• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tırnaklara kalıcı güzellik!

Tırnaklara kalıcı güzellik!

14.07.2018, 17:22

Tırnaklarınız sık sık kırılıyorsa, “Ellerimi ve ayaklarımı hiç beğenmiyorum” diyorsanız ve sürekli oje tazelemeye vaktiniz yoksa, tam size göre

BURCU İLE HAYATA KATIL

İki çocuklu çalışan bir anne olarak bırak tırnaklara bakım yapmayı kuaföre bile 6 ayda bir gidebiliyorum. Ayrıca evde elim hiç sudan çıkmadığı için ojeyi tırnakta tutmak büyük mesele. Koyu renk oje sürdüğünüzde tırnaklar sararıyor. Oje sonrası ortaya çok kötü bir görüntü çıkıyor. Bu nedenle hem kendim için hem de benim gibi her zaman saçıyla, tırnağıyla uğraşmaya vakti olmayan kadınlar için protez tırnak ve kalıcı oje konusunu araştırıp deneyimledim. İki farklı protez tırnak uygulaması var akrilik ve jel. Ben jel olanı tercih ettim.

KOLAY KIRILMIYOR

Şunu söylemeliyim ki, yapım aşaması oldukça uzun ve sıkıcı. Çünkü tam anlamıyla yeni bir tırnak inşa ediliyor. Ancak bir ay sizi oje ve manikür derdinden kurtarıyor olması cazip. Ayrıca tırnağım ikiye bölündü kırıldı derdi yok. Çünkü çok büyük bir darbe almadıkça kırılması zor. Protez tırnağın üstüne kalıcı ojenizi de yaptırdığınızda sizden rahatı yok. Ben Fransız manikürü sevdiğim için öyle yaptırdım ama istediğiniz renk ve şekilde kalıcı oje uygulaması yaptırabiliyorsunuz.

ÜZERİNE OJE SÜRÜLEBİLİR

Bu arada hep bu ojeyi kullanmak zorunda da değilsiniz. Üzerine başka renkler sürüp çıkarmanızda bir sakınca yok. Aseton hiçbir şekilde kalıcı ojenize zarar vermiyor çünkü. Tırnağınız uzadıkça ise yaptırdığınız kişiye gidiyorsunuz ekleme yaparak ömrünü uzatıyor. Tabii bu kadar cazip olmasının yanında bazı zararları da var. Öncelikle vücudunuz kimyasallara maruz bırakılıyor. Bir de çıkarma aşaması biraz sıkıntılı...
Hele hele beni gibi törpü sesinden rahatsız olanlar için büyük eziyet.

ARTILARI

- Her zaman güzel ve bakımlı tırnaklar
- Kolay kolay kırılmayan tırnaklar (doğru yapıldığı zaman ve abartı derecede darbeye maruz kalmadıklarında)
- Sürdüğünüz ojenin uçları bile soyulmadan uzun süre dayanması
- İstenilen uzunlukta tırnaklar

EKSİLERİ

-Yapım aşamasında temizlik ve hijyene dikkat edilmezse tırnak problemleriyle karşı karşıya kalınabilir.
- Yaparken ya da çıkarırken gerekli özen gösterilmezse tırnaklara büyük hasar verilebilir.
- İnce yapıldığı zaman sağlamlığı az oluyor. Bu durumda tırnaklarda kırılma daha sık görülüyor.

UV LAMBA ZARARLI MI?

Bildiğiniz gibi güneşin yaydığı UV ışınları cildimize zararlı ama bu UV lambaların solaryumlarda kullanılanlardan kesinlikle farklı. Aslında mor ışık veriyor da denilebilir.
UV lambaların altında elinizi en fazla 2 dk tutuyorsunuz ve lambalar düşük watta olduğu için böyle bir risk olmadığını söyleyen uzmanlar çok fazla. Yine de önlem olarak ellerimize UV koruma faktörlü krem sürebiliriz.

NASIL ÇIKARILIYOR?

Jel tırnakları evde çıkarmak oldukça zordur çünkü çoğu zaman tamamını törpüleminiz gerekir ve elinizde buna özel ekipman yoktur. Bu nedenle tavsiyem yaptırdığınız yere gitmeniz. Soak off gel kullanıldıysa aynı simli oje çıkarma yöntemi kullanılır ama yüzde 100 aseton ya da bu iş için özel üretilmiş bir çıkarıcı kullanılır. Evdeki asetonlarla bunu denediğinizde normalde 5-10 dk gibi bir süre bekletmeniz gerekirken 20 dk dan fazla beklemeniz gerekebilir.
Diğer jel türlerinde ise tüm jel törpülenir.

JEL TIRNAK NEDİR?

Protez tırnak uygulamalarından biridir. Sizin tırnağınız üzerine sürülen ve kurudukça sertlerşip tırnak görüntüsü alan bir jel ile uygulanır. Genellikle bir profesyonel tarafından uygulanması tavsiye edilir. Akrilik tırnağa göre daha çok tercih edilen bir protez türüdür. Özellikle el bakımına zaman ayıramayan yoğun kadınlar için bakımlı, çabuk kırılmayan, hemen bozulmayan bir manikür sağlar.

AKRİLİK TIRNAK NEDİR?

Akrilik tırnak, bir protez tırnak uygulamasıdır.
Tabii kozmetik marketlerde satılan takma tırnaklar, protez tırnak sınıfına girmez.
İlk olarak takma tırnakla protez tırnağın ayrımını yapmış olalım.
Protez tırnaklar, gerekli bakımı düzenli şekilde yapıldığında 6 ay süre tırnakta kalabilir. Fakat takma tırnaklar günlük kullanım için uygundur ve protez tırnaklarda uygulanan bakım yöntemleri geçerli değildir. Protez tırnak çeşitlerinden olan akrilik tırnak, özel bir toz ve sıvı ile yapılan bir çalışmadır. Jel tırnak kadar doğal gözükmeyen bu çalışma, tırnağın ucuna yapıştırılan plastik bir tırnakla oluşturulmaktadır. Plastik tırnak, gerçek tırnağın ucuna yapıştırıldıktan sonra hazırlanan özel karışım tırnağın kalan kısmına doldurularak eşitlenir.

JEL VE AKRİLİK TIRNAK ARASINDAKİ FARKLAR

Öncelikle hem akrilik hem de jel protez tırnakları istediğiniz zaman çıkarılıp takılabilen takma tırnaklardan ayırmak gerekir. Akrilik ve jel tırnaklar, uygulanması ve çıkarılması uzman kişiler tarafından yapılan ve hatta yapılması gereken, ehil ellerde ve doğru yapıldığı takdirde 3-4 hafta boyunca rahatlıkla kullanabileceğiniz tırnaklardır.

- Akrilik tırnakların kullanımı daha eskilere dayanır. Akrilik tırnak, akrilik pudra ve sıvı akrilik karıştırılarak elde edildiği için bu adı almış ve böylece daha koyu kıvamlı bir madde edilmiştir. Jel tırnak ise sıvıdan daha yoğun, saydam ve pelte kıvamındadır.

- Akrilik tırnak jel tırnaklara göre daha yoğundur. Çok sert darbelere maruz kalmadığı sürece kolay kırılmaz ve dayanıklıdır. Jel tırnaklar, akriliğe göre kıvamı daha akışkan olduğu için darbelere karşı fazla dayanıklı değildir. Jel ile görüntü itibari ile daha ince tabakalı tırnaklar yapabilirsiniz.
Fakat bu da protez tırnaklarınızın kırılma riskini artırır.

- Her iki tırnağın da hazırlık aşamaları benzerlik gösterir. Öncelikle tırnak üzerindeki oje ve diğer kalıntıların temizlenmesi, uygulama için tırnağın üst tabakasının törpülenerek işlem için hazırlanması gerekir. Bu işlem sırasında, uygulayıcının el becerisi ve tecrübesi öne çıkar.

- İşlemin uygulandığı kısım tırnağın ölü hücrelerinin olduğu kısımdır. Hiçbir şekilde canınızın yanmaması gerekir. Canınızın yanması tırnağın sinir hücrelerinin olduğu canlı kısımlarının etkilendiğini gösterir ki buda acı hissetmenize yol açar. Eğer işlem sırasında canınız yanarsa uygulayıcıdan hemen işlemi durdurmasını istemeli ve kontrollü şekilde devam etmesini sağlamalısınız.

- Hazırlık aşamasından sonra, akrilik tırnak takılacaksa, akriliğin tırnak üzerinde daha kolay tutunabilmesini sağlamak için özel sıvılar kullanılır.
Ardından bir fırça yardımı ile sırası ile önce akrilik sıvısına daha sonra akrilik tozuna batırılarak madde tırnak üzerine sürülür ve kuruması beklenir.

- Son aşamada tırnak törpülenir ve üst kısımdaki pürüzler düzeltilir. Jel kullanımında ise temizlik ve hazırlık aşaması aynı olup, bunların ardından uygulanan jelin lamba ısısı altında hızlı kuruması sağlanır. Her iki uygulamada da tüm işlem yaklaşık 1 saatlik bir sürede tamamlanır.

- Uygulamanın ardından protez tırnaklarınızı aşağı yukarı 4 hafta kadar ekstra bakıma gerek kalmadan kullanabilirsiniz.
Hem akrilik hem de jel protez tırnaklar sayesinde daha bakımlı, güzel tırnaklara kavuşabilir, üstelik ojelerim soyuldu mu endişesi yaşamadan güzelliğin ve rahatlığın keyfini çıkarırsınız.

PROTEZ TIRNAK HAKKINDA EN ÇOK SORULAN SORULAR

- Protez tırnak, doğal tırnağa zarar verir mi?
Sağlıklı, hijyenik hizmet veren salonlarda, protez tırnak teknik ve pratik eğitimini bitirmiş sertifikalı teknisyenler tarafından, Sağlık Bakanlığı onayından geçmiş ürünlerle uygulandığı takdirde herhangi bir sorunla karşılaşılmaz.

- Protez tırnak hangi durumlarda uygulanamaz?
Mantar, tırnak sedefi, tırnak boşalması gibi dermatolojik tedavi gerektiren durumlarda....

- Protez tırnak, tırnak yiyenlere uygulanabilir mi?
Elbette uygulanabilir.

- Protez nelerden zarar görür?
Aseton, tiner, metal törpü ve metal tırnak makasından...
Bu yüzden asetonsuz oje çıkarıcılar ve kağıt törpüler kullanılmalı.

- Protez tırnak işleminde kullanılan akrilik ya da jel ürünler nedir, hangisi daha iyidir?
Her ikisinin de kimyasal içerikleri neredeyse birbirinden farksız.
Aralarındaki fark, akriliğin kendi kendine, jelin ise UVA cihazında kuruma özelliğine sahip olması.

- Protez tırnak uygulamasında tırnağın yüzeyi kapatılıyor, doğal tırnak sağlığını kaybeder mi?
Hayır, çünkü, tırnağın hava alması gereken canlı noktası dikkate alınarak işlem gerçekleştiriliyor.

- Oje sürülen tırnaklar havasızlıktan sararıyor, protez tırnak uygulandığında da sararır mı?
Tırnağın sararmasının nedeni havasız kalması değil, ojenin içindeki renk pigmentlerinin doğal tırnağı boyaması.
Dolayısıyla protez tırnak uygulaması sarartma yapmıyor.

- Protezden vazgeçip, doğal tırnağa dönüş yapmak mümkün mü?
Elbette mümkün. Ancak bu işlemi tırnak teknisyeninin yapması gerekiyor.

- Protez tırnaklar çıktıktan sonra tırnakta incelme oluyor mu?
Çıkartma işlemi sonrası tırnakta çok az incelme olur. Sonrasında düzenli tırnak yağı kullanılarak tırnaklar 2-3 hafta içinde protez uygulamasından önceki haline döner.

Tırnaklara kalıcı güzellik! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN