• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Şövalye olduğumu medyadan öğrendim’

‘Şövalye olduğumu medyadan öğrendim’
Giriş Tarihi: 11.11.2018

Türk Tiyatrosu'nun ölümsüz isimlerinden biri olarak kabul edilen ünlü oyuncu Haldun Dormen, Sanata ve Eğitime Destek Derneği tarafından düzenlenen 'Sahneden ve Perdeden' adını taşıyan söyleşiye katılmak üzere Balıkesir'in Ayvalık ilçesine geldi. Kısa süre önce Fransa Kültür Bakanlığı'nın Haldun Dormen'e şövalyelik unvanı vererek 'Chevalier De L'Ordre Des Arts Et Des Letters' adlı nişanına layık gördüğü gazete haberlerinde yer almıştı.
Haberlerde usta oyuncunun, Fransızların ünlü yazarı Moliere'e ait "Kibarlık Budalası" adlı oyunu Fransa'dan daha çok sahnelediği için bu nişana layık görüldüğü bilgisine yer verilmişti.
Fransa Kültür Bakanlığı'nın kendisini, şövalyelik unvanına ve "Chevalier De L'Ordre Des Arts Et Des Letters" nişanına layık gördüğünü gazetelerden okuyarak öğrendiğini kaydeden usta oyuncu Haldun Dormen, "Şimdiye kadar bu konuda bana hiç kimse herhangi bir şey söylemedi. O yüzden de ben böyle bir ödülü aldığımı düşünmüyorum. Ama ben, Kibarlık Budalası ile birçok ödül aldım" açıklamasında bulundu.

562. KEZ DOLU SALON

1960 yılından bu yana Ayvalık'a gelip gittiğini belirten Haldun Dormen, kendi deyimi ile 250 yıldan bu yana tiyatro ile uğraştığını ifade eden Dormen, "Şaka bir yana tiyatro sahnesinde 60 yılımı doldurdum. Kibarlık Budalası oyununu yaklaşık 9 yıldan bu yana sahneliyorum. Buraya gelmeden bir gün önce 562. kez oyunu sergiledik. Salon doluydu. Bu oyunu oynadığımız her salon doluyor. Salon dolu olduğu sürece de bu oyunu hep oynayacağız artık" dedi.

OYUNCU YETİŞTİRİYOR

Uluslararası alanda bir Türk sanatçı olarak bu ödülleri almaktan çok, Avrupa ve diğer ülkelerin Türk Tiyatrosu'nu tanımış olmalarının kendisini daha çok mutlu ettiğinin altını çizen Haldun Dormen, "Ben bugüne kadar yüzlerce oyuncu yetiştirdim. Bu oyuncuların birçoğu ünlü oldu. Metin Serezli, Altan Erbulak, Erol Günaydın'ın yanı sıra yeni nesil sanatçılardan Ayça Bingöl, Jale Altuğ gibi pek çok ismi tiyatroya kazandırdım.
Halen daha sürekli yeni oyuncular yetiştiriyorum" dedi. Dormen, günümüzde tiyatronun eskiye nazaran çok geliştiğini ve birçok yeniliklerle sahnelendiğini savundu.

TİYATRO YENİLMEDİ

Tiyatronun; sinema ve televizyon karşısında yenilmediğini de savunan Haldun Dormen, şöyle devam etti:

"Televizyon ilk çıktığında, tiyatro; televizyonla ile epey bir mücadele etmişti. Ama tiyatro, her defasında bu mücadelelerden yüzünün akıyla çıkmasını da bildi. Tiyatro yıkılamaz. Çünkü 3 bin yıllık bir geçmişi var. 3 bin yıllık bir sanat dalı asla yıkılamaz. Bana göre; mutluluğun yolu tiyatrodan geçer ama tabii ki oyun, iyi bir oyun değilse, o zaman mutsuzluğun da yolu tiyatrodan geçebilir."

TÜRKİYE'DE SANAT İYİ YERDE

İyisi yapılınca, her türlü tiyatroyu çok sevdiğini anlatan Haldun Dormen, "Tiyatro, iyi bir eser ortaya konulunca insanları etkileyen bir sanattır. Türkiye tiyatro ile ve sanatsal alanlarda çok çok iyi bir yere doğru gidiyor. Birçok insan bunun tam aksini düşünüyor ama ben tamamen çok iyi bir yere gittiğini düşünüyorum. Anadolu'nun pek çok yerinde tiyatro çalışmalarına rastlıyorsunuz. Ben çok turne yaptığım için bunları görüyorum. Gençlerin yaptığı bu çalışmalar son derece onurlu" diye konuştu.

‘Şövalye olduğumu medyadan öğrendim’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN