• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Otel değil ‘ev’ patron değil ‘baba

Otel değil ‘ev’ patron değil ‘baba

17.03.2018, 23:38 Güncelleme Tarihi: 18.03.2018,00:51

Bu otelde zaman diye bir şey yok, sadece anılar ve hikayeler var

Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda 112 yıldır kapısını hiç kapatmamış olan Yeni Şükran Oteli, en az 50-60 yıllık eşyaları, rengarenk odaları ve gülümseyen insanlarıyla karşılıyor sizi. Otelin işletmecisi İlyas Çamtaş, tam 36 yıldır burada. 1982 yılında işletmesini devraldığı otelde bir patrondan çok baba gibi görüyor onu, otel sakinleri. Siz eşyaların eski olmasına bakmayın. Burada en önemli şey temizlik, her gün A'dan Z'ye temizleniyor odalar...

BAYRAĞI DEVRALDI

Otelin en eski sakini Fuat Kul'un rekorunu geçen olmamış şimdiye dek. Tam 30 yıl kalmış burada ve yakın bir zamanda hayata veda etmiş 'Fuat Baba'. Şimdi onun bayrağını Adnan Ercan teslim almış. O da Yeni Şükran Oteli'nin 25 yıllık sakini.

SEVGİ VE SAYGI İLE

Onlar kadar eski olmasa da uzun yıllardır burada kalanlar var. Herkes birbirini iyi tanıyor. Kimse kimseyi incitmiyor, kimse kimsenin özel alanına girmiyor. Saygı ve sevgi ile yürüyor işler burada.

HERKES BURADA BİR ŞEY ARIYOR

Otelin 14 yıllık tek çalışanı ise Emine Hanım (Şengül)... İşini ve buradaki insanları çok sevdiğini söyleyen Emine Hanım, "Buraya sırf merak edip Antalya'dan bir geceliğine gelenler bile oldu. Kitap, senaryo, şiir yazmak için burayı seçenler var. İnsanlar burada sanki, yıllardır bulamadıkları bir şeyi arıyorlar. Bulanlar kalıyor, bulamayanlar gidiyor. Ben de rahat etmeleri için her şeyi yapıyorum" diyor.

YILDIZSIZ AMA HUZURLU OTEL

75 yaşındaki Ayten Hanım (soyadını vermek istemedi), 5 yıldır Yeni Şükran misafiri. Boşandıktan sonra tek başına kalan Ayten hanım, uzun süre sokaklarda yaşamak zorunda kalmış. Ona 'Baba' dedikleri İlyas Çamtaş sahip çıkmış. Ücret almıyor ondan. 'İstediğin kadar kal' demiş. O da "Buralarda oyalanıyorum işte" diyor. Hayatında hiç okula gitmediğini söyleyen Ayten hanım, unutkanlıktan yakınıyor. "Seninle şimdi tanıştım ya. 2 dakika sonra tanımayabilirim. Unutuyorum" diyor. "Burayı nasıl tanımlarsın" diye sorduğumda, "Bu otelin hiç yıldızı yok ama bolca huzur ve güven var" diyor.

KARIMLA ARAM BİRAZ LİMONİ!

Hamdi Amca (Önal) 1 yıldır burada kalıyor. Aslen Antalyalı olan Hamdi Amca, en son 50 yıl önce geldiği otele, yine gelmiş.
Neden mi? "Biraz kafa dinledikten sonra Antalya'ya, çocuklarımın yanına döneceğim. Eşimle aram biraz limoni de ondan buraya geldim" diyor. 50 yıl önce gördüğü eşyaların aynen durduğunu söylüyor ve ekliyor: Patronumuz bizimle çok ilgileniyor. O bir işletmeci değil, aileden biri.
Bu huzuru başka yerde bulamıyorum.

HACER ÖNOĞLU ÜLGER

Otel değil ‘ev’ patron değil ‘baba haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN