• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çocukla tatilin püf noktası

Çocukla tatilin püf noktası

08.07.2018, 00:26

Bebeğinizle ilk kez tatile çıkacaksanız hiç çekinmeyin! Daha önce denediyseniz ve zorlandıysanız, ya tatilinizi çocuklarınıza geçirecek şekilde düzenlememişsinizdir ya da beklentinizi çocuksuz tatil yaptığınız zamanlarla bir tutmuşsunuzdur

Çocuklu ailelerin en çok korktuğu şeylerden biridir, çocukla ya da bebekle tatile çıkmak... Eğer ki ilk kez bebeğinizle tatile çıkacaksanız hiç çekinmeyin! Eğer doğru zamanlama ve planlamayı yaparsanız her şey çok daha güzel olacak. Ve tatilden harika anılarla döneceksiniz.

5 YILDIZ GEREKMİYOR

Bir de çocuklu ailelerde genel anlamda yanlış bir inanç vardır. Sanki çocuklarla tatile çıkılınca sadece her şey dahil otellere, tatil köylerine gidilmesi gerekiyor. O büyük komplekslerde çocukları çocuk kulübüne bırakıp günlerce aynı mekanın içine hapsolmuş gibi kalmak, açık büfe yiyecekler içinden seçimler yapmak, gürültülü gösteriler izlemek...
Tüm bunların yapılması gerektiği inancına sahipseniz hemen bu inanç kalıbınızı yıkın.
Çünkü çocukla ya da bebeğinizle tatil yapacağınız zaman bunların hiçbirini yapmanıza gerek yok.

BESLENME BASKISINDAN KAÇININ

Kahvaltı ve yemek masalarında mutlaka ailecek sohbet edin. Birçok çocuğun yeme problemi olması ebeveynleri yemek masasında germektedir, özellikle de annelerin en çok yakındığı şey çocukların yeterince yemek yememesidir.
Siz siz olun bu gerginlikten kaçınmaya çalışın. Çocuklara evde yemek yedirmek bile zorken, tatilde, peynirin tadının bile farklı olduğu yerde, doğru düzgün beslenmeleri için baskıdan uzak durun.

GÖZÜNÜZÜ ÜZERİNDEN AYIRMAYIN

Onların güvenliği için tatil boyunca bir gözünüz hep üzerinde olsun.
Plajda ya da havuz kenarında oynarken suyun çok yakınında olmamasına dikkat edin. Dışarıya çıkmadan en az 15 dakika önce çocuğunuzun vücuduna en az 30 faktörlü güneş koruyucu sürün.
Öğle saatlerinde çocuğunuzun güneşe çıkmamasına özen gösterin. Çocuklar için en ideal saatler sabah 09.00-11.00 ile akşamüzeri 16.00- 19.00 arasıdır. Güneş koruyucuların yanı sıra şapka takmasını ihmal etmeyin.

BİR SİZE BİR ÇOCUĞA UYGUN PLAN

Sürekli gezmeliyiz diye düşünerek çocuğunuzla oradan oraya koşuşturmanıza hiç gerek yok. Saati saatine uymanız gereken planlar yerine daha spontene ve rahat programlara açık olun. Çünkü çocuğunuzla tatil yapmanın en güzel yanı rahat olmaktır.
Günde bir müze veya sanat galerisi ile başlayıp çocukların hoşlanacağı hayvanat bahçesi, havuzlar veya parklara uğrayarak gününüzü bitirebilirsiniz.
Böylece çocuğunuzun da seyahatten zevk alması için onu günlük planlara dahil etmiş olursunuz ve bunun sonucunda da çocuğunuz bir sonraki tatili iple çekecektir.

TELEFON TABLET YOK

Teknolojiden uzak olmalarını sağlayın. Çocuklar için yeni bir yere gitmek, gidilen yeri gözlemlemek, öğrenmek ve merak etmek demek. Tatilde cep telefonu ya da tabletle vakit geçiren çocuklar içlerindeki keşfetme ve öğrenme merakını açığa çıkaramazlar.

YOLCULUK SÜRESİ VE YAŞ UYUMU

Tatil için yola çıkış saati ve eve dönüş saatini iyi ayarlamaya çalışın. Okul çağı çocuklarına nazaran okul öncesi çocuklar oldukça hareketli ve meraklıdır.
Bu yüzden okul öncesi çocuklarını, uzun süren yolculuklarda yönetmek sizleri biraz zorlayabilir. Bu sebeple eğer ki çocuğunuz okul öncesi yaştaysa tavsiyemiz, daha kısa sürecek yolculukları tercih etmenizden yana olacaktır.

EN DOĞRU ZAMANI TERCİH EDİN

Uzmanlar çocuklu tatil için yaz başı ya da yaz sonunun en doğru tercih olacağını söylüyorlar. Bu şekilde belirtmelerinin en temel sebebi yaz ortasında havanın çok sıcak olması ve güneşin çocuklar üzerinde olumsuz etki bırakması. Yaz sonu ve yaz başı havalar daha serin olduğundan dolayı güneş çocuklar üzerinde çok fazla olumsuz etki göstermez.

SAĞLIK KURULUŞU BULUNMALI

Tatilinizi geçireceğiniz konaklama yerinin yakınında bir sağlık kuruluşu ve eczanenin olması tercih edilmeli. Sizler her ne kadar çocuklarınızın düzenli kullandığı ya da tatilde ihtiyaç duyabileceğini düşündüğünüz ilaçları yanınıza alsanız da, tahmin edemeyeceğiniz bir sağlık problemiyle karşılaşabilirsiniz.
Bir eczanenin ve sağlık kuruluşunun yakınında olması yararınıza olacaktır.

EV KONFORUNA YAKIN OLABİLİR

Çocuğunuzun yaşı daha çok küçükse ve özellikle iki yaş altındaysa bebeğinizin düzeninin bozulmaması için apart otelleri, devre mülkleri, günlük kiralık daireleri veya en azından minik de olsa mutfağı olan bir odayı tercih etmeniz size büyük avantajlar sağlayacaktır.Örneğin, bebeğinizin mamasını veya yemesi gereken yiyecekleri kolayca hazırlayabilirsiniz. Ekonomik ve pratik olması da cabası.

Çocukla tatilin püf noktası haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN