• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çikolatanın tasarımla buluşması

Çikolatanın tasarımla buluşması

01.04.2018, 19:42

Bu hafta konu tam benlik. Çikolata ve süsleme... Çikolata vazgeçemediğim, süsleme ve sunum ise çok önem verdiğim bir şeydir. Kardeşimin nişan çikolatalarını, nikah şekerlerini, kendi kızlarımın doğumunda dağıttığım şekerleri hep kendim süsleyip ikram ettim. Bu hafta da Betül hanım ile onun özel konseptleri dahilinde çalıştık. Dostlara, sevgililere, iş görüşmelerine, bebekler ve sevdiklerinize özel çikolatalar hazırlıyor Betül hanım... Elimden geldiğince ben de onunla birlikte amatörce gönül verdiğim bu işe profesyonel bir yaklaşımla dahil oldum.

HURMA VE BADEM EZMESİ

Betül hanımın eşi Mustafa bey (yani Mister Bitter) bu minik butiğin fikir babası. Kendi çikolata bilgisi ile Betül hanımın süsleme becerisi ve zevkini birleştirmek istemiş. Butikte, İsviçre çikolatalarının yanı sıra Mustafa beyin yaptığı portakallı ve hurmalı çikolatalar da bulunuyor. Hurmalı çikolata sadece onlara özel. İsmi de dükkanın ismi ile aynı. Mister Bitter... Badem ezmesi ile doldurulmuş hurma bitter çikolata ile kaplanmış.
Gerçekten efsane. Logodaki M ve B harfleri hem 'Mister Bitter' hem de Mustafa ve Betül anlamına geliyor.

MUTLU EDEN HEDİYELER

Bu butiğin çikolatalar haricindeki en önemli özelliği ise Betül hanımın tasarladığı hediyelik çikolatalar. Kişiye özel süslemeler ve tasarımlarla çikolatayı hediyelik hale getiriyor Betül Göktebin. Çikolatanın sağlığa olan faydaları ve seretonin hormonunu harekete geçirdiği düşünülürse hem de çok mutlu eden bir hediye... "Mutsuz kadın yoktur, az çikolata yiyen kadın vardır" diyor Betül Göktebin. Yaşadığımız tatlı krizlerini ve mutlu sonu hatırladığımızda haksız da sayılmaz hani.

"BENİM DOSTUM MÜ CEVHER"

Dostluk ne kadar önemlidir. Hele günümüzde; bulunması zor, bulununca da yitirmemek için çabası çok. İşte mücevher değerinde tüm dostluklara içimizden geçtiği gibi tüm zerafetimizle eşlik etmeyi çok seviyoruz ve bu yüzden çikolatayı mücevher ile bütünledik. En değerli dostlarınıza "Benim dostum mücevher" kutusunu hazırladık.

MISTER BITTER KUTULARI

"Sizi seviyorum "

Yüreğinde sevgi barındıran herkese, her şeye sevgi ile bakabilen güzel insanlara... Sevgiyi çikolata ile taçlandırdık ve sizi çok seviyorum demenin başka bir yolunu bulduk ve "Sizi seviyorum" kutusunu hazırladık.

"Üst seviye resmiyet "

Tüm çikolatalarımız özeldir. Ancak öyle bir tanesi var ki, değerini yüzde 70 bitter çikolata ile sakladığımız "hurma ve badem ezmesi.." Deri kutunun içine girip "Üst seviye resmiyet" kutumuz oluverdi. Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım hadi şu işi halledelim...

"Narin sevgiliye "

Orkide; narin, cazip güzellikte, egzotik görünüşlü çiçekleri ile en kıymetli çiçeklerin başında gelir. Bu yönü ile orkide, insanın her zaman aradığı en değerli duygu olan aşk gibidir. Açması için sabırla beklenen, bakmaya bile kıyılamayan bir değerdir. Bu değeri bulmuş tüm özel insanlara çikolata ve orkide birlikteliği ile "Narin sevgiliye" kutusunu hazırladık.

BİTTER ÇİKOLATA VE 10 FAYDASI

Felç riskini azaltır:

İsveç'te 2000'den fazla kadın üzerinde yapılan araştırmalarda, bir hafta boyunca en az kırk beş gram bitter çikolata tüketen kadınların daha az felç olma riski taşıdığı belirlendi. Bu riskin, en az yüzde 20 oranında düştüğü görüldü.

Kalbinizi güçlendirmeye yardımcıdır:

Düzenli olarak bitter çikolata yemek, kandaki 'kötü' kolesterolün ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. Böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır.

Tok hissetmenizi sağlar:

Çikolata bol miktarda lif içerir. Böylece doygunluk hissi verir ve böylece kilo almanıza sebep olabilecek diğer yiyecekleri tüketme isteğinizi bastırır.

Diyabete karşı savaşabilir:

Henüz tam olarak kanıtlanmış olmasa da (çalışmalar halen sürmektedir), sık sık çikolata tüketmenin, diyabete karşı savaşabileceği düşünülmektedir.
Bunun sebebi, çikolatanın insülin duyarlılığını arttırmasıdır.

Cilt dostudur:

Çikolata, flavonoid bakımından zengin bir yiyecektir. Flavonoidler, cildi UV ışınlarından koruyabilme özelliğine sahip antioksidanlardır. Ancak unutmayın; çikolata yemeniz, güneş kremi kullanmanız gerekmediği anlamına gelmiyor.

Öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur:

Çikolatanın içerisinde, teobromin adlı bir madde bulunur. Bu madde, beynin öksürüğe sebep olan onuncu kafa siniri üzerinde etkilidir.

Ruh halinizi düzeltmeye yardımcıdır: Moraliniz bozuk olduğunda, kendinizi kötü hissettiğinizde veya stresli olduğunuzda, büyük bir çikolata yemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Bu yüzden, her zaman yanınızda biraz çikolata bulundurmak iyi bir fikirdir.

Kan dolaşımını artırır:

Çikolata, kanın pıhtılaşmasını önler. Kan dolaşımını artırmak için birebirdir ve aspirinle hemen hemen aynı etkiye sahiptir.

Görme duyunuzu iyileştirir:

Özellikle de beyne giden kan dolaşımını hızlandıran çikolatanın; retinaya giden kan akışını arttırdığı için, görme duyusunu iyileştirmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Zekayı geliştirir: Yapılan bazı araştırmalara göre; beyne giden kan miktarının artması, daha dikkatli ve uyanık olunmasını sağlıyor, böylece öğrenme kolaylaşıyor.

Unutmayın, bahsedilen özelliklere sahip olan çikolata çeşidi, bol miktarda flavonoid içeren bitter çikolatadır. En çok flavonoid içeren çikolata ise, en az yüzde 70 kakao oranına sahip çikolatalardır.

BURCU ILGIN

Çikolatanın tasarımla buluşması haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN