsatta antik tiyatronun basamaklarında oturup gözlerinizi bir süre kapatın. Karşınızda duran engin maviliği hayal edin. Emin olun denizin ve toprağın kokusu, antik dönemin baş döndürücü eserleri eşliğinde sizleri tarihin zaman tünelinde unutulmaz bir yolculuğa çıkaracaktır. Helenistik ve Roma dönemi kalıntıları, Dionysos Tapınağı, Agora, Tiyatro, Odeaon, Surlar ve Teos Antik Limanı'nı ziyaret ettikten sonra tekneleriyle yeniden maviliklere koşacak olan tüm deniz dostlarının pruvaları neta, rüzgarları kolayına olsun.

DENİZLERDE DE ANILDILAR

"Değerli deniz dostları, yazımı önemli bir notla tamamlamak istiyorum. 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilmek istenen ve çok şükür başarısız olan kanlı darbe girişimi sırasında yaşamlarını yitiren kahraman şehitlerimizi dün yurt genelinde saygıyla andık. Denizlerimizde de aynı vefa sergilendi.
Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Marmara'daki birçok teknede minnetle hatırladığımız bütün gazilerimiz için ay yıldızlı bayrağımıza selamlar duruldu."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.