• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

At ve insanın dostluğu: Binicilik

At ve insanın dostluğu: Binicilik
Giriş Tarihi: 13.1.2019

TRENDYSPOR - OGÜN ÖZDEMİR

Geçen hafta poloyu anlatmıştım, bugün ise yine atların başrolde olduğu biniciliği ele alalım. Evet binicilik nedir? En basit haliyle açıklayacak olursam binicilik ata binmeye dayanan bir spordur, bunu hepimiz biliyoruz.
Her ne kadar diğer branşlar kadar doğada hayatta kalma, doğayla iç içe vakit geçirme gibi durumlar söz konusu olmasa da aynı zamanda bir doğa sporudur.
Binicilik, coğrafyaya ve ihtiyaca göre çok farklı stillerde olmak üzere ata binmeye ve müsabakanın modeline göre belirli kurallar çerçevesinde en başarılı olmaya dayanır.
Dolayısıyla, diğer pek çok branşta olduğu gibi tarihin çok çok eski dönemlerine dayanan ve insanlığa pek çok alanda hizmet etmiş bir uğraştır.
Günümüzde hala çok fazla tutkunu olan bu sporu yapmak isterseniz, bulunduğunuz şehirde bir kursta eğitiminizi alabilirsiniz.

BİNİCİLİĞİN TARİHİ

Tarihte atları evcilleştirmenin ve binek amacıyla kullanmanın ilk örneklerini Eski Türklerde görürüz. Gerek Eski Türkler, gerekse çevresinde yaşayan avcı toplayıcı insanlar tarafından böyle bir yöntem geliştirilmiş, günümüzdeki modern biniciliğe kadar uzanan yol başlamıştır. Sonrasında ise atların kullanımı alabildiğine geniş bir alana yayılmış ve hem avcılık, hem ulaşım, hem askeri, hem de üretim gibi pek çok sektöre dağılmıştır.
Daha popüler olmasını sağlayan kısım ise kolaylıkla tahmin edeceğiniz üzere ordularda kullanımı ve süvari denen askeri sınıfın ortaya çıkması olmuştur. Orduların modernize edilmesi ile bu da sona ermiş; binicilik sadece özel bir ilgi alanı ve müsabaka dalı olarak günümüzdeki halini almaya başlamıştır.

İZMİR'İN EN İYİ BİNİCİLİK KULÜPLERİ

Konvoy Country Club
İzmir'e 40 km. mesafede bulunan Konvoy Country Club, hem otel hem at kulübü olarak hizmet veriyor. Kulübün etrafı çam ormanları ile çevrili, el değmemiş doğasında at safarisi yapmak inanılmaz keyifli. Her yaş grubuna binicilik dersleri verilen tesiste, at malzemelerini temin edebileceğiniz horse shop ve at pansiyonu bulunuyor. Birçok ulusal yarışın yapıldığı tesiste çocuklar için Pony Club unutulmamış.

Reçine At Çiftliği
Bornova Homeros Vadisi'ndeki Reçine At Çiftliği, şehrin gürültüsünden uzak ve doğal yaşamın içinde atlarla, kümes hayvanlarıyla birlikte bir gün geçirme fırsatı sunuyor. Mustang, Arap ve Haflinger atlarının dışında midillilerin bulunduğu çiftlikte her yaştan at tutkunlarına özel binicilik dersleri veriliyor

B. Equine Hourse Riding Club
14 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş B.Equine Binicilik Tesisleri'nde atların günlük yürüyüşlerini yaptığı walker, uluslararası standartlarda açık ve kapalı manejler yer alıyor.
Tesiste ayrıca Türkiye'de ilk defa dresaj atları için bir havuz bulunuyor. Tesiste Almanya ve Hollanda'dan getirilen eğitilmiş binicilik atlarıyla, uzman eğitmenler tarafından binicilik dersleri veriliyor. Her yaş grubuna eğitimler verilen tesisin içerisinde, 4 odalı bir pet dostu Range hotel bulunuyor.
Hotelde kedi veya köpeklerinizle kalabiliyorsunuz.

Ege Atlı Spor Kulübü
Uluslararası müsabakaların yapılabileceği standartlarda manejlere sahip kulüp; eğitimli, bakımlı atları ve tecrübeli eğitmen kadrosuyla, her seviyede binicilik ve at terbiyesi eğitimi veriyor. Kulüp, çocuklara Pony'ler ile atla gezinti turlarının dışında bedensel ve zihinsel engelliler için de özel olarak hipoterapi ile tedavi hizmeti sunuyor.

İzmir Atlı Spor Kulübü
Kulüpte her yaş grubuna uygun kurslar ve özel dersler veriliyor. Antrenörlük eğitimi de veren tesiste ulusal ve uluslararası yarışmalar düzenliyor. Çocuklar için pony kulübü de bulunuyor.

At ve insanın dostluğu: Binicilik haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN