• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmirli tasarımcı ebruyu ahşapla buluşturdu

İzmirli tasarımcı ebruyu ahşapla buluşturdu

21.07.2018, 22:59

, ebru sanatını alışkın olmadığımız yerlerde, ahşap ve mobilyaların üzerinde birer sanat eserine dönüştürüyor

Ebru, geçmişten günümüze kadar gelen duvarlarda, resimlerde desenlerini gördüğümüz eski bir sanat. Öyle ki ebru sanatının temelleri 1440'lı yıllara dayanıyor. Bu geleneksel el sanatını Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek icra eden Hilal Mutlu, ebru sanatını alışkın olmadığımız yerlerde ahşapların ve mobilyaların üzerinde birer sanat eserine dönüştürüyor.
Ebru yapmanın kendisini rahatlattığını söyleyen Mutlu, "Kültürümüzden doğan ebru sanatını modern zamanla harmanlayıp estetik bir dokunuşla sevdiğimiz ürünlerde kullanarak özel tasarımlar elde ediyorum" dedi.

TAKLİTTEN UZAK

İzmir'in Karabağlar ilçesinde kendi atölyesinde ebru sanatını ahşap ve mobilyalara yapan Ebru Mutlu, çalışmalarının kendisi için mutluluk kaynağı olduğunu belirterek, "Kendi geçmişimiz, sanatlarımız, kültürümüzden getirdiklerimizle modern zamanı birleştirip sentezleyebiliriz. Zaten bizim kitaplardan, tablolardan görmeye alışık olduğumuz, kullandığımız eserlerden ebru desenleri. Neden biz bunu sevdiğimiz bir ürünün içinde mesela yatak başımızda görmeyelim" diye konuştu. Sanatın taklitten uzak olarak icra edilmesi gerektiğine vurgu yapan Mutlu, "Güzellik dediğin şey, insanlar eğer güzel bir şeyler yapmak isterlerse oluşuyor. İster ebru olsun ister başka bir sanat olsun bunlar bizim özümüzde olan şeyler, güzel şeyler. Taklitten uzak durup gerçeğini yansıtmalıyız" dedi. Ebru yapımının büyük keyif verdiğine dikkat çeken Mutlu, "Önce doğal boyalarla işlediğim desenleri ahşaba geçiriyoruz daha sonra koruyucu malzemelerle sabitleniyor. Dikkat ve özenle rengarenk desenler ortaya çıkıyor. Her zevke her eve uygun şekilde süslemeler yapılabiliyor.
Ebru sanatı, kendi kültürümüzden gelen bizi yansıtan bir sanattır. Kopyala yapıştır mantığından çıkan herkes bunun farkına varabilir" dedi.

EŞSİZ ÜRÜNLER

2016 yılında patent almak için başvuru yapan Mutlu'nun yaptığı mobilyaların eşi benzeri daha yok. Kişiye özel tasarımlar yaptığını söyleyen Mutlu, "Biz sanayide bir sanat atölyesiydik. Önceden beri biz kişiye özel tasarım ürünler yapardık. Ben ayrıca özel olanı daha da özel yaptım, ebruyla birleştirdim, sonrasında patent almak istedim. Çünkü fabrikasyon ürünü olmasın istiyorum, ebru özel bir iş. Böylesine özel ve anlamlı bir sanatın süslediği ürünler fabrikasyon haline gelmesin. Bunun için gönül verip yapmak isteyenlere ücretsiz öğretirim, yeter ki istesinler" dedi.

BEYZA ÖZTÜRK

İzmirli tasarımcı ebruyu ahşapla buluşturdu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN