• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Enginarla siyes festivalde buluştu

Enginarla siyes festivalde buluştu

28.04.2018, 22:55

Ekmeğe fısıldayan kadın Mine Ataman Enginar Festivali için Urla'ya geldi. Ataman, siyes bulgurlu enginar adlı pilavla lezzet severlerden tam not aldı.
Ataman; "Milattan Önce 10 yılında bir kadın bir avuç buğdayı toprakla buluşturdu ve insanoğlunun dünyada kök salmasını sağladı. Efsaneye göre Zeus bir kıza aşık olur. Güzeller güzeli kız, ailesini özler ve gider. Buna çok kızan Zeus onu bir bitkiye dönüştürür toprağa bağlar. O gün bugündür toprakta enginar ve siyes buğdayı koyun koyuna yatar" dedi. Ataman yaptığı pilavla Kastamonu'nun mucizevi buğdayından yapılmış siyes bulguru, uryan eriği, taş köprü sarımsağı ve Kastamonu pastırması ile bir pilav hazırladı.

SOFRA HİKAYELERİ

Coğrafi işaretli ürünlerin önemine değinen postmodern fırıncı Ataman, Anadolu'nun tüm hammaddelerini+ birlikte kullanarak hem lezzet açısından hem de hikayesiyle dünya sofralarıyla buluşturdu. Gastronomi turizmi için sofraların hikayelerinin çok önemli olduğunu ifade eden Ataman, "Lezzetler masallarla damağımızda kalıcı izler bırakır. Anadolulu kadınlar olarak kültürü de geleneklerimizi de sofrada mayalamalıyız" dedi.

KAHRAMAN DURAK

Enginarla siyes festivalde buluştu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN