• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Defansın ve zekanın ön planda olduğu mücadele

Defansın ve zekanın ön planda olduğu mücadele

13.10.2018, 19:42

TRENDYSPOR - OGÜN ÖZDEMİR

Şu ana kadar hep oyuncuların birbirine direk teması olan ve sert olan sporları konu aldık. Şimdi ise özellikle ABD'de oldukça popüler olan beyzbolu sizlerle paylaşacağım. Beyzbol'un çıkış tarihi, her ne kadar kesin olarak bilinmese de 18.yy'da "Rounders" isimli İngiliz oyunundan geliştiği sanılır.
1846 yılında ABD'de New Jersey'de yapılan beyzbol maçı, kurumsal ilk beyzbol maçı olarak sayılır.
1871 yılında Ulusal Lig (National League) ve 1901 yılında Amerikan Ligi (American League) kuruldu.
1905 yılından beri her yıl bu iki ligin şampiyonları, dünya şampiyonluğu için sezon sonunda karşı karşıya geliyor. Bu iki ligin birlikte oluşturduğu en büyük beyzbol ligine "Major League Baseball (MLB)" deniyor.
Peki bu milyonları kendisine hayran bırakan beyzbol nasıl oynanıyor?
Beyzbol oyununda, top atıcı ve yakalayıcı, topa vuran kişiyi oyun dışı bırakmaya, vurucu da kaleleri (base) oyun dışı kalmaksızın aşıp, sayı kazanmaya çalışır.
Hücumdaki takımın her oyuncusu sırayla sayı kalesine gelir ve top atıcının sayı kalesinin arkasında duran yakalayıcıya (catcher) attığı topa, sopayla (bat) vurmaya çalışır. Topun nizami şekilde atılıp atılmadığına 'catcher'ın hemen arkasında duran hakem karar verir. Ülkemizde ilk olarak 2001 yılında oynanan beyzbolda günümüzde lisanslı sporcu sayısı giderek artmaktadır. Ülkemizde hala federasyonu olmasa da Türkiye Rugby Federasyonu'na (TRF) bağlı olarak organizasyonlara devam etmektedir.

HAKKINDA KISA KISA BEYZBOLDA GENEL KURALLAR

- Beyzbol, "umpire" adı verilen 1 ya da daha fazla hakemin kontrolünde 9'ar oyuncudan kurulu iki takım arasında oynanır.
- Amerikan beyzbol liginde (MLB) genelde, 4 hakem bulunuyor.
- Beyzbol sahasında bir baklava dilimini andıran her bir köşesi 27 metre uzunluğundaki kare alanda (diamond) 4 adet "base (kale)" vardır.
- Top atıcı (pitcher) ile topa vurucu(batter) arasındaki mesafe 18.4 metredir. Vurucunun arkasındaki maskeli oyuncuya ise "catcher" denir.
- Vurucu oyuncunun (batter) nizami gelmiş bir topa vuramamasına "strike" denir. 3 defa "strike" yapan vurucu oyuncu, hakkını kaybederek oyun dışı (strikeout) kalır.
- Bir devrede 3 oyuncusu "out" olan vurucu takım (hücum takımı), hücum hakkını kaybederek savunma takımı olur
- Atıcının nizami attığı topa, vurucu da nizami bir şekilde vurmayı başarırsa, "base steal" denen kale kapma yarışı başlar. Topa vuran oyuncu sopayı atarak ilk kaleye doğru koşmaya başlar. Rakip takım ise, vurulan topu yakalayıp, vurucudan önce topu ilk kaledeki elemanına ulaştırmaya çalışır
- 9 'inning' sonunda en çok sayıyı kazanan maçı kazanmış sayılır.
- Eğer eşitlik olursa maç, bir takım önde tamamlayıncaya kadar sürekli bir 'inning' daha uzar.

BİLGİ ALABİLECEĞİNİZ SİTELER:

- https://www.mlb.com/
- http://www.trf.gov.tr/
- http://www.viralspor.com/

İZLEYEBİLECEĞİNİZ FİLMLER:

İşte en beğenilen ve bu spor hakkında bilgi alabileceğiniz bazı filmler:

The Pride Of Yankees (1942),
Bad News Bears (1976),
Bull Durham (1988),
A League of Their Own (1992),
Fever Pitch (2005),
Up for Grabs (2004),
Field of Dreams (1989),
Moneyball (2011)

Defansın ve zekanın ön planda olduğu mücadele haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN