• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Cildinize bakın, baktırın

Cildinize bakın, baktırın
Giriş Tarihi: 11.11.2018

Deri yaşlanmasının yüzde sekseni çevresel faktörlere bağlı. Yani kendimize nasıl bakarsak öyle yaşlanıyoruz. Tabii ki cildin yaşlanmasını tamamen engelleyemeyiz ama biraz frene basmanın kimseye zararı olmaz

GENÇ GÜZEL GÖRÜNME SIRLARI/MERT ALPDÜNDAR

Yapılan bir araştırma gösteriyor ki kadınlar yüzleri için ortalama on ürün kullanıyor, oysa ki olması gereken, en fazla dört... Peki biz hal böyleyken bu dört ürünü nasıl seçeceğiz, nelere dikkat edeceğiz? Cildin aslında neye ihtiyacı var? Evde cilt bakım mümkün mü? Ve her şeyden de önemlisi son zamanlarda sık sık adı geçen "medikal cilt bakımı" da ne oluyor? Geçen hafta başladığımız yazı dizimizin konusu kozmetik ürünler. Op. Dr. Cem Karas Yeni Asır aracılığıyla merak ettiklerinizi cevaplıyor. Gelin bu haftaki yazımızda sizlere bu mühim soruların cevabını verelim, sizleri doğru ürün ve yöntemlerle hemen tanıştıralım.

CİLT NEDEN YAŞLANIR?

Cildi gençleştirmeye çalışmak; o krem, bakım, yüz yogalarını uygulamak ve daha sonu gelmeyen bir sürü bakım yöntemleri..
Tüm bunların bir sebebi var, cildimiz zamana yeniliyor. Peki neden? Cilt neden yaşlanıyor? Aslında bunun temel nedeni güneş diyebiliriz. Güneşin zararlı ışınları hyaluronik asit ve kolajen üreten dna'larımızda hasar meydana getiriyor ve bu hasarın adı da yaşlanmak.
Hormonlar ise ciltteki yağ salgısını etkilediği için, cilt üzerindeki önemi büyüktür.
Güneş ışınlarına maruz kalan cilt, kendini korumak adına kalınlaşır ve pigment hücrelerini çoğaltarak rengini koyulaştırır.
Yazın bronzlaşan cilt mevsim sonunda donuk ve kalın bir hal almaktadır. Bu da demek oluyor ki sonbaharda cilde ayrıca bir önem verilmeli. Önce peeling uygulanmalı, sonrasında ise göz çevresi, yüz ve boyun olmak üzere uygun kremlerle nemlendirilmelidir ki cilt yazdan kalmalığını toparlayabilsin. Deri yaşlanmasının yüzde sekseni çevresel faktörlere bağlı yani kendimize nasıl bakarsak öyle yaşlanıyoruz.
Tabii ki cildin yaşlanmasını tamamen engelleyemeyiz ama biraz frene basmanın kimseye zararı olmaz

ÖNCE TANIYIN

Cildinize gereken önemi vermeye karar verdiniz! Peki nereden başlayacaksınız?
Bunun cevabı için cildinizi iyi tanımanız çok önemli.
Aslında cildin ana ihtiyacı temizlenmek ve nemlenmek. Bu ikisini dışarıdan yaptıktan sonra cildin gerçek güzelliği içten geliyor.
İyi beslenmek, su içmek, spor yapmak, sigara ve alkolden uzak durmak cilt sağlığı için çok önemli. Cildimizi doğru tanımazsak ona doğru bakamayız.

HER CİLDİN İHTİYACI FARKLI

Cilt; yağlı, karma, normal, kuru ve hassas olarak farklı özellikleri ile birbirinden ayrılır. Kullandığımız ürünler de cilt tipimiz ve deri yaşımız ile uygun olmalıdır. Üretim tekniği ve içeriğiyle kozmetik ürünlerden ayrılan "dermokozmetik" ürünler, yaşlanma etkileri, akne sorunu, saç dökülmesi, cilt tonu eşitsizliği, egzama, güneş lekeleri gibi cilt sorunlarının tedavisinde destek amaçlı kullanılıyor. Mesela sivilce problemi olan ciltlerde su bazlı kremler tercih edilmelidir. Evde yapılan bakımlar yetersiz kalabileceğinden uzman kontrolünde cilt temizliği ve bakımı yaptırmak daha sorunsuz ve güzel bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.
Kişisel bakım ve yaşam alışkanlıklarımız nasıl göründüğümüzün birebir yansımasıdır aslında.

TEMİZLİK ŞART!

Ürünler ve ilaçlar kullanırken bunlar cildimizi düşündüğümüzden çok daha fazla etkiler. Yanlış ürünler cildimizde kalıcı hasarlar bırakabilir. Tatilde değil, günlük şehir hayatımızda da güneş koruyucu sürmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Cildi kapatacak, yoğun ten makyajından uzak durmalıyız. Hiç makyaj yapmasak bile eve gelince mutlaka yüzümüzü, cilt tipimize uygun bir ürün ile temizlemeliyiz.

YAZ-KIŞ NEM

Nemlendirici yazın çok önemli, özellikle karma ve yağlı ciltler yazın nemlendirici sürmeyi azaltırlar, yoğun geldiklerini düşündükleri için, bu çok yanlış, cildin her mevsim neme ihtiyacı var.

MEDİKAL CİLT BAKIMI DA NEYMİŞ?

Medikal cilt bakımı; temizleme, buhar, gözenek temizleme ve nemlendirici maske aşamaları klinik ortamda doktor kontrolünde dermokozmetik ürünler kullanılarak yapılan işlemlerdir. Her cilt tipi için ayrı ürün ve teknikler kullanılarak yapılmaktadır.
Bunun tabii bir de sonbahar aylarında yağlı ciltlerdeki sebum salgısının artması ve gözeneklerde daha çok genişleme, daha sık ve yoğun sivilce problemi ile karşılaşılması gibi bir durumun olacağı da göze alınarak bu dönemde daha dikkatli olmanız gerektiğini söylemeden geçmeyelim.
Sivilceli ve yağlı ciltlerde, siyah noktalar temizlenmeli ve cildin yağlı görünümünü matlaştıracak özel ürünler kullanılmalıdır.
Nemsiz ve kuru ciltte daha yoğun nemlendirici maskeler ve vitamin içeren ürünler tercih edilmelidir.

Cildinize bakın, baktırın haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN