• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kısa ve uzun koşunun birleşimi

Kısa ve uzun koşunun birleşimi
Giriş Tarihi: 21.4.2019

TRENDYSPOR/ OGÜN ÖZDEMİR

Orta mesafe koşuları, kısa mesafe koşuları ile uzun mesafe koşuları arasında sürat ve güç ögelerinin her ikisine de gereksinim duyulan yarışlardır.
Günümüzde büyük bir gelişme gösteren ve baştan sona süratle koşulmaya başlayan orta mesafe koşularının bir diğer adı da "Uzun Sürat Koşuları"dır. Sürat koşularından farklılığı, son anda hızlanmaya olanak verecek bir tempoyla koşulmasıdır.
20. yy başlarına kadar yarım mil ve bir mil koşuları düzenlenirdi. Ülkemizin başarılı orta mesafe atletleri olarak 800 metrede Ekrem Koçak'ı, Muharrem Dalkılıç'ı, 1500 metrede ise Mehmet Tümkan'ı sayabiliriz.
Dünyada en ünlü orta mesafe koşucuları ise Finli atletler Paavo Nurmi ve Lasse Viren, Çek Emil Zatopek ve İngiliz Sebastian Coedur. Orta mesafe koşuları, pist üzerinde saat yönünün tersine koşulur.
Her tur sonunda vakit belirtilir. Son tura girerken de kampana çalınarak atlatlar uyarılır.

ORTA MESAFE KOŞULARI İKİYE AYRILIR: 800-1500

800 m koşusu: Büyük bir efor ve sürat harcanılan 800 m. koşuları, hafif atletizm sınıfı bir koşudur.
İyi bir 800 m. koşucusu dayanıklı, süratli ve çok zeki olmalıdır. Çok yorucu olan bu yarışta atletin adımları uzun, serbest ve yumuşak olmalı ve devamlı rakiplerini kontrol etmelidir. Yarışmalarda eğer önde değilse, önde koşan koşucuya göre temposunu ayarlamalı, rüzgarı hesaba katmalı, son virajda atağa kalkmalıdır.

1500 m koşusu: Bu koşu kuvvetli, dayanıklı ve süratleneceği yeri iyi bilen atletlerin başarabileceği koşudur.
1500 m koşucularının kendi vücudu ahenkli ve uyumlu olmalı, ayakların tabanı ile basarak koşmalı, nefes alma ritmi düzgün olmalıdır.
Bilinen temposunu değiştirmeden korumalı, son 100-300 metrede süratlenmelidir.

KOŞU BİÇİMLERİ

Duruş ve denge, bir orta mesafe koşucusu için çok önemlidir.
Bunlar, belli bir ivmeyle hızlanmaya yardımcı olur.
Atletler, tempolarını korumak için omuz ve kollarını da aktif bir biçimde korumalıdırlar. 800 metre yarışlarında, koşucular bütün turları aynı zamanda tamamlamaya çalışır.
1500 metre yarışları da baştan başa sabit bir hızla koşulur.

Kısa ve uzun koşunun birleşimi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN