• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Türkiye’deki kızlara ilham olacaklar

Türkiye’deki kızlara ilham olacaklar

13.11.2017, 17:14

Türkiye’deki kız çocuklarına başarıları ile ilham vermeleri için seçilen 6 Türk kızından biri de Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Piyano Bölümü öğrencisi Nehir Özzengin oldu. Burslu okuyan Nehir’in 4 uluslararası piyano yarışmasında derecesi var

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye'deki kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmeyip eğitimlerine devam edebilmeleri ve destek olunduğu takdirde her şeyi başarabileceklerine olan inançlarını artırmak amacı ile bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında kamu spotu hazırladı.

BAKANLIK KAMU SPOTU HAZIRLADI

Kamu spotunda spor, bilim, fizik, matematik, güzel sanatlar gibi farklı alanlarda uluslararası başarılar kazanmış 6 kız çocuğuna yer verildi. Film tüm yayın organlarında 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nden itibaren süresiz olarak yayınlanmaya başladı. Bakanlık tarafından bu anlamlı projede yer alması için seçilen TAKEV İlköğretim Okulları 7'inci sınıf öğrencisi Nehir Özzengin, anne ve babasının büyük desteği ile 4.5 yaşında piyano eğitimi almak için ilk adımı attığını anlattı.
5 yıl önce burslu olarak kazandığı Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müzik Akademisi'nde klasik piyano eğitimi almaya başlayan Nehir, Uluslararası Mozart Academy Piyano Yarışması'nda 2'incilik ve 3'üncülük; Belçika'da düzenlenen Uluslararası Cesar Frank Piyano Yarışması'nda 2'incilik ve son olarak 26 ülkeden 80 yarışmacının katıldığı Uluslararası Ischia Piyano Yarışması'nda 2'incilik ödüllerinin sahibi oldu.
Türkiye'deki tüm kız çocuklarının okuyabilmelerini can-ı yürekten istediğini dile getiren başarılı piyanist Özzengin, "Ülkemi çok seviyorum. Uzun yıllardır müzik alanında ilerlemek, başarılı olmak ve ülkemin göğsünü kabartan uluslararası başarılar elde edebilmek için büyük bir gayret sarf ediyorum.
Kız çocukları için böyle güzel bir sosyal sorumluluk projesinde yer almak beni hem çok mutlu etti hem de çok fazla gururlandırdı.
Umarım bu proje ile birlikte kız çocuklarına umut olup eğitimlerine devam etmeleri için gereken cesareti verebiliriz. Ben anne ve babası tarafından desteklenen her çocuğun mutlaka her alanda çok başarılı olacağına sonsuz inanıyorum. Umarım ülkemdeki tüm çocuklar okuyabilir ve eğitim hayatlarını tamamlayabilirler. Bundan sonra da ülkemdeki kız çocuklarına örnek olabilmek için var gücümle çalışmaya devam edeceğim" dedi.

DİĞER BAŞARILI İSİMLER KİM?

Kamu spotunda yer alan başarılı diğer kızlar ise: Avrupa ve dünya şampiyonu jimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı, Dünya Aritmetik Olimpiyatları Zihinsel Karekök kategorisi birincisi Açelya Özçelik, Dünya Okullar arası Satranç Şampiyonası üçüncüsü Elif Keskin, Genius Olimpiyatları Fizik Kategorisi dünya ikincisi Deniz Gülbaharlı, 2017 YGS'de 4 puan türünde Türkiye birincisi olan Zeynep Ahsen Kaya.

Türkiye’deki kızlara ilham olacaklar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN