İş dünyasının stresle imtihanı

Giriş Tarihi:10.09.2017, 00:16 Güncelleme Tarihi:10.09.2017, 00:16
Ekonomiye yön veriyorlar, binlerce kişiye istihdam sağlıyorlar. Her gün koşuşturmaca her gün stres ve yetişme telaşı.. Kendilerine ayırdıkları zamanda ise genellikle huzuru ve dinginliği seçiyorlar. Bu ya deniz oluyor ya mutfak... Bazen de hız pistleri..

Dışarıdan her şey güzel görünüyor. Şirketler, lüks arabalar, büyük rakamlar... Ancak gerçekten her şey göründüğü gibi mi? O dev rakamlara hükmeden kişiler bunun stresini de yaşıyorlar mı? Ya da bu stresle nasıl başa çıkıyorlar. İşte İzmir iş dünyasının önde gelen isimlerinden yaşadıkları yoğun anların dışında kalan ve iş hayatının stresini atma yöntemlerini anlattıkları kısa söyleşiler.

Deniz ve yelken tutkusu

70 bin üyeli İzmir Ticaret Odası'nın Başkanı Ekrem Demirtaş yılladır hem oda için hem de İzmir için gece gündüz demeden çalışıyor. Projeler üretiyor. Tüm Türkiye'yi, dünyayı dolaşarak İzmir'i anlatıyor.
İzmir'de bir ticaret erbabının işi ters gitse müdale ediyor. Tüm hayatını adadığı bu işlerin dışında Demirtaş, deniz ve yelken tutkusuyla bu ağır yükün stresini atmaya çalışıyor. Denizin kendisine mücadele etmeyi öğrettiğini kaydeden Demirtaş denize olan tutkusunu şöyle anlattı: "Denizden korkmayan denize açılmamalı. Hayat hep mücadele. Sakin bir havada giderken, bir anda fırtınayla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan fırtınaya karşı nasıl hareket edeceğini bilebilmek. Deniz beni hem rahatlatıyor hem de bana çok şey öğretiyor."

Uzakdoğu yemekleri ve dostlarla seyahat

Türk tarımının gelişmesi konusunda attığı adımlar ve bu yolda bir kadın olarak mücadele etmek başlı başına bir büyük mücadele örneği. Birçok kolda kadının mücadelesinde onu yanında yer almak gibi farklı bir yolda da ilerleyen Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli artık kendine daha çok zaman ayırdığını belirterek kendini şu sözlerle ifade etti: "Türkiye'de iş yapmak, olağanüstü koşullar nedeniyle ekstra bir motivasyon ve enerji gerektiriyor.
Zihinsel ve bedensel olarak dingin kalmayı sağlamak çok önemli. Ben özellikle birkaç yıl önce geçirdiğim rahatsızlıktan sonra hayatımdaki fazlalıkları atarak ve negatif ortamlardan uzak durarak stresi azaltma çabasına girdim. İşimi ve sevdiğim şeyleri iç içe yaşamaya daha fazla özen göstermeye başladım. Uzakdoğu mutfağı ile ilgili enerji harcayarak, dizi ve film izlememi sağlayacak dingin zamanlar yaratarak ve dostlarımla seyahat ederek kendimi yenilemeye gayret ediyorum."

Yüksek hız ve ailem

Müstakil Sanayici ve İş Adamaları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü iş yaşamının ağır koşullarında özellike motor sporlarına olan tutkusu ve ailesiyle aşmaya çalıştığını belirtti.
Ülkü, "Hız tutkumu trafikte değil pistlerde kontrollü bir şekilde atıyorum. Bunu resmi yarışlarda aldığım derecelerle taçlandırıyorum.
Bu bana iş yanamında daha verimli olmamı sağlıyor. Ayrıca pistlerde verdiğim mücadele iş yaşamı içinde bir antreman oluyor. Ayrıca ailemle geçirdiğim zamanı arttırrak iş yaşamında onlardan ayrı geçirdiğim zamanı telafi ederek stresi azaltmaya çalışıyorum" diye konuştu.

Çalışarak dinleniyor

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar yaklaşık 5 bin üyeli odanın başkanlığı ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcılığını da yürütüyor. 3 fabrikada el aletleri üretimi yapan Yorgancılar, yaklaşık binlerce kişiye de istihdam sağlıyor.
Tüm bu yüklerin ağırlığını yine çalışarak aştığını belirten Yorgancılar, "Ben stresi yine çalışarak aşıyorum. Bir konuda sıkıntı yaşadığım zaman başka bir konu üzerinde yoğunlaşıyorum.
Bu beni rahatlatıyor ve çözüme daha rahat ulaşıyorum" diye konuştu.

Tavla, türkü, bowling

İzmir'de dev inşaat yatırımları dendiğinde akla gelen Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak nasıl stres attığını şu sözlerle anlattı: "Zor bir iş yapıyoruz. Bir işçimizin burnu kanasa bizim için önemli. Binlerce çalışanımız, iş ilişkilerimiz, yeni yatırımlarımız derken kendimize zor zaman ayırıyoruz.
Ancak türkü benim için önemli bir zevk. Türkü söylemeyi ve dinlemeyi çok seviyorum. Ayrıca tavla ve bowling de sıkıntılı dönemlerde beni rahatlatıyor."

Motor sporları ve mutfak

Dünyanın dört bir yanına üretim gerçekleştiren Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı "En büyük stres kaynağı geniş resme bakmamak ve detaylarda kaybolmaktır. Sıkıntılı süreçlerde geniş resme bakarak makro düşünmeye çalışıyorum. Ayrıca motor sporları ve mutfak, benim iş dışında hem ailemle geçirdiğim zaman açısından iş hayatının stresini attığım en önemli mekanlar" dedi.

Deniz ve toprak

Dünyanın dört bir yanından firmaların bir arada üretim yaptığı her birinin ayrı bir dil ve kültürle hizmet verdiği Ege Serbest Bölgesi'nin işleticisi ESBAŞ'ın Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler şunları söyledi: "Yıllık 4 milyar dolar ihracat gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 20 bin kişi bölgede çalışıyor. İşten arta kalan zamanlarda özellikle deniz benim için önemli bir tutku. Ama denizin dilinden anlamak gerekiyor. Bir de toprak tutkum var.
Bahçede saatlerce geçirebilirim."

Yüzme tutkusu

İhracatçının dostu. İhracatçılar zor zamanda onun kapısını çalıyor. Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım "45 yaşında yüzme öğrendim. Açık deniz yüzücüsü oldum.
Masterlerda derecelerim var. Yüzmek bir nebzede olsa beni daha verimli çalışma adına motive ediyor. Son olarak Urla'da gerçekleşen yarışlarda üçüncülüğüm var" dedi.

KADİR KEMALOĞLU

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.