• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

'Nesilden nesile aktarılan hikayeleri ölümsüzleştireceğiz'

Nesilden nesile aktarılan hikayeleri ölümsüzleştireceğiz

2.9.2017 18:09 , Güncelleme Tarihi: 2.9.2017 18:09

Oyuncu Yiğit Dören: Bugüne kadar Muğla’da çok dizi ve sinema filmi çekildi. Fakat bunlar yaşanmış Muğla hikayeleri değildi. Muğla’da gerçekten her biri ayrı bir film konusu olabilecek hikayeler var. Nesilden nesile anlatılan bu hikayeleri ölümsüzleştirmek istedik” diye konuştu

ADEM ÜLKER

Muğlalı ünlü oyuncu Gülnihal Demir'in kendisi gibi oyuncu olan oğlu Yiğit Dören, yaşanmış Muğla hikayelerini beyazperdeye taşıyacak.
Senaryosu büyük ölçüde tamamlanan filmde gerçek Muğla şivesi kullanılacak. Yönetmeni, oyuncuları ve set ekibi başta olmak üzere Muğlalılar yer alacak. Filmde, Muğla şivesini bilmeyenler için altyazı değil "üst yazıya" yer verilecek.
Dören, projeyle ilgili ayrıntıları Yeni Asır'a anlattı...

- Proje nasıl ortaya çıktı?

Bugüne kadar Muğla'da çok dizi ve sinema filmi çekildi. Fakat yaşanmış Muğla hikayeleri senaryolaştırılıp filme çekilmedi.
Biz bunu yapmaya karar verdik çünkü Muğla'da gerçekten her biri ayrı bir film konusu olabilecek hikayeler var. Bu hikayelerdeki kahramanlardan bazıları hala hayatta.
Nesilden nesile anlatılan bu hikayeleri ölümsüzleştirmek istedik.

- Siz mi yöneteceksiniz?

Evet. Bugüne kadar 20'den fazla sinema filmi ve dizide rol aldım ama, bu benim ilk yönetmenlik ve senaryo yazarlığı deneyimim olacak. Filmi de zaten Muğlalılarla çekeceğiz. Muğla halkının yanı sıra Muğlalı olup İstanbul'da yaşayan sanatçılarla da görüşmelerimiz sürüyor. Yeşim Salkım, Keremcem, Tolga Çandar, Hilmi Cem ilk başta aklıma gelenler.
Bunların yanı sıra ailesi Muğla doğumlu olan Yunan asıllı dünyaca ünlü Fransız top model Anna Mouglas'a da ulaşmaya çalışıyoruz.

2 BİN 170 KELİME

Muğla'da çok film ve dizi çekiliyor, onlardan farkı ne olacak?

Birincisi, burada çekilen dizi ve filmlerin birçoğunda gerçek Muğla şivesi kullanılmadı.
Biz hem gerçek şive ile çekeceğiz hem de bu şiveyi altyazı yerine üstyazıyla perdeye yansıtacağız.
Bugüne kadar hep altyazılı film gördük. Türk sineması ilk kez üstyazılı film izleyecek ve film sesli çekilecek.

- Yeterince bilinmiyor mu Muğla şivesi?

- Türk Dil Kurumu'ndan (TDK) etimilojistlerden aldığımız bilgiye göre, Muğla'dan TDK'ya dahil olan kelime sayısı 2 bin 170. İstanbul'dan ise sadece 400. Bu oran göz önüne alındığında Muğla'nın zenginliği daha iyi anlaşılacaktır. Muğla şivesinde aynı kelimeden en az 3 farklı anlam çıkabiliyor.

- Destek olacak mı Muğla size?

Herkesin desteğini bekliyoruz.
Geçtiğimiz günlerde Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş'la görüştüm. Kendisi tam destek sözü verdi. Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer belediyeler ve ilimizin önemli firmalarının da destek olacağına inanıyoruz. Çünkü bu film, yüzde 100 Muğla filmi olacak. Muğla'yı bütün Türkiye gerçek anlamda tanıyacak.

- Bir de cast ajansı kurdunuz...

- Dediğim gibi, film ve dizilerde rol alan onlarca Muğlalı var. Bir de rol almaya meraklı olanlar var. Dışarıdan gelen ajanslar insanlardan kayıt parası alıyor, ortadan kayboluyor. Tabi ortada rol falan da yok. Bazı ajanslar bunu dolandırıcılık boyutuna taşıdı. Parayla oyuncu olunsa oyuncudan geçilmezdi.
Biz bunun önüne geçmek için ajans kurduk.
Oyunculuk eğitimle olur, biz bunu da sağlıyoruz. Ajansa sadece Muğlalılar değil, çok ünlü isimler de kayıtlı.

SET EKİBİ, OYUNCU, YÖNETMEN MUĞLA'DA HEPSİ VAR

- Oyuncular dışında set ekibi de mi Muğlalı olacak?

Evet. Muğla'da potansiyel var. Film çekerek vizyona sokan yapımcılar, yönetmenler, set ekibi var Muğla'da.
Benim bildiğim yine Muğla'da yaşayan ve filmlerde sürekli oynayan 30'dan fazla oyuncu var. Bunların yanı sıra Muğla'ya yerleşen tanınmış oyuncular, yönetmenler de var. Muğla zaten doğal plato. Film konusunda yeterince insan da olduğuna göre her şey tamam demektir.

'Nesilden nesile aktarılan hikayeleri ölümsüzleştireceğiz' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN