• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aşk kalbi güçlendiriyor

Aşk kalbi güçlendiriyor

13.02.2018, 16:12

Prof. Dr. mutlu yaşanan bir aşkın kişilerin kalp sağlığına olumlu katkıda bulunduğunu, mutsuz, platonik bir aşkınsa kalbi olumsuz etkilediğini söyledi

Dokuz Eylül Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özalp Karabay, aşkın ruh sağlığına iyi geldiğini ve fiziksel anlamda da kişiye sağlık açısından önemli faydalar sağladığını söyledi. Karşılıklı ve iyi yaşanan aşkın, vücutta endorfin denilen mutluluk hormonu salınımını artırarak kan dolaşımını hızlandırdığına ve güçlendirdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Özalp Karabay, "Salgılanan maddeler, koroner damarları genişleterek kalbe daha fazla kan pompalanmasına olanak yaratarak kalp krizi riskini ve felce neden olan pıhtı oluşumunu en aza indiriyor.

KALBİNİ SEVEN AŞIK OLSUN

Ülkemizde, kalp damar hastalıklarına bağlı ölümler ne yazık ki hala ilk sıralardaki yerini açık farkla korumaktadır. Yaşam koşullarının giderek ağır ve yıpratıcı olmasının yanında aşırı rekabetçi, çıkarcı, maddeci ve sevgisiz toplum modeli de bu olumsuzluğa ciddi derecede katkıda bulunmaktadır.
Bir çeşit stres olan aşk; tüm vücudu etkileyerek insanın kalbinde heyecan, midesinde ise kelebek hareketleri oluşturan pozitif bir stres ile sağlığımıza olumlu yönde katkıda bulunmaktadır" dedi. Kalp damar hastalarının; ilaç tedavisinin yanı sıra yaşam tarzı konusunda da değişiklikler yapmak zorunda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özalp Karabay, "Kalp damar hastalıklarının oluşumuna ciddi katkıda bulunan sigara, diyabet, obezite, hareketsizlik, kan yağları yüksekliği, tansiyon yüksekliği gibi risk faktörlerini azaltmanın yanında; pozitif davranış ve düşünce modeli, aşkı yaşama, sevme ve sevilme de kalbimize çok iyi gelmektedir. Önemli bir detay olarak; aşk yaşanmaya başlandığında kişiler, aşık olunan kişiye daha iyi görünmek için kendilerine her yönden iyi bakarlar ve daha sağlıklı görünüme kavuşurlar. Kilo almamak için yağlı, şekerli, unlu gıdalardan uzak duran aşıklar, spor yaparak formda kalmaya çalışırlar. Birine aşık olduğumuzda kalp daha hızlı atıyor, daha hızlı nefes alıp veriliyor ve vücutta daha fazla kan pompalanıyor. Böylece beyin ve diğer organlar da daha rahat, daha verimli çalışıyor. Dolayısıyla aşk insanı gençleştiriyor" dedi.

EVLİLİK, AŞKI ÖLDÜRMEZ AKSİNE ÖMRÜ UZATIR

Aşkın; birliktelik yaşayan insanlarda müthiş bir enerji yarattığını vurgulayan Prof. Dr. Özalp Karabay, "Bu enerji sayesinde birliktelik büyük bir haz, keyif ve sonsuz mutluluk verir.
Aşkın bu enerjisi partnerlerde biterse ve aşk beslenmezse, evliliğin tükenmesi sonucu kaçınılmaz olur. Evliliğin aşkı öldürmez, ancak aşkın enerjisi kaybolduğu için evlilik insanlara zor gelmektedi." dedi. Evliliğin birçok bedelin ödenmesi gereken bir yapı olduğunu, sorumluluklar nedeniyle insanı zorlamaya başladığını vurguladı.

Aşkla yapılan ve devam eden evliliklerde ise insan ömrü uzamaktadır. Bu oran kadın ve erkekte değişiklik göstermekte olup yapılan çalışmalarda evliliğin erkeklerin ömrüne 7 yıl kadınların ömrüne ise 2 yıl katkıda bulunmaktadır.
Ayrıca evli çiftlerde kalp krizi ve kalp krizinden ölüm ihtimalide azalmaktadır. Tam tersi durumlarda sevilen kişinin kaybı yada ayrılık durumlarında, kırık kalp sendromu olarak bilinen bu tabloda kalp krizi riski ve kalp hastalıklarına bağlı ölümde artış görülmektedir.

HER YAŞTA AYNI TEPKİ

Aşkın yaşa bakmadığını da vurgulayan Prof. Dr. Karabay, "Yaş almış bir insan da aşık olduğunda aynı reaksiyonları gösteriyor ve daha yavaş çalışan, daha az kan pompalayan kalp daha hızlı kan pompalamaya başlıyor.
Dolayısıyla bu kalp ve beyin arasındaki mucizevi etkileşim insanın daha sağlıklı yaşaması için enerji oluşturuyor. Vücudun kendi ürettiği hormonların artışı ile bir şekilde kalp daha verimli çalışıyor, tüm vücut bir değişim yaşıyor. Birtakım biyolojik ve kimyasal sırları olan aşk, hasta olunduğunda bile aşıkların daha hızlı iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Bağışıklık sistemi de aşık olma durumunda daha güçlü olmaktadır" dedi.

DEPRESİF KİŞİLER DAHA ÇOK KALP KRİZİ GEÇİRİYOR

Aşkı hakkıyla yaşamayanların daha depresif olduklarını söyleyen Prof. Dr. Karabay, "Depresif kişilerin kalp krizi geçirme riskleri depresif olmayanlara göre 4 kat daha artmaktadır. Aynı zamanda acı veren, karşılıksız aşk ve dozunu aşan aşk heyecanı ise vücut adrenalin seviyesini normalden fazla yükselterek kalbe zarar vermekte, kişinin sosyal yaşantısına da ciddi darbe vurmaktadır. Vücudun çalışma sistemi üzerinde çok önemli etki yaratan duygularımız; olumsuz ve güçlü olduklarında kontrolsüz ve fazla miktarda adrenalin salgılanmasına yol açarak kalp üzerine yoğun bir şekilde baskı oluşturmaktadır. Bunların sonucu olarak da, kişinin takvim yaşından fiziki olarak sekiz yıl daha yaşlı olmasına yol açabilmektedir" dedi.

PLATONİK AŞKIN ZARARI YOK

Platonik aşkın kişinin kendi dünyasında kurguladığı ve yaşadığı tek taraflı aşk olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özalp Karabay, "Kişi için ayrıcalıklı, bireysel, sürdürülebilir olmayan bir mutluluktur. Sevgiliye kavuşma olmadığından bir yanlışlık yapma riski hayal kırıklığı yaşanmaz.

KIRIK KALP SENDROMU

Kırık kalp sendromu hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Özalp Karabay, "Sevdiğini kaybetme, yoğun stres, üzüntü gibi durumların ardından adrenalin miktarının artması, yoğun bir şekilde kalbe stres yükünün binmesine bağlı kalbin zorlanması ve buna bağlı göğüs ağrısı, nefes darlığı, kol ağrısı, terleme gibi kalp krizi bulguları göstermektedir. Sıklıkla kadınlarda görülen kırık kalp sendromu; kalp damar hastalıkları olmamasına rağmen içinde bulunulan stres yükü nedeniyle kalbe binen travmatik yükün artmasıyla kalp krizine benzer klinik oluşturmaktadır. Rapor edilen hastaların yüzde 90'ı kadın olup büyük çoğunluğu da menopoz sonrası bayanlar oluşturmaktadır" dedi.

Aşk kalbi güçlendiriyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN