• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

, detay değil imajın belirleyicisidir

Makyaj, detay değil imajın belirleyicisidir

27.01.2018, 21:01

Çalışanlarına bakarak o kurum hakkında iyi veya kötü ne düşünürsünüz? İşte buradan yola çıktım. Bu hafta makyajın iş hayatında neden önemli olduğunu yazdım

Merhaba, herkese iyi pazarlar dilerim. Bu haftaki yazım sanırım birçok kişinin ilgisini çekecek. Ve belki de hiç akıllara gelmemiş bir konuyla ilgili kişilerin zihninde soru işareti uyandıracak. Birçoğumuz iş hayatındayız. Çalıştığımız kurumun, müşterisi olduğumuz kurumların çalışanlarını düşünün, gözlemleyin. Kurum imajını iyi ve kötü gösteren detayları düşünün. Sizi neler rahatsız eder ya da neler dikkatinizi çeker. Çalışanlarına bakarak o kurum hakkında iyi veya kötü ne düşünürsünüz? İşte buradan yola çıktım. Makyajın iş hayatında neden önemli olduğunu yazmak istiyorum. Gerekirse bir kere ve bir kere daha yazabilirim. Çünkü çok önemli...

Yanlış makyaj kurumun imajını nasıl etkiler?

Kurum içinde, hemcinslerine veya karşı cinse 'çekici ' görünmek maksatlı kendince yapılan yanlış ve hatta komik makyajlar sebebiyle kurumsal bir firmanın çalışan profili, marka imajına zarar verebilir.

Ortam, çalışanlar için rahatsız edici olabilir. (dedikodu malzemesi çıkabilir) olumsuz yorumlara maruz bırakabilir.

Dışarıdan gelen misafir veya müşteriler için kurum imajında kötü/ garip reklam yapılmış olabilir.

Evde bazen zaman yetmediği için ofis masalarında ya da tuvalette makyajlarını yapıyorlar. Örneğin, saat 8'de mesai başladıysa, yarım saati makyaj yaparak geçiyor. Böylece vakit ve para kaybı çok yüksek!

Yanlış makyaj, kötü bir kurumsal imajdır!

Doğru ve iyi makyaj kurumsallığın altın anahtarı

Gerek müşteriye, gerek personelin bizzat kendisine ve çalışma arkadaşlarına yansıyan bu imaj, motivasyon ve verimliliği beraberinde getireceği gibi mutlu bir çalışma ortamı sağlar.

Çalışanın görsel imajı iyi olursa motivasyonu yükselir ve işine daha verimli olur. Özgüveni yükselir. Başarılı işlere imza atar.

Yapılan akademik bir araştırmada görülmüştür ki işe başlayan bakımlı, doğru makyaj yapan bir kadın yönetici, diğer çalışan kadınlar üzerinde etkili olmuş ve altı ay sonra tüm çalışanlar bakımlı ve iyi makyajlı işe gelmişlerdir. Bu etkinin erkekler üzerinde ise bir yıla kadar uzadığı görülmüştür.
Motivasyonu artırdığı biliniyor

Kurumun imaj çalışması önceden makyaj uzmanı tarafından yapılır. Uygulamalı olarak anlatılır.

- Kısa zamanda, minik dokunuşlarla, harikalar yaratılır!

- Makyaj malzemelerini doğru teknikle kullanılması anlatılır.

- 7 dakikada nasıl canlı ve hafif makyaj yapılır anlatılır.

- Makyaj eğitimi eğlencelidir aynı zamanda. Motivasyonu artırır, katılanları mutlu eder.

- Müşteriyle görüşme yapan ve bazı önemli pozisyonda çalışanlar ise mutlaka birebir eğitim almalıdır.

Makyaj, detay değil imajın belirleyicisidir haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN